بسته خبری «تابناک»؛
رصد‌خانه «تابناک» ‌خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ تیترهایی مانند:«احمدی نژاد برای رقابت با روحانی آماده می‌شود»،«طرح «2-2» برای ریاست مجلس دهم»،«روایت جهانگیری از دستور رهبر انقلاب»،«تعبیر جالب ناطق از برنامه های احمدی نژاد»،«پیشنهاد برادر لاریجانی به صالحی»و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۹۷۹۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۴ 14 March 2016
تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

انتقاد تند یک اصلاح طلب از علی مطهری

علی تاجرنیا گفت: پایه رای آقای مطهری معرفی میزان پایه رای کسانی است که به لیست صدای ملت رای داده‌اند. البته آقای مطهری رایش قطعا بیشتر از آن پایه رای لیست صدای ملت است و چهره‌ای است که بسیاری از مردم وی را انتخاب می‌کردند. اما چون در این انتخابات مردم چه اصولگرایان و چه اصلاح طلبان به طور جدی تصمیم گرفتند که به لیست رای دهند اگر علی مطهری در لیست اصلاح طلبان قرار نمی‌گرفت جزو 30 نفر اول نبود. به رتبه‌های بالای 60 تهران که نگاه می‌کنیم چهره‌های شاخص و شناخته شده اصولگرایان را می‌بینیم در رتبه‌های 80 و 90 نائب رئیس مجلس نهم مشاهده می‌شود این امر را نشان می‌دهد که در این دوره لیست بسیار مهم بوده است.نماینده مجلس ششم شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: من به شخصه نسبت به کاری که آقای علی مطهری کرد و لیستی جداگانه نشان داد نقدهای جدی دارم و معتقدم که یک آدم سیاسی باید بداند زمانی که در انتخابات حضور می‌یابد در این انتخابات چه سازوکارها و فرآیند برایش حاکم است. صدای ملت لیستی بود که چهره‌های اصلی‌اش را اصولگرایان تشکیل می‌دادند و قطعا اگر قرار بود ریزشی صورت بگیرد از رای اصلاح طلبان صورت می‌گرفت یعنی عملا فهرست صدای ملت بیشتر به کام جریان اصولگرایی شیرین شد چون بخشی از کاندیداهای آن‌ها را پوشش می‌داد.این مطلب در روزنامه آفتاب یزد منتشر شده است.


حمایت ایرانی‌ها از یادداشت محسن رضایی در فضای مجازی

محسن رضایی در صفحه اینستاگرامش در یادداشتی کوتاه با عنوان «عربستان از سکوت ایران بترسد»، نوشت: «در دو سال اخیر، رژیم آل سعود دیوانه‌وار به تجاوزگری‌هایی در منطقه دست‌زده است. میلیون‌ها نفر را آواره و ده‌ها هزار نفر را کشته و زخمی کرده است. اخیراً وزیر امور خارجه عربستان، کشور عراق را تهدید نموده است که نیروهای خود را از طریق بصره به سوریه خواهد برد! یعنی هم‌زمان به عراق و سوریه تجاوز کند و خود را به مرزهای ایران برساند! هرچند ما دشمن اصلی خود را آمریکا و رژیم صهیونیستی می دانیم، اما به سعودی ها هشدار می دهیم: از سکوت و خویشتنداری ایران بترسد و درصورتی‌که عربستان به این تجاوزگری‌ها ادامه دهد به‌شدت تنبیه خواهد شد.»

این مواضع با واکنش مثبت گسترده ایرانی‌ها در فضای مجازی مواجه شده است.

انتقاد تند یک اصلاح طلب از علی مطهری/ مشایی دنبال رایحه بهار در تبریز/ مزاح تلخ دو نماینده اصولگرای مجلس/ علت لغو جشن اصلاح طلبان؟


ادعای خرید و فروش آراء در یک شهر

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نماینده شدن چیزی بر ما نیفزود و نماینده نشدن نیز چیزی از ما کم نمی‌کند، اما آنچه مهم است احساس مسئولیتی است که همه دلسوزان انقلاب را گهگاه به ناله می‌آورد، هر چند بنا را به سکوت گذاشتم.وی ادامه داد: در صومعه‌سرا انتخابات به بی‌مبالاتی مسئولان ذیربط اجرایی انتخابات و بی‌تفاوتی عوامل نظارتی و حرکت‌های جانبدارانه عوامل دیگر که اگر بخواهند، می‌گویم به میدان خرید و فروش بی‌حد و حصر شناسنامه‌های فراوان از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر و خرید آراء مردم محروم، میدان فتح کانون‌های ثروت و قدرت که با همه بی‌شرمی، سرنوشت مردم را بدون اراده آنها رقم زدند تبدیل شد، چرا باید چنین شود؟خصوصی ثانی همچنین یادآور شد: متأسفانه زر و زور و تزویر با هم تجمیع شده و مسئولان اجرای انتخابات (همانطور که آقای وزیر کشور هم اشاره داشت) که در بعضی از شهرستان‌ها این گزارش‌ها رسیده است. صومعه‌سرا در رأی این مشکلات مطروحه می‌درخشد.وی بر همین اساس اضافه کرد: در صومعه‌سرا تخلف، تقلب و خیانت توأماً تجمیع شد، صراحتاً شعار رانت‌خواران و ثروت‌اندوزان در پیشگاه مردم شعار می‌دادند که «شما رأی دهید و ما رأی می‌خریم» تا ببینیم که کدام موفق‌ترند، متأسفانه دیدیم که تکیه‌کنندگان به کانون‌های ثروت و قدرت، سرنوشت مردم شهرم را رقم زدند، اما افسوس از یک فریاد از نمایندگان کارگزاران نظام و یک گزارش دلسوزانه از واقعیت‌ها.این خبر در خبرگزاری فارس منتشر شده است.


پرونده ویژه قاچاق در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از تشکیل پرونده ویژه قاچاق کالا در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خبرداد و گفت: قاچاق میوه بخشی از این پرونده است.محمدعلی پور مختار نماینده راه یافته به مجلس دهم با اشاره به موضوع قاچاق میوه در کشور گفت: کمیسیون اصل 90 مجلس نه تنها قاچاق میوه، بلکه قاچاق دیگر کالا و اقلام وارداتی بدون مجوز را حتما پیگیری می کند.وی افزود: بعد از موضوع قاچاق میوه اینجانب از سازمان اموال تملیکی که میوه ها تحویل این سازمان شده بازدید کردم و دیدم که میوه های گران قیمت بدون مجوز وارد کشور و بازار تهران شده است.منتخب مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم گفت: قاچاق میوه یکی از معضلات است که در کنار سایر کالا با سرعت قاچاق و وارد بازار می شود.پورمختار با بیان اینکه متاسفانه سالانه 25 میلیارد دلار قاچاق کالا وارد کشور می شود، گفت: فقط 2 درصد از این قاچاق کشف می شود که حدود 500 میلیون دلار است.وی با تاکید بر اینکه کمیسیون اصل 90 مجلس به مساله قاچاق ورود کرده، افزود: در کمیسیون یک پرونده ویژه ای تشکیل شده که بصورت کارشناسی در حال بررسی هستیم که امیدواریم تا قبل از پایان مجلس نهم گزارش آن برای تحویل به هیئت رئیسه و قرائت در صحن مجلس آماده شود.رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تاکید کرد: کمیسیون هر گونه تخلف را بصورت پیگیری و گزارش آنرا به مسئولین امر ارائه می کند تا بصورت جدی برخورد شود.این خبر در سایت افکار خبر منتشر شده است.


قاچاق رئیس اتحادیه بارفروشان تهران محرز شد

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان تهران از احراز تخلف رئیس اتحادیه بارفروشان مبنی بر قاچاق میوه خبر داد.علی‌اکبر پوراحمدنژاد مورد اینکه آیا تخلف قاچاق رئیس اتحادیه بارفروشان تهران برای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ثابت شده است، گفت: بله، قاچاق این فرد احراز شد و مطمئن باشید در موضوع قاچاق به هیچ عنوان بدنه دولتی دست ندارد.دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران با بیان اینکه ۲۶ درصد کشف تلفن همراه افزایش داشته است، گفت: در روزهای گذشته ۱۸۰ پرونده قاچاق میوه‌های خارجی تشکیل شد که از ۳۸ تن میوه کشف‌ شده، ۲۷ تن با تایید جهاد کشاورزی به دلیل اینکه مصرف انسانی نداشت، امحاء شد.پوراحمد‌نژاد با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: هر کسی سه مرتبه حکم تعزیراتی و قضایی داشته باشد، قطعا قاچاقچی حرفه‌ای است و به زودی در سال آینده موضع تهاجمی علیه قاچاقچیان در تهران خواهیم داشت.این خبر در خبرگزاری مهر منتشر شده است.


چرا مدیر اسبق پرسپولیس بازداشت شد؟

یکی از مدیران اسبق باشگاه پرسپولیس با حضور در دادسرای ویژه جرایم ورزشی و با حکم بازپرس پرونده بازداشت شد.ماجرای بازداشت این مقام اسبق باشگاه پرسپولیس به این شرح است که "عباس انصاری فرد" در دوره‌ی مدیریتش در باشگاه تصمیم می‌گیرد تا با سرمایه‌گذاری در کشور امارات یک آکادمی با نام پرسپولیس راه‌اندازی کند تا از طریق آن علاوه بر درآمدزایی به پرورش استعدادها هم کمک کند، این میان فردی به نام «ح.م» که در آن مقطع همکار مدیریتی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بوده با سوء استفاده‌ از موقعیت شغلی‌اش سهام شرکتی که با سرمایه باشگاه پرسپولیس در امارات تاسیس شده را به نام خود ثبت می‌کند و در ادامه نیز قرارداد همکاری با باشگاه پرسپولیس منعقد می‌کند.این شرکت در ادامه و پس از اینکه با باشگاه پرسپولیس قطع همکاری کرد از این باشگاه به دلیل پرداخت نشدن مطالباتش شکایت می‌کند و متهم خواهان دریافت مبلغ 15 میلیارد تومان خسارت می‌شود.موضوع در دادسرا مطرح می‌شود و پس از اینکه عباس انصاری فرد توضیحاتش را در دادسرا ارائه کرد، بازپرس پرونده حکم به بازداشت «ح.م» داده تا پرونده مراحل تحقیق خود را طی کند.این خبر در ایسنا منتشر شده است.


احمدی نژاد برای رقابت با روحانی آماده می‌شود

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق آماده می شود تا برنامه های انتخاباتی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، از تابستان سال آینده آغاز کند.یک منبع مطلع گفت که احمدی نژاد بعد از ماه مبارک رمضان، برنامه های انتخاباتی خود را با هدف رقابت با حسن روحانی کلید خواهد زد.به گفته وی، هرچند احمدی نژاد از مدتها قبل برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ برنامه داشته، اما شکست اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند، عزم وی را برای نامزدی جزم تر کرده است.وی پیش از برگزاری انتخابات مجلس با انتقاد از فهرست اصولگرایان پیش بینی کرده بود که نامزدهای درجه سه اصلاح طلب نیز قادر به شکست اصولگرایان خواهند بود؛ پیش بینی جنجال برانگیزی که به واقعیت پیوست.این ادعا در سایت پایش مطرح شده است.


عراقچی،دبیر شورای‌عالی امنیت ملی می شود؟

زمزمه‌های برخی تغییرات در وزارت امورخارجه که از مدت‌ها پیش تاکنون مطرح شده بود، در حال رنگ واقعیت‌گرفتن است. هرچند تاکنون به صورت رسمی اخباری دراین‌زمینه منتشر نشده اما برخی منابع آگاه ایین خبر را تایید کرده اند،قرار است عباس عراقچی، معاون حقوقی وزارت امور خارجه جایگزین علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی شود. بااین‌حال حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرد؛ البته طبیعی است که سخنگوی وزارت خارجه که درحال‌حاضر به‌همراه وزیر خارجه در سفر جنوب‌شرقی آسیاست، عمده توجه خود را معطوف به مسائل دیدارهای دوجانبه و مذاکرات ظریف با مقامات خارجی بکند اما باید گفت به‌این‌دلیل که از چندی پیش زمزمه برخی تغییرات مطرح شده بود، نمی‌توان خبر جدید مطرح‌شده را به صورت کامل رد کرد.این ادعا در روزنامه وقایع اتفاقیه مطرح شده است.


طرح «2-2» برای ریاست مجلس دهم

با شفاف تر شدن ترکیب سیاسی مجلس دهم، حلقه اصلاح طلبان راه یافته به این مجلس، طرح موسوم به 2-2 را برای تعیین معادله ریاست پارلمان آماده کرده اند.بر اساس این طرح، تیم هوادار ریاست عارف پیشنهاد می دهند، در دو سال اول مجلس دهم، علی لاریجانی رییس باشد و در دو سال دوم، محمدرضا عارف.قرار است طرح پیشنهادی مذکور در روزهای آینده به اطلاع حامیان ریاست لاریجانی برسد و توافق نهایی در این زمینه انجام شود. جالب اینجاست که مطرح کنندگان "توافق 2-2" بجای مذاکره با لاریجانی و اطرافیانش قصد دارند تا ابتدا این بازی طراحی شده را در رسانه ها مطرح کنند .طراحان این فرمول گفته اند که با این پیشنهاد، علاوه بر تقسیم صندلی ریاست مجلس، از شکستن آرای رییس مجلس هم جلوگیری خواهد شد؛ چراکه قرار است اصلاح طلبان در دو سال اول به صورت یکپارچه به لاریجانی رای دهند مشروط بر اینکه اصولگرایان هوادار علی لاریجانی نیز در دو سال دوم به عارف رای دهند. به این ترتیب، هم لاریجانی و هم عارف با رای بسیار بالایی رییس مجلس خواهند شد.این خبر در سایت صراط منتشر شده است.


خبرگان به ریاست هاشمی رای نمی‌دهند

حسین ابراهیمی عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز تهران در مورد احتمال ریاست هاشمی بر مجلس خبرگان رهبری گفت: هاشمی با توجه به ترکیب مجلس خبرگان پنجم نمی‌تواند امید داشته باشد که بازهم به کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه بزند. با توجه به زاویه‌ای که ایشان با جامعه روحانیت گرفته بعید است نمایندگان خبرگان رای به ریاست ایشان بدهند.وی درباره ریاست آینده مجلس خبرگان هم پیش بینی کرد: تصورم می‌کنم رقابت بین آیات موحدی کرمانی و هاشمی شاهرودی خواهد بود.این خبر در عصر ایران منتشر شده است.


روایت جهانگیری از دستور رهبر انقلاب

اسحاق جهانگیری در گفت و گویی بیان داشت؛ يكي از كارهاي خلاف قانون بحث سفارت‌ها است. با چنين كاري چقدر به منافع ملت آسيب زده شد؟ مگر اين منافع به اين راحتي قابل جبران است؟ مگر به راحتي مي‌توانيم جلو هزينه‌هايي كه به ملتي تحميل شده است بگيريم؟ آنجا در موضوع سفارت مي‌دانم كه مقام معظم رهبري جدي هستند و كار تا آخر بايد دنبال شود. ايشان مكرر روي اين موضوع دستور دادند كه حتماً تا آخر دنبال شود. این گفت و گو را روزنامه اطلاعات منتشر کرده است.


قیمت منطقی برنج چقدر است؟

کاظم خاکسار، اظهار کرد: هزینه تولید برنج در ارقام کیفی مانند هاشمی، طارم و صدری کیلویی حدود پنج تا پنج هزار و 300 تومان است که در بازار عمده فروشی 7000 تا 7500 تومان عرضه می‌شود و حداکثر قیمت نهایی برای این محصول کیلویی 8000 تومان است.مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای با بیان این‌که قیمت برنج پرمحصول با ارقام کیفی متفاوت است، گفت: هزینه تولید ارقام پرمحصول برنج متفاوت بوده و قیمت آن در بازار عمده‌فروشی کیلویی حدود 5000 تا کمتر از 7000 تومان است و در بازار عمده‌فروشی نیز کیلویی 5500 تا 6500 تومان عرضه می‌شود. این گفت و گو را ایسنا منتشر کرده است.


تعبیر جالب ناطق از برنامه های احمدی نژاد

بازخوانی خاطرات سال 84 که ناطق نوری در راس شورای هماهنگی نیروهای انقلاب بود، نیز بخش دیگری از این گفت و گو را تشکیل می دهد. او یکسال قبل از پایان دولت اصلاحات به هاشمی می گوید که او تنها کسی است که می تواند کارهای نیمه کاره را تمام کند. اما هاشمی با بیان اینکه سنش بالا رفته، این پیشنهاد را نمی پذیرد. از این رو او به دنبال اجماع میان نامزدهای اصولگرایان (لاریجانی، ولایتی، رضایی، توکلی، احمدی نژاد و قالیباف)، می رود و برای هر یک دو جلسه در شورای هماهنگی نیروهای انقلاب تعیین می کند تا ضمن معرفی خود و برنامه هایشان، مشکلات اجرایی کشور و نسخه هایشان برای مرتفع کردن آن را اعلام کنند.به گفته وی، احمدی نژاد در آن برهه مدعی بوده که دیگر کاندیدها هیچ برنامه ای ندارند اما او برنامه دارد ولی ناطق نوری مانع از بیانش می شود. این حرف که به گوش ناطق نوری می رسد او به باهنر می گوید که حتی سه جلسه برای احمدی نژاد در نظر می گیرند. احمدی نژاد هم می آید و حرفهایش را می زند. حرف هایی که نه مرحوم حبیب الله عسکراولادی را برای حمایت از او قانع می کند و نه ناطق نوری را. او به احمدی نژاد می گوید: «من حرف هایت را به دقت گوش دادم. یا سواد تو خیلی بالاست که که من نمی فهمم چه می گویی یا حرف های بالای ابری می زنی!» او پیش از این ها در گفت و گو با شرق هم گفته بود که گویی احمدی نژاد فضایی فکر می کرد!نهایتا شورای هماهنگی به حمایت از «لاریجانی» به عنوان نامزد واحد اصولگرایان می رسد و وقتی ناطق نوری این خبر را به هاشمی می دهد، او نیز می گوید که قصد کاندیداتوری دارد. تصمیمی که به گفته ناطق هم معادلات را به هم ریخت، هم آرا را تقسیم کرد و هم کشور به سمتی رفت که نباید می رفت! این گفت و گو را ایسنا منتشر کرده است


رای حاتمی‌کیا به بنی‌صدر، هاشمی و موسوی

ابراهیم حاتمی‌کیا در گفت و گو با روزنامه اعتماد از انتخاب‌های سیاسی خود در این سال‌گفت و گفت: من به جز بنی صدر که بر اساس احساسات نوجوانی‌ام رای دادم، بقیه رای‌هایم بر اساس جمع‌بندی عقلانی‌ام بوده است. رای دادن به آقای رفسنجانی یا موسوی در مقابل احمدی‌نژاد یا روحانی همه استدلال‌های عقلی داشت. سایت انتخاب گزیده این گفت و گو را به نقل از اعتماد منتشر کرده.


بازداشت متهم اصلی پرونده دکل

متهم اصلی پرونده دکل فورچونا مشهور به دکل گمشده نفتی که دوره‌ای مدیریت بر یک شرکت نفتی خصولتی را بر عهده داشت هفته گذشته توسط قوه قضاییه بازداشت شد. متهم اصلی پرونده دکل فورچونا مشهور به دکل گمشده که برای دوره ای مدیریت مدیریت بر یک شرکت نفتی متعلق به صندوق بازنشستگی نفت را نیز برعهده داشته است هفته گذشته توسط قوه قضاییه بازداشت شد. پیگیری‌ها حاکی است حکم بازداشت این متهم، شهریورماه سال جاری صادر شد اما اخیرا این حکم اجرایی شده است. شنیده شده است فشارهای سنگینی برای آزادی این متهم از سوی افراد ذینفوذ به قوه قضائیه وارد می‌شود. این گزارش اضافه می‌کند: محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه هفته گذشته از دستگیری سومین متهم پرونده دکل گمشده خبر داده بود که به نظر می رسد منظور وی همین فرد باشد. پیش از دستگیری این فرد، یکی از اقوام نزدیک و مشاور وی که در این پرونده نیز نقش داشتند بازداشت شده بودند و همچنین فرزند یکی از وزرای دولت اصلاحات نیز در این رابطه بازداشت شد که هم اکنون با قید وثیقه آزاد است. خبرگزاری فارس