امام جمعه تبریز گفت: با پایان سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های مقابل برجام، گام چهارم آغاز شد و جمهوری اسلامی ایران بیش از این در پاسخ به بدعهدی‌های طرف‌های مقابل، طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.
کد خبر: ۷۹۵۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹ 08 November 2019
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه و در جمع باشکوه مردم نمازگزار مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز به برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اشاره و  اظهار کرد: با پایان سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های مقابل برجام، گام چهارم آغاز شد و جمهوری اسلامی ایران بیش از این در پاسخ به بدعهدی‌های طرف‌های مقابل، طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است. 

وی با بیان اینکه ایران اسلامی سه‌شنبه، ۱۴ آبان رسما از آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در تاسیسات هسته‌ای فردو خبر داد تا بدین ترتیب گام چهارم هسته‌ای را بردارد، افزود: طبق معاهده برجام بیش از ۱۰۰۰ سانتریفیوژ در فردو داریم که در برجام قرار بود که بچرخد ولی گاز داده نشود ولی در راستای کاهش تعهدات برجامی گازدهی به آنها آغاز شد. 

به گزارش فارس؛امام جمعه تبریز توضیح داد: براساس برجام ایران می‌بایست براساس برنامه بلند مدت خود ۱۵ سال فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم از جمله تحقیق و توسعه تحت نظارت پارلمانی صرفا در غنی‌سازی نطنز انجام دهد و سقف غنی‌سازی را تا ۳/۶۵ درصد نگه دارد همچنین در فردو نیز از هرگونه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه خودداری کرده آن را به یک مرکز هسته‌ای، فیزیکی و فناوری تبدیل کند. 

وی ادامه داد: جالب این است که انگلیس و دیگر طرف‌های برجام، ایران را به دلیل تعهداتش و کاهش تعهداتش سرزنش کرده‌اند ولی به حول و قوه الهی مردم قهرمان به وظیفه خود عمل کرده و گام چهارم در رابطه با کاهش تعهدات برجامی را برخواهند داشت. 

خطیب نماز جمعه تبریز با تاکید بر ضرورت رعایت مسائل صرفه‌جویی گفت: در حال حاضر علاوه بر هدررفت میزان انرژی در بخش تولید، بخش عمده‌ای نیز به خاطر اسراف مردم از بین می‌رود از این‌رو باید برای اصلاح وضع موجود و با توجه به توصیه‌های موکد دین مبین اسلام برای پرهیز از اسراف اقدام جدی انجام داد. 

وی افزود: توجه به عرصه تولید محصولات کم مصرف، فرهنگ‌سازی عمومی با هدف اصلاح فرهنگ مصرف، زمینه‌سازی مشارکت مردم در پروژه‌های صرفه‌جویی انرژی کارهایی است که باید دست به دست دهیم تا انرژی بی‌جهت از بین نرود. 

نماینده ولی‌فقیه در استان خاطرنشان کرد: شرکت منطقه‌ای برق تبریز نامه‌ای به من زده‌اند و اعلام کردند که قبض کاغذی جمع‌آوری شده است که این موضوع، کمک به محیط زیست و صرفه‌جویی در هزینه عمومی خواهد شد همچنین خدمات غیرحضوری بسیار زیاد می‌شود. 

وی در ادامه با قدردانی از قوه قضائیه بابت رسیدگی به پرونده قطار تبریز به مشهد گفت: بعد از سفر پربرکت رئیس قوه قضائیه به تبریز، مشکلات مطرح شده از جمله عدم رسیدگی به پرونده سانحه قطار تبریز به مشهد بود که آقای رئیسی بلافاصله بعد از بازگشت به تهران، دستور رسیدگی ویژه برای رسیدگی به پرونده سانحه قطار تبریز را داد که رای صادر شد. 

امام جمعه تبریز در ادامه از سخنگوی قوه قضائیه، آقای اسماعیلی در واکنش مناسب به موضوع حواشی فوتبال تبریز قدردانی کرد و توضیح داد: واکنش او بسیار جالب بود و گفت که اینکه در گوشه‌ای چند نفر اقدامی انجام دهد باید با چند نفر برخورد کنیم و نباید ربط به همه مردم آذربایجان دهیم زیرا آذربایجان در زمره دلداگان کشور هستند. 

وی ادامه داد: اینکه جمعیت چند هزار نفر چند نفر بخواهد تخلف کند، نباید تسری به کل داد زیرا آذربایجان در صحنه‌های مختلف وفاداری خود به امام رحمت‌الله و رهبری و کشور را نشان داد و اجازه تفرقه به دشمن را نمی‌دهد. 

آل‌هاشم متذکر شد: دشمن بیاید و ببیند که مردم آذربایجان چگونه وفادار به نظام و اسلام است و آماده جانبازی هستند. 

 امام جمعه تبریز مسائل فرهنگی هفته اشاره کرد و گفت: درگذشت هنرمند پیشکسوت آقای ابراهیم آبادی که اهل کوچه باغ تبریز بود را تسلیت می‌گویم. 

وی  روز فرهنگ عمومی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در دیدار با اعضای شورای شهر و شهرداری به این مناسبت یک کتابچه فرهنگ حقوق شهروندی مخصوص دانش‌آموزان رونمایی شد که یک اقدام موثر و قابل تقدیر است. 

وی یادآور شد: کتاب راه درخشان از جمله خاطرات رزمنده دلاور آقای درخشانی در  نمایشگاه کتاب رونمایی شد و امیدواریم جوانان در رابطه با اقدامات فرهنگی حساس باشند. 

امام جمعه تبریز در ادامه با اشاره بر برگزاری نمایشگاه فناوری در تبریز گفت: شاید ابعاد این نمایشگاه اقتصادی است ولی این نمایشگاه در ۱۸ حوزه تخصصی با حضور ۲۶ استان شکل گرفته است به طوریکه اقتصاد دانش‌بنیان به دلیل نیاز به جوانان و تولید داخلی نقش جدی در اقتصاد مقاومتی دارد و هر گامی که برای این منظور رقم می‌خورد باید مورد حمایت قرار گیرد و تمام نهادها به آموزش خلاقانه کمک کند و جمع حمایت مردمی، بخش خصوصی در تجاری‌سازی فناوری و افزایش اشتغال نخبگان، برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان، توسعه کسب و کار، ایجاد صنایع مبتنی بر دانش را در آن مدنظر قرار داد. 

وی اضافه کرد: سفر وزیر صمت به چین برای گسترش روابط با کشورهای دوست یکی از این ظرفیت‌هاست زیرا اگر شرکت‌های چینی منابع صنعتی ایران را تامین کند کارهای خوبی انجام خواهد گرفت. 

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به زلزله صبح امروز آذربایجان‌شرقی گفت: در چند روستای میانه و مخصوصا روستایی ورنکش که ۵ نفر به رحمت خدا رفتند و در روستاهای مختلف نیز گزارش شده است که ۳۰ تا ۵۰ درصد روستا تخریب شده و حیوانات تلف شده‌اند ولی الحمدالله مسوولان پا در رکاب هستند و امیدواریم مسوولان ذیربط به نحو احسن به وظایف خود عمل کنند و اگر نیاز به کمک مردم باشد، اطلاع‌رسانی کنند. 

وی با اشاره به تذکر انتخاباتی طبق روال هر هفته گفت: نماینده باید انتقادپذیر باشد زیرا اگر نماینده‌ای را انتخاب کرده و به مجلس فرستادیم ولی هیچ توجهی به انتقاد، پیشنهاد سازنده توجه نکند یعنی یک ایراداتی شامل این فرد می‌شود. 

آل‌هاشم افزود: نماینده باید از برای انجام تکلیف الهی باشد و نه برای رضایت مردم و خوشایند مردم باشد زیرا همه مامور به ادای تکلیف الهی هستیم به طوریکه شاید نماینده‌ای باشد که هدفش ادای تکلیف الهی نباشد و صرفا راضی ساختن مردم به هر نحوی باشد که این موارد را در زمان انتخابات بیشتر می‌بینیم. 

وی در بخش خطبه‌های عبادی نماز جمعه این هفته تبریز بیان کرد: از مصادیق تقوای الهی و تقوای روحی است زیرا انسان باید روح خود را به اندازه‌ای تقویت کند که تقوا در آن به یک ملکه تبدیل شده و از آلودگی‌ها مصون نگه داشته شود. 

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره بر فرارسیدن آغاز هفته وحدت، گفت: بنابه گفته اهل تسنن ۱۲ ربیع‌الاول و گفته اهل تشیع ۱۷ ربیع‌الاول سالروز ولادت پیامبر اکرم می‌باشد. 

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری تبیین اسلام ناب محمدی(ص) مقوله وحدت را جزو شناسه‌های بنیادی معرفی می‌کنند، گفت: اسلام ناب محمدی(ص) یعنی وحدت بین امت اسلامی است به طوریکه حضرت امام حسن عسگری(ع) در تبیین راهبردی اساسی توصیه کرده است و فرموده‌اند که نماز را میان اهل سنت بخوانید و در تشییع جنازه آنها حضور داشته و از مریض‌های آنها عیادت کرده و حقوق آنها را ادا کنید. 

 امام جمعه تبریز افزود: یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ابتکارات امام رحمت‌الله تعیین هفته وحدت است و اعلام این هفته از ۱۲ تا ۱۷ ربیع‌الاول  برای همیشه از بخش عمده‌ای از توطئه استکبار را کم اثر کرده و منجر شده تا در ایران اسلامی و مناطق مختلف وحدت تبدیل به گفتمان غالب و رایج در بین مسلمانان جهان شد. 

وی، شرایط حساس کنونی دنیا این را می‌طلبد که موضوع وحدت را باید با عمق وجود توجه کنند به طوریکه رهبری بر این معتقدند که وحدت مسلمانان روی ۵ پایه از جمله تعریف اصول و محورهای مشترک وحدت مانند شخصیت پیامبر اکرم(ص)، قرآن مجید، پافشاری منطقی بر مذهب، ایجاد فضای گفتمان آزادانه، تحمل مخالف در زیست جمعی و مواجهه کریمانه و برادرانه، تقویت تعامل بین علما و دانشمندان، آشنایی از ترفندها و نقشه‌های دشمن استوار است. 

نماینده ولی‌فقیه در استان افزود: این‌گونه شاخص‌های وحدتی است که می‌تواند دشمن را از مسلمانان و منابع و منافع مسلمانان دور ساخت. 

 امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه باید وحدت بین مسلمانان و آحاد مردم افزایش داد، گفت: امیدواریم خداوند روز به روز دل مسلمانان را به همدیگر نزدیک سازد. 

وی در اعلام مناسبت‌های هفته به سالروز شهادت شهید تهرانی مقدم اشاره کرد و ادامه داد: برای علمای بزرگی همانند مکارم شیرازی و همه مسلمانانی که روی تخت بیمارستان هستند طلب عافیت داریم. 

نماینده ولی‌فقیه در استان افزود: هفته بیمه سلامت را پیش رو داریم و از همه افرادی که در امر بیمه سلامتی مردم تلاش می‌کنند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی در پایان از حضور مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان تشکر و قدردانی کرد. 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار