در جلسه شورای آموزش و پرورش استان مطرح شد:
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بی‌سوادی، زمینه‌ها و پیچیدگی‌های خاصی دارد، از شرکای آموزش و پرورش خواست برای رفع بی‌سوادی با این نهاد نهایت همکاری را بکنند.
کد خبر: ۷۴۷۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵ 22 May 2019

 علیار راستگو در جلسه شورای آموزش و پرورش استان، با بیان اینکه رفع مبادی بی‌سوادی از عهده آموزش و پرورش خارج است، اظهار داشت: دستگاه‌های فرهنگی، شوراها، دهیاری‌ها و مراکز بهداشت می‌توانند آموزش و پرورش را در این زمینه یاری کنند.

وی با اشاه به مخاطرات و پیامدهای بی‌سوادی، گفت: فرمانداران در شهرستان‌ها هم می‌توانند با تشکیل کمیته‌ای افراد بازمانده از تحصیل را شناسایی کرده و برنامه‌ریزی کنند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی افزود: در این زمینه می‌توان از ظرفیت معلمان بازنشسته، خیران و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز بهره برد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز در جلسه با اشاره به اینکه میزان بی‌سوادی در کشور 12.4 درصد و در استان 15.3 درصد است، افزود: علل اصلی بی‌سوادی در استان افزایش فرزندان کار و طلاق، داشتن اولیای بی‌سواد، مهاجرت، ازدواج زودهنگام و شناسایی نشدن بی‌سوادان است.

جعفر پاشایی گفت: یکی از مشکلات اصلی در زمینه جذب 6 ساله‌ها برای آموزش پیش دبستانی نیز این است که تمام پیش‌دبستانی‌ها غیردولتی است و برخی توان پرداخت شهریه‌های سنگین آن را ندارند و این مساله باعث شده است تا کنون نتوانیم 20 درصد 6 ساله‌ها را جذب کنیم که این مساله باعث افت تحصیلی آنان در کلاس‌های بالاتر می‌شود.

وی، برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان، سامان‌دهی نیروی انسانی، انسداد مبادی بی‌سوادی، نظارت بالینی و میدانی بر فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدارس، جلوگیری از اخذ وجه در هنگام ثبت‌نام را رسالت اصلی این سازمان در ایام باقی‌مانده تا اول مهر اعلام کرد.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار