سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه موضوع رفع مشکلات نیروگاه حرارتی تبریز و بناب مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته که در صورت رفع نشدن فوری مشکلات نیروگاه، اقدامات قانونی لازم از جمله برخورد قضایی با عاملان اصلی و عندالاقتضا تعطیلی نیروگاه به عمل خواهد آمد.
کد خبر: ۱۰۱۱۳۳۶
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸ 23 November 2021

به گزارش تابناک تبریز،احمد موقری در نشست بررسی مشکلات پیرامون آلودگی شدید هوای تبریز و بناب ناشی از استفاده از سوخت مازوت توسط نیروگاه حرارتی با بیان اینکه بر اساس گزارشات ارائه شده سطح آلودگی ناشی از نیروگاه حرارتی در شهر و مناطق کشاورزی غیر قابل تحمل است، اظهار داشت: بهانه مسئولان نیروگاه مبنی بر مصوبه نهادهای بالادستی برای استفاده از سوخت مازوت پذیرفتنی نیست، چرا که هیچ مرجعی در کشور این اجازه را به خود نمی دهد که ناقض حقوق مردم و بسترساز وقوع جرم باشد.

وی افزود: موضوع استفاده از سوخت مازوت حتی بر فرض اینکه بر اساس دستورات بالادستی برای تامین نیروی برق، توجیهی برای آلودگی هوا نبوده و حداقل ترین کار تهیه و نصب فیلترهای لازم بود که در این مدت بنا به بهانه های متعدد مورد غفلت واقع گردیده است و این مساله مورد قبول مراجع قضایی نبوده و مراجع و افراد مسئول باید پاسخگو باشند و در صورت عدم ارائه توضیحات قابل قبول، بطرق مقتضی جلوی انتشار آلودگی و ادامه وقوع جرم را خواهیم گرفت.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اضافه کرد: مسئولان ذیربط نیروگاه باید پاسخگو باشند چرا که علیرغم اطلاع از موضوع و همچنین با توجه به تذکرات سال های گذشته خود را مقید به رعایت مسایل زیست محیطی ندانسته و در حوزه های مختلف باعث آلودگی زیست محیطی شده اند.

موقری خاطرنشان کرد: با عنایت به عدم تمایل به رفع مشکل و متوقف کردن این موضوع و نبود برنامه ای دقیق برای کاهش آلودگی در سال های گذشته به اتهام آلودگی زیست محیطی پرونده قضایی تشکیل شده است.

وی تشریح کرد: با توجه به آمار و گزارشات ارائه شده توسط کارشناسان مشکلات پیش آمده قطعا ترک فعل محسوب شده و دستگاه های ذیربط از جمله محیط زیست و شرکت گاز استان و نیروگاه حرارتی در مرجع قضایی باید پاسخگو باشند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خاطرنشان کرد: در بحث تأمین نیروی گاز شرکت گاز استان مکلف به تامین گاز نیروگاه های حرارتی استان همسطح با سایر نیروگاه های کشور بوده و در صورت عدم انجام اقدامات لازم برای تأمین گاز نیروگاه، اقدام مقتضی به عمل خواهد آمد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار