با توجه به توییت های دونالد ترامپ نیز بعید است فعلاً حمله دیگری در راه باشد. رئیس جمهور آمریکا ۱۴ آوریل در توییتر خود از نتایج حملات موشکی بامداد روز شنبه به سوریه ابراز رضایت کرد. ترامپ در توییتر نوشته بود:

«شب گذشته حمله تمام عیاری به سوریه صورت گرفت. از فرانسه و بریتانیا برای خردورزی و قدرت ارتش عالی‌شان ممنونم. بهتر از این نمی‌شد. ماموریت انجام شد.» بسیاری استفاده ترامپ از عبارت «ماموریت انجام شد» را بیان کننده این می دانند که رئیس جمهور آمریکا فعلا به فکر ادامه حملات و یا انجام عملیات گسترده نباشد.

 این در حالی بود که پیش از حمله، در جنگ رسانه ای که بین طرفین شکل گرفته بود مقامات روسی بوضوح از مقابله به مثل مسکو در صورت هر گونه حمله به سوریه خبر داده بودند. چنانچه الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان در اظهاراتی کم‌سابقه به آمریکا و هم‌پیمانانش هشدار داد: «در صورتی که حمله‌ای موشکی به سوریه انجام شود، ما نه تنها خود موشک‌ها که حتی مبدا شلیک موشک‌ها را هم مورد هدف قرار خواهیم داد». بعد از این سخنان بود که ترامپ به روسیه آماده‌باش داد که منتظر «موشک‌های تر و تمیز، زیبا و هوشمند» آمریکا باشد.

حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا روسیه علی رغم فضای رسانه ای که به راه انداخته بود واکنشی به حمله موشکی انجام نداد. درباره این موضوع به دلایلی در رسانه ها اشاره شده است. از جمله این که:

 *در حمله ای که صورت گرفت آسیب جدی به زیرساخت های سوریه وارد نشد و همین عامل باعث شد تا مسکو از ورد به یک درگیری گسترده اجتناب کند. واکنشی که می توانست جرقه شکل گیری جنگی با ابعاد بسیار وحشتناک و البته غیرقابل کنترل باشد و روسیه را از اهدافش دور کند.

*پیش از آغاز جنگ اهدافی که قرار بود بمباران شود با روسیه هماهنگ شده بود و این اطلاعات در اختیار سوریه قرار داده شده بود و به همین دلیل کمترین آسیب ممکن رخ داد و پوتین نیز واکنشی به عملیات اروپایی ها و آمریکا نشان نداد.

*با عدم واکنش مسکو به ترامپ، این حمله موجب شد که رئیس جمهور روس گرای آمریکا ژست ضد پوتین بگیرد و عملاً تا حدی فضای داخلی که علیه وی شکل گرفته را تحت الشعاع قرار دهد. این اتفاق باعث شد که مخالفان پوتین حداقل تا مدتی از اینکه ترامپ را طرفدار روسیه نشان دهند خلاص شود. این سناریو با هماهنگی طرفین پیش رفته است. اگر این احتمال درست باشد آمریکا عملاً، اعراب و اروپایی ها را بازی داده است.

*بر اساس گزارش ها حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک از سوی اروپا و آمریکا به روسیه شلیک شده است. اگر این سخنان مقامات روسیه را در نظر بگیریم که «از ۱۰۳ موشک ارسالی ۷۱ عدد از سوی سامانه دفاعی سوریه منهدم شده و به هدف نخورده است». عملاً پاسخ محکمی توسط سوریه به تجاوز نظامی ترامپ، ماکرون و ترزا می داده شده و نیازی به واکنش دیگری نبوده است. به خصوص این که باید بدانیم روسیه گفته سوریه از سیستم موشکی قدیمی زمین به‌ هوا اس-۱۲۵ و سامانه موشکی بوک که محصول شوروی سابق هستند استفاده کرده است.

* سوریه، ایران و مسکو دست بالا را در سوریه دارند بنابراین مسکو نیازی نمی دید به حمله مقطعی و نمایش قدرت اروپا و آمریکا واکنش نشان دهد. به همین دلیل است که لئونید عیسایف، استاد دانشگاه روسیه در این باره می گوید: روسیه وضع موجود را در سوریه حفظ کرد و امریکا هم به‌طور ظاهری به وعده‌اش عمل کرد و موضعی اصولی گرفت.

*روزنامه وال استریت ژورنال دیروز عنوان کرده بود دونالد ترامپ پیش از انجام عملیات مشترک خود با انگلیس و فرانسه علیه سوریه در حال بررسی یک حمله سخت‌تر به این کشور بوده که شامل هدف قرار دادن تاسیسات روس و  ایران نیز می‌شده است اما جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا وی را از این کار منصرف کرد.

اگر گفته های وال استریت ژورنال را درست در نظر بگیریم به نظر می رسد همین تغییر اهداف توسط آمریکا موجب شده که پوتین نیز از مقابله به مثل کوتاه بیاید.