ده‌ها هزار نفر از داوطلبان متقاضی شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، چند روزی است که به واسطه عدم اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برند و امتناع متولیان امر از انجام وظایف قانونی آن‌ها را به دردسر انداخته است؛ شرایطی عجیب و باور نکردنی که شائبه وجود برخی منفعت طلبی‌های شخصی و گروهی را ایجاد می‌کند.
کد خبر: ۶۵۴۵۳۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ 12 September 2018

پشت پرده عدم اعلام نتایج ارشد دانشگاه آزادده‌ها هزار نفر از داوطلبان متقاضی شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، چند روزی است که به واسطه عدم اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برند و امتناع متولیان امر از انجام وظایف قانونی آن‌ها را به دردسر انداخته است؛ شرایطی عجیب و باور نکردنی که شائبه وجود برخی منفعت طلبی‌های شخصی و گروهی را ایجاد می‌کند.

به گزارش «تابناک»، با اینکه کمتر از ۱۰ روز به آغاز سال تحصیلی جدید باقی مانده است و پذیرفته شدگان بسیاری از مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های سراسری در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فرایند ثبت نام خود را نهایی کرده اند، حجم قابل توجهی از دانشجویان به دلیل عدم اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امکان انتخاب آزادانه را از دست داده اند!

این شرایط عجیب در حالی است که متولیان آموزش عالی بر اساس قوانین بالادستی و اصول اخلاقی لازم است نهایت تسهیلات لازم را برای انتخاب آزادانه و بی دغدغه داوطلبان برای ورود به دانشگاه مورد نظر فراهم کنند.

شرایط ایده آل و قابل انتظاری که اکنون و به دلیل امتناع متولیان آموزش عالی از اعلام نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به کلی زیر سئوال رفته و ده‌ها هزار نفر از داوطلبان را نگران کرده است.

«تابناک»، روز گذشته با پرداختن به مشکلاتی که این رخداد برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ایجاد کرده است( اینجا بخوانید)، تلاش کرد تا ابعاد روشنی از خسارت‌های این رخداد را به تصویر بکشد و فشار بر آمده از این موضوع را بر داوطلبان منتظر اعلام نتایج روشن کند.

داوطلبانی که چندان تمایلی به ثبت نام در دانشگاه‌های غیرانتفاعی وابسته به وزارت علوم ندارند و ترجیح می‌دهند در صورت قبولی در دانشگاه آزاد این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

با اینحال در شرایطی که اکنون پیش آمده است، پذیرفته شدگان دانشگاه‌های غیر انتفاعی ناچار هستند به دلیل عدم اطلاع از نتایج خود در دانشگاه آزاد از هر گونه خطر پذیری که ممکن است آینده آن‌ها را تحت الشعاع قرار دهد، پرهیز کنند و با ثبت نام در دانشگاه‌های غیر انتفاعی به اجبار این دانشگاه‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

جدا از اینکه کوتاهی متولیان ارشد دانشگاه آزاد از اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد به دلیل ریزش دانشجویان این دانشگاه، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، پیگیری‌های «تابناک» از مسئولان ارشد این دانشگاه نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد چند روزی است که نتایج نهایی را برای تأیید نهایی به سازمان سنجش ارسال کرده است و عدم اعلام نتایج بخاطر کوتاهی‌هایی است که در این مجموعه صورت می‌گیرد.

یکی از مسئولان دانشگاه آزاد در همین رابطه به خبرنگار «تابناک»، گفت: متأسفانه علی رغم آمادگی دانشگاه آزاد برای اعلام نتایج نهایی و ثبت نام از دانشجویان پذیرفته شده، مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش از تأیید نهایی نتایج امتناع می‌کنند و به نظر می‌رسد آن‌ها منتظر هستند با توجه به همپوشانی این نتایج با نتایج دانشگاه‌های سراسری مثل غیر انتفاعی حداکثر دانشجویان در دانشگاه‌های غیر انتفاعی ثبت نام کنند.

صرف نظر از سخن مسئولان دانشگاه آزاد، بررسی‌ها نشان می‌دهد مالکیت برخی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی در اختیار مدیرانی است که ارتباط نزدیکی با برخی مسئولان آموزش عالی دارد و این مهم دقیقاً نکته پنهان ماجراست که در کنار ارسال نتایج از سوی دانشگاه آزاد به سازمان سنجش برای تأیید نهایی وجود برخی منفعت طلبی‌های شخصی و جناحی را در فرایند اعلام نتایج تقویت می‌کند.

البته اگر این گمانه منفعت طلبی صحیح نیست و هیچ مدیر و مسئولی در نظام آموزش عالی کشور از این تعلل پیش آمده منفعتی را دنبال نمی‌کند، لازم است مسئولان امر در این رابطه و ابعاد پنهان ماجرا شفاف سازی‌های لازم را صورت دهند و تضمین‌های لازم را به داوطبانی که قصد دارند آزادانه و در شرایط برابر امکان مقایسه و انتخاب نهایی را میان دانشگاه‌های غیر انتفاعی و آزاد داشته باشند، بدهند.

اگر به هر دلیلی غیر از ابهام و شائبه‌ای که به آن اشاره شد، سازمان سنجش از تأیید نهایی نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امتناع می‌کند، مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش لازم است در قالب اطلاعیه‌ای ضمن تشریح دقیق چرایی این تأخیر همچنین شرایطی را فراهم کنند که بازه زمانی ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری با دانشگاه آزاد هماهنگ شود؛ انتظاری که در صورت عدم تحقق به اثبات گمانه مطرح شده منجر خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار