با رحلت امام خمینی (ره) معمار کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر فقید #انقلاب_اسلامی در 14 ‌خرداد 1368 بحث جانشین رهبری مطرح شد. خبرگان رهبری در اجلاس فوق‌العاده‌ای با درک درست شرایط کشور و لزوم #وحدت و انسجام ملی و ثبات مدیریت از میان گزینه‌های موجود برای رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای را به جانشینی #امام انتخاب کردند. این انتخاب در حالی صورت گرفت که ایشان اولاً اعتقاد به «شورای رهبری» داشت ثانیاً در مخالفت با شخص خود در مجلس خبرگان قاطعانه صحبت کرد. اگرچه خبرگان مدل شورایی را کنار گذاشت و سخنان آیت‌الله خامنه‌ای (در مخالفت با انتخاب خود) را نشانه‌ای از بزرگی، تواضع، فروتنی ایشان برشمردند و بر انتخاب وی اصرار نمودند. به‌ویژه تصریح امام خمینی (ره) درباره صلاحیت‌های ایشان برای #رهبری ، خبرگان را مصمم‌تر نمود. 


ما چه میزان درباره معرفی امام خمینی (ره)، رهبری، مشاهیر و مفاخر خود کار کرده‌ایم‌؟ درباره شخصیصت، سیره، سلوک، راهبردها، آراء و اندیشه‌های آیت‌الله #خامنه‌ای در یک یادداشت مجال و فرصت محدود است و باید پژوهش‌ها و تحقیق‌های گسترده‌ای صورت گیرد. بر این باورم که موضوعات، عناوین و محورهای زیر درباره رهبری از اهمیت خاصی برخوردار است.

یکم: سوابق، تجارب و کارنامه مدیریتی


برای فردی که در مقام رهبری یک جامعه قرار می‌گیرد کارنامه و سوابق مدیریتی، آشنایی در حوزه‌های مختلف نقش بسزایی در کارآمدی و کارایی او دارد. آیت‌الله خامنه‌ای از ابتدای انقلاب تا زمان رهبری مسئولیت‌های مهمی چه با رای #مردم و چه با حکم امام خمینی (ره) را بر عهده داشته است.

 دوم: سیر و سلوک فردی (اخلاق عملی)


آنچه که همه ما از رفتار، منش و سلوک فردی و اجتماعی رهبری سراغ داریم انسانی خداباور‌، متوکل، شجاع و نترس، مهذب و سلیم‌النفس، #ساده_زیست و به‌شدت قناعت پیشه، مصمم و خستگی‌ناپذیر، منظم با برنامه‌ریزی دقیق، خرافه‌ستیز و روشنگر، عدالت‌طلب و ضدفساد و رانت‌خواری، خوش‌خلق، مردم‌دار به معنای واقعی است ایشان دارای خانواده‌ای دور از حاشیه‌های معمول است و نگارنده این سطور سالیانی است با چند تن از فرزندان عزیز رهبری حشرو نشر دارم‌. اخلاق ، ادب، تواضع، ساده‌زیستی، دوری از اشرافی‌گری را از پدر بزرگوار سرلوحه خود قرار داده‌اند.

 سوم: روشنفکر و نظریه‌پرداز


آیت‌الله خامنه‌ای به واقع تئوریسین، ایدئولوگ، نظریه‌پرداز و یک روشنفکر واقعی است روشنفکری که عقلانیت، زمان و مکان پایه تصمیم‌گیری اوست. نظریه امامت در تفکر اسلامی را سال‌های قبل از انقلاب در آثار و مکتوبات خود مطرح کرد. مورخ و صاحب‌نظری بزرگ در حوزه تاریخ جهان، روابط بین‌الملل و جهان اسلام است. ولادیمیرپوتین رییس‌جمهوری روسیه می‌گوید: «در دیدار من با رهبری ایشان روسیه را به گونه‌ای توصیف کردند و درباره شعرا، نویسندگان و مشاهیر آن صحبت کردند که دیدم از من بهتر کشورم را می‌شناسند»

چهارم: مدیریت راهبردی و آینده‌نگری


در عرصه دفاعی و امنیتی ما از رهبری درایت و کیاست، قانونگرایی‌، تدبیر و جامع‌نگری را سراغ داریم. قدرت پیش‌اندیشی و راهبردی همراه با مدیریت مهار بحران‌ها متکی بر «امیدبخشی و روحیه آفرینی» از جلوه‌های مدیریتی ایشان است.

 پنجم: مبارزه انقلابی و مصلح:


رهبری یک مبارز نستوه علیه استبداد پهلوی و استعمار بیگانگان در دوران قبل از انقلاب بوده است. یک انقلابی تمام‌عیار که اعتدال و میانه‌روی در عرصه سیاست را پیشه خود کرده و مدارا و تسامح را در میان دوستان انقلاب سر لوحه قرار داده است. در‌عین‌حال که در برابر دشمنان و استکبار با صلابت و اقتدار ایستاده است. ایشان یک مصلح و منادی بزرگ وحدت در میان #مسلمانان است. ایشان مدیری جامع الاطراف، دارای منظومه و مکتب فکری مشخص، مدیر و رهبری در میان مردم و با آن‌ها و درد آشنا با توده مردم است کشور را از بحران‌های سخت عبور داده و مدیریت یک نخست‌وزیر (میرحسین موسوی) و چهار رییس‌جمهوری (هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد، حسن روحانی) در نوع خود شاید یکی از دشوارترین نوع مدیریت‌ها بوده است که ایشان به خوبی از پس آن برآمده است‌.

 در آغاز سی‌امین سال رهبری آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبری را باید به جامعه به‌خصوص جوانان معرفی کرد. ایشان رهبر، مرجع، فقیه عادل و خلف صالح امام (ره) است. 

علی دارابی