مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به بارش‌های مناسب در اوایل سال جاری و اقدامات زیربنایی یک متر نسبت به سال گذشته تراز دریاچه افزایش یافته است.
کد خبر: ۷۹۴۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹ 04 November 2019
خلیل ساعی امروز در نشست شورای فرهنگی  و اجتماعی ستاد احیا دریاچه ارومیه آذربایجان‌ شرقی با با بیان اینکه دریاچه ارومیه در سال‌های 1384 به این طرف با وجود بارندگی‌های تراز منفی داشته تا زمانی که ستاد احیا شکل گرفت اظهار داشت: در 2 سال ابتدایی هدف بر تثبیت بود که با همکاری نهادهای محلی این کار به خوبی پیش رفت .

وی افزود: با توجه به بارش‌های مناسب در اوایل سال‌جاری نیز و اقدامات زیربنایی یک متر نسبت به سال گذشته تراز دریاچه افزایش یافته است.

مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه از اعتبارات تعیین شده تنها 42 درصد تخصیص داده شده است، اضافه کرد: این موضوع موجب شده تا پروژه‌ها به طور کامل اجرا نشود در حالی که  مسیل‌های بسیاری می‌توانست لایروبی شده و حجم قابل توجهی آب به سمت دریاچه روانه کند.

ساعی گفت: وسعت  دریاچه در سال 93 عدد 2هزار و 130 کیلومتر مربع بود که در نهایت در تیر ماه سال 98 به 2 هزار و 380 کیلومتر مربع رسید.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع موجب نشاط و شادی در جامعه شد و شاهد حضور گردشگران در کنار دریاچه بودیم.

ساعی بیان کرد: تراز سطح آب دریاچه در 10 آبان سال جاری 1271.23 متر بوده و که نسبت به مشابه سال گذشته یک متر بوده و حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در 10 آبان سال جاری 3 میلیارد و 24 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به مشابه سال گذشته 2.25 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

وی ادامه داد: از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه انتقال تمام مسیرهای لایروبی شده به پیکره دریاچه ارومیه و رهاسازی 2.4 میلیارد متر مکعب به سمت پیکره دریاچه ارومیه بود که تراز دریاچه را مثبت کرد.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با اشاره بر مطالعات رفتارسنجی بستر دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۷  اضافه کرد: بر اساس مطالعات سازمان فضایی کشور با توجه به ورود آب شیرین به بستر دریاچه، انحلال نمک رخ داده و دریاچه عمیق‌تر شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار