با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان منطقه آزاد ارس و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی، زراعت چوب در منطقه آزاد ارس رونق می‌گیرد.
کد خبر: ۷۶۱۱۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۷ 09 July 2019

به گزارش تابناک تبریز، بر اساس تفاهمی بین سازمان منطقه آزاد ارس و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و حمایت‌های پیش بینی شده در این تفاهم نامه، بخش خصوصی در منطقه آزاد ارس وارد عرصه زراعت چوب می‌شود. 

 
این تفاهم نامه به منظور تولید نهال مورد نیاز و توسعه زراعت چوب با کشت گونه‌های مناسب و سریع‌الرشد و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در ایستگاه تولید نهال و بذر شهید بهجت حقیقی ( شامداران جلفا) به امضا رسیده است. 
 
بر همین اساس، بخش خصوصی قادر خواهد بود در ایستگاه تولید نهال و بذر شهید بهجت حقیقی با امکاناتی که از سوی سازمان منطقه آزاد ارس و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی در اختیار این افراد و شرکت‌ها گذاشته می شود، نسبت به تولید چوب اقدام کند.
 
استفاده بهینه از منابع آب و خاک ایستگاه، صرفه جویی ارزی و کاهش واردات چوب، کاستن فشار از عرصه طبیعی جنگل‌ها، ایجاد اشتغال و توسعه سرمایه گذاری در سال رونق تولید، کمک برای حفاظت از منابع جنگلی استان و تامین نیاز صنایع پایین دستی چوب در کشور از جمله مهم‌ترین اهداف دنبال شده در این تفاهم نامه است. 
 
در اختیار گذاشتن منابع مورد نیاز آب و خاک و تامین نهال از گونه‌های مناسب چوب‌ ده و سریع‌الرشد از جمله مواردی است که در این تفاهم نامه توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی متعهد شده است. 
 
اجرای طرح تولید نهال و زراعت چوب به میزان یک میلیون اصله در اراضی ایستگاه تولید نهال و بذر شهید بهجت حقیقی به صورت مستقیم و یا با مشارکت بخش خصوصی نیز از جمله تعهدات سازمان منطقه آزاد ارس در تفاهم نامه است. 
 
این طرح در زمینی به مساحت 304 هکتار اجرا کی‌شود که 251 هکتار از زمین هم اکنون آماده کشت نهال است. 
 
تفاهم نامه تولید نهال و توسعه زراعت چوب، توسط محسن نریمان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و داور نامدار، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری آذربایجان شرقی به امضا رسیده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار