معاون رئیس‌جمهور مطرح کرد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست از تامین اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی ستاد احیا خبر داد و گفت: با اینکه دولت در ماه گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت کرد اما بودجه‌ای که باید به ستاد پرداخت شود، حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان است.
کد خبر: ۵۳۴۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۵ 05 December 2017
به گزارش تابناک تبریز به نقل از روابط عمومی محیط زیست آذربایجان‌شرقی،عیسی کلانتری دبیر کارگروه ملی ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه با بودجه سنواتی احیا نمی‌شود، استقراض از خارج را راهکار تامین منابع مالی مورد نیاز این ستاد دانست و اظهار داشت: اگر سازمان برنامه و بودجه پول ندارد، دولت اجازه دهد از منابع خارجی وام بگیریم.

رئیس سازمان محیط زیست که همزمان عهده‌دار دبیر کارگروه ملی ستاد احیای دریاچه ارومیه است، با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه دچار دو مسئله اصلی است،گفت:کمبود بودجه‌ و کاهش شدید بارندگی مهم‌ترین مسائل دریاچه ارومیه هستند، دریاچه ارومیه در سال آبی ۹۶-۹۵ نسبت به یک سال قبل ۳۸ درصد و نسبت به میانگین بارش بلندمدت (۴۸ ساله) حدود ۲۲ درصد کم ‌بارشی را تجربه کرد.

وی ادامه داد:امسال نیز با گذشت بیش از دو ماه از فصل پاییز هنوز بارش چندانی در این منطقه دریافت نشده و با اینکه بارش در این مقطع زمانی بسیار ناچیز بوده اما تبخیر به قوت خود باقی است و آب ورودی نیز وجود ندارد بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی ارتفاع دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند.

بدهی ۱۸۰۰ میلیارد تومانی دولت به ستاد احیای دریاچه ارومیه

دبیر کارگروه ملی ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه از تامین اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی ستاد احیا خبر داد و گفت: با اینکه دولت در ماه گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت کرد اما بودجه‌ای که باید به ستاد پرداخت شود، حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان است.

کلانتری در مورد محل مصرف این ۲۰۰ میلیارد تومان گفت: این مبلغ برای پروژه‌های مختلف مثل احداث تصفیه‌خانه فاضلاب، سردهنه‌سازی رودخانه‌ها و... هزینه می‌شود، واقعیت این است که باید زمستان هر سال سردهنه‌ها را ببندیم و در فصل بهار باز کنیم و با توجه به تعداد ۵۰۰ تایی سردهنه‌ها در حوضه دریاچه، همین کار به مبلغی حدود ۴۰ میلیارد تومان نیاز دارد که متاسفانه سال گذشته به دلیل محدودیت مالی نتوانستیم این کار را انجام دهیم و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب  را از دست دادیم چون در این شرایط کشاورزان منطقه، آب را به زمین خود انتقال دادند و به عنوان یخ‌آب از آن استفاده کردند.

دریاچه ارومیه با بودجه سنوانی احیا نمی‌شود

معاون رئیس جمهور در ادامه ضمن ابراز نگرانی در مورد وضعیت مالی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: در دو سال گذشته ثابت شده که با بودجه سنواتی نمی‌توان کارهای دریاچه ارومیه را پیش برد،گروه تحقیقاتی دریاچه ارومیه در زمینه ارائه برنامه‌ برای احیا عملکرد خوبی داشت و برنامه‌های کاملا اجرایی ارائه داد که اشتباهات برنامه‌ها در حین اجرا اصلاح می‌شود چون برنامه، حالت داینامیک دارد اما با بودجه‌ای که سازمان برنامه و بودجه تخصیص می‌دهد، بعید است احیای دریاچه ارومیه صورت گیرد.

 استقراض از خارج برای تامین نیاز مالی دریاچه ارومیه

دبیر کارگروه ملی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن تاکید بر ضرورت تامین به‌موقع منابع مالی مورد نیاز دریاچه ارومیه گفت: در شرایط حاضر دنبال این هستیم که اگر سازمان برنامه و بودجه پول ندارد، دولت اجازه استقراض از خارج از کشور بدهد یعنی پول مورد نیاز دریاچه را از خارجی‌ها به شکل وام با بهره حدود ۲.۵ درصد بگیریم، این وام حدود 6 سال دوره تنفس دارد و بعد از آن طی بازه زمانی ۱۰ ساله بازپرداخت می‌شود.

کلانتری در پاسخ به مبلغ این وام با اشاره به اینکه حداقل مبلغ مورد نیاز دریاچه حدود ۳ تا ۳.۵ میلیارد دلار است، اظهار کرد: ما باید رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه را قانع کنیم که دریاچه ارومیه به قدری اهمیت دارد که اگر کشور در شرایط فعلی پول ندارد، برای احیای آن وامی از خارج دریافت شود و دولت به تدریج طی ۱۰ سال آن را پرداخت کند.

دریاچه ارومیه متکی به شخص نیست

کلانتری در پایان در مورد نگرانی برخی اهالی محیط زیست نسبت به سرنوشت دریاچه ارومیه به دلیل تعدد مسؤولیت‌ها و انتصاب او به عنوان رئیس سازمان محیط زیست گفت: از این بابت جای نگرانی وجود ندارد چون خوشبختانه وضعیت دریاچه ارومیه نهادینه شده است، در حال حاضر دریاچه ارومیه متکی به شخص نیست بلکه تشکیلات مشخصی دارد همچنین محرز شده که دریاچه ارومیه قابلیت احیاء دارد و درصورت تامین حق‌آبه دریاچه، نگرانی در مورد احیای آن وجود ندارد و از این بابت در مورد دریاچه ارومیه نگرانی ندارم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار