معاون اداره کل ارشاد آذربایجان‌شرقی خبر داد
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: مراسم گرامی‌داشت ثبت جهانی بزرگداشت هفتصدمین سالگرد تالیف گلشن‌راز، در سال 2016 و 2017 از سوی یونسکو در همایش ملی شیخ محمود شبستری برگزار می‌شود.
کد خبر: ۲۲۳۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳ 03 May 2016

به گزارش تابناک تبریز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی،  محمدحسن چمیده‌فر اظهار داشت: شیخ محمود شبستری صاحب منظومه  کم‌نظیر و پرمحتوای گلشن‌راز است که نقشی مهم در توسعه عرفان اصیل اسلامی در جهان برعهده داشته است.

وی افزود: کتاب گرانسنگ گلشن‌راز در عین کم حجم بودن یکی از پر مغز و نغزترین کتب عرفانی محسوب شده و امروزه در رشته‌های فلسفه و عرفان و ادبیات عرفانی در مقاطع دکتری تدریس می‌شود، کتابی که سرچشمه و مرجعی معتبر برای تدریس عرفان و فلسفه در صدها سال تا به امروز انتخاب شده و حتی در دیگر کشور نیز مورد مطالعه اندیشمندان قرار گرفته است.

چمیده‌‌فر گفت: این عارف و شاعر پرآوازه  ایرانی که به حق مصداق بارزی از ترکان پارسی‌گوی است، در کتاب خود با زبان شعر راه تکامل انسان را به زیباترین شیوه بیان نموده و مفاهیم عمیق عرفانی و انسانی را در پاسخ به سوالاتی چند به تصویر کشیده است.

وی شناساندن بزرگان و مفاخر علمی، ادبی و فرهنگی را بهترین راهکار برای پیوند دادن اندیشه نسل نو و گذشتگان و بهترین شیوه برای مبارزه با جنگ نرم و شبیخون فرهنگی عنوان کرد و گفت: آذربایجان و شبستر محل ظهور نخبگان علم و ادب و فرهنگ است و شیخ محمود شبستری نمونه بارزی بر این ادعاست.

چمیده‌فر گفت: به دلیل ثبت جهانی بزرگداشت هفتصدمین سالگرد تالیف گلشن راز، در سال 2016 و 2017 از سوی یونسکو و با توجه به اهمیت بی‌بدیل این ادیب فرهیخته و توانای آذربایجان در گسترش عرفان اصیل، پیشنهاد برگزاری همایش ملی بزرگداشت شیخ محمود شبستری همزمان با سفر هیات دولت در سال گذشته به آذربایجان‌شرقی و حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان شبستر ارائه شد و مورد موافقت وی قرار گرفت.

وی افزود: این همایش به عنوان مقدمه برگزاری همایش بین‌المللی بزرگداشت شیخ محمود شبستری است که سال آینده برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: پایان بخش و حسن ختام برنامه‌های فرهنگی و هنری سال 1394 بزرگداشت بانوی شعر و شعور پروین اعتصامی بود که با سن کم دنیایی از حکمت را در اشعار خود به تصویر کشیده و آغازگر این برنامه‌ها در سال 1395 نیز بزرگداشت شیخ محمود شبستری عارف و شاعر نامی ایران و جهان است که وی نیز با وجود عمر کم، مجموعه‌ای را خلق کرده که به حقیقت یکی از حکیمانه‌ترین و زیباترین کتاب‌های عرفانی به زبان شعر است.

وی از حضور مقامات عالی رتبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه، آیت الله مجتهدشبستری نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز و همچنین اساتید پیشکسوت و پژوهشگران گلشن راز همچون دکتر صمد موحد، که شناخت امروز ما از شیخ محمود شبستری بی‌گمان مدیون تحقیقات وی است، دکتر مهدی محقق رئیس انجمن مفاخر کشور، دکتر ابراهیمی دینانی فیلسوف و شارح گلشن راز، دکتر علی‌اشرف مجتهد شبستری و دیگر اساتید به نام این حوزه در آیین بزرگداشت شیخ محمود شبستری خبر داد.

چمیده‌فر گفت: این آیین در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با برنامه‌های متنوع و متعددی در پانزدهم اردیبهشت ماه جاری در کنار مقبره شیخ محمود شبستری برگزار می‌شود که سایر برنامه‌های نیز در شانزدهم اردیبهشت ماه با افتتاح مدرسه گلشن‌راز ادامه خواهد یافت.

وی افزود: از ویژگی شاخص این برنامه می‌توان به رونمایی از کتاب «چراغ جان» که مجموعه‌ای از مهم‌ترین تحقیقات متاخران درباره شیخ محمود شبستری است که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و به کوشش محمد طاهری خسروشاهی جمع‌آوری شده است، اشاره کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار