امام جمعه تبریز با بیان اینکه همه این واقعیت را می‌دانند که تحریم‌های آمریکا علیه کشور در سال‌های گذشته و خروج از برجام تشدید شده ولی اثرگذاری‌اش کم شده، گفت: خود مسوولان آمریکایی معترف هستند که تحریم‌ها علیه ایران به آخر خط رسیده است.
کد خبر: ۸۰۵۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱ 13 December 2019

به گزارش تابناک تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز  در خطبه‌های نماز عبادی، سیاسی جمعه و در جمع باشکوه نمازگزاران مصلای اعظم امام خمینی (ره) اظهار داشت: برادران، خواهران و دانشگاهیان، گفتمان‌سازی کار کوتاه مدت نیست بلکه حداقل میان مدت است و باید برنامه صورت گیرد و به تبع آن دانشگاه‌ها نقش مولد داشته تا دستگاه‌ها و نهادهای دیگر از آن بهره ببرند. 

وی در ادامه به تحریم‌هایی جدید آمریکا علیه ایران در هفته پیش را مورد اشاره قرار داد و گفت: دو شرکت دیگر ایرانی در فهرست تحریم‌ها قرار داده است که شرکت هواپیمایی ماهان و کشتیرانی ایران جزو این دو شرکت تحریم شده هستند.  

امام جمعه تبریز افزود: همه این واقعیت را می‌دانند که تحریم‌های آمریکا علیه کشور در سال‌های گذشته و خروج از برجام تشدید شده ولی اثرگذاری‌اش کم شده است. 

آل‌هاشم تاکید کرد: خود مسوولان آمریکایی معترف هستند که تحریم‌ها علیه ایران به آخر خط رسیده است. 

وی خاطرنشان ساخت:  شیخ ابراهیم زکزاکی ۶ پسر شهید دارد و فقط یک پسر مانده است که او نیز از ایران خواسته تا او را دعا کنند و از کل دنیا درخواست دارد تا مجامع بین‌المللی را تحت فشار قرار دهند تا پدر و مادرش که در شرایط خوبی نیستند آزاد شوند.

خطیب نماز جمعه تبریز ابراز کرد: نیجریه کشوری در غرب آفریقاست و ۵۰ درصد مسلمان و بقیه مسیحی و ادیان دیگر است، اما اینکه شیخ ابراهیم زکزاکی کیست باید، گفت که  او در خانواده‌ای به دنیا آمده که فعالیت سیاسی داشته و  هر چند او سید است ولی در نیجریه هر عالمی را شیخ می‌گویند، او را نیز شیخ می‌گویند ولی او اخیرا از مردم خواسته است تا او را سید صدا کنند.  

وی، به نحوه مسلمان شدن شیخ زکزاکی هم اشاره و عنوان کرد: رهبر شیعیان نیجریه حدود ۴۰ سال قبل و در نخستین سالگرد انقلاب به ایران سفر کرد و در آن سفر امام رحمت‌الله به او یک قرآن هدیه داد و فرمودند که مردم را به اسلام دعوت کند در حالی که شیخ زکزاکی از اهل سنت مالکی بود ولی پس از دیدار با امام خمینی (ره) شیعه شد و مردم نیجریه را با پخش عکس‌های امام راحل جذب شیعه کرد.  

نماینده ولی‌فقیه در استان، چند مطالبه مردم ایران در رابطه با شیخ‌ زکزاکی را برشمرد و بیان داشت: اولین درخواست از مجامع بین‌المللی برای کمک به خروج شیخ از نیجریه برای معالجه، مطالبه از رئیس جمهور نیجریه جهت آزادی شیخ زکزاکی و همسرش و تلاش بیشتر دیپلماسی ایران برای این شیخ بزرگ است. 

وی یادآور شد: در نماز جمعه امروز تبریز، سخنگوی وزیر امور خارجه حضور دارد، از این‌رو از دولت و دیپلماسی کشور برای تلاش بیشتر و موثرتر در آزادی و معالجه شیخ زکزاکی درخواست داریم. 
 

بودجه کشور نامتوازن است

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه اخیرا بودجه کشور به مجلس ارائه شده است، گفت: یکی از معضلات بودجه‌ریزی کشور، همانطور که رهبری در بیانیه گام دوم نظام بودجه‌بندی هم بدان اشاره داشتند، معیوب و نامتوازن بودن آن است. 

وی ادامه داد: البته پس از نامه رهبری برای اصلاح ساختار بودجه، دولت از سال گذشته تدوین برنامه‌هایی که با کمک کارشناسان و دانشگاهیان به منظور ساختار بودجه‌بندی داشته است که جای تشکر دارد و بر این اساس کلیات لایحه بودجه سال ۹۹ تفاوت‌هایی با بودجه‌‌های پیشین ارائه شده دارد. 

آل‌هاشم متذکر شد: مهم‌ترین تفاوت بودجه سال ۹۹ سهم عمده از کل بودجه عمومی کشور این است که از نوسانات احتمالی نفت در امان خواهد بود ولی همچنان قرار است درآمدهایی از فروش نفت صرف پیشرفت طرح‌های عمرانی کشور شود. 
 

بخش درآمد بودجه 99 با چالش مواجه است/ دولت اقدام عملی برای بهبود وضعیت معیشت مردم انجام دهد

وی با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده به مجلس ارائه شد که در بخش درآمد با چالش‌هایی روبه رو است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی رد شد، افزود: ضرورت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، خصوصاً اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه باید در اولویت باشد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: هرچند بارها مسوولان مختلف دولتی در خصوص بهبود خرید مردم سخن گفته‌‌اند اما نمی‌توان با افزایش یارانه نقدی و غیرنقدی و اعطای یارانه معیشتی تغییر مثبتی در قدرت خرید مردم ایجاد کرد. 
 

دولت سیاست‌های ضدتورمی را به‌صورت ویژه در بودجه بگنجاند

وی با اشاره بر اینکه دولت سیاست‌های ضدتورمی را به صورت ویژه در بودجه بگنجاند تا بتوان در راستای افزایش قدرت خرید مردم گام برداشت، یادآور شد: می‌گفتند بعد از گران شدن بنزین گرانی نخواهیم داشت ولی نمی‌دانند که گرانی غوغا می‌کند. 

نماینده ولی‌فقیه در استان بیان کرد: ما از دولت محترم و از مجلس و کمیسیون تلفیق انتظار داریم تا با استفاده از نظر کارشناسان و صاحب‌نظران تلاش کنند تا ضمن نقد و بررسی منصفانه سیاست بودجه‌ای دولت و پیشنهاد کارشناسی متناسب با شرایط موجود اقتصاد همچنین سیاست کلان کشور در راستای اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور به دولت ارائه دهد تا مدیریت کلان اقتصاد کشور با کمترین آسیب و چالش مواجه شوند، امید است در سال آینده شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد کشور بهبود وضعیت معیشتی مردم باشیم. 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه از مصادیق تقوا، تقوای انتخاباتی است، توضیح داد: داوطلبان ثبت‌نام کرده باید بدانند که هر کسی که از سوی شورای نگهبات تائید شوند، حق تبلیغات دارد و بنده از آنها خواستارم تا تقوای انتخاباتی را رعایت کرده و خود را معرفی کنند و از تخریب دیگران پرهیز کنند. 
 

 

کاندیداها از عکس من برای تبلیغات استفاده نکنند/ عکس به منزله تائید نیست

وی خاطرنشان کرد: آقایان به ما لطف دارند و با من عکس می‌گیرند ولی خواهش می‌کنم در تبلیغات انتخابات از عکس من استفاده نکنند تا مردم احساس نکنند که من از شخص خاصی حمایت می‌کنم زیرا عکس گرفتن به منزله تائید فرد نیست و بنده چندین ماه است که شاخص‌های نماینده اصلح را مطرح کرده‌ام. 

خطیب نماز جمعه تبریز افزود: باید از بین کاندیداها فردی که اصلح، معتقد به منویات رهبری و متخصص است را انتخاب کنیم. 

وی با اشاره به رونمایی یک کتاب در تبریز تصریح کرد: کتاب تاثیر اندیشه‌های امام راحل بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در تبریز رونمایی شد. 

امام جمعه تبریز با اشاره به مناسبت‌های تقویمی هفته به شهادت آیت‌الله دکتر مفتح اشاره کرد و ادامه داد: ایشان استادی برجسته و عالمی بی‌نظیر بود که به مناسبت شهادت او، روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است. 

وی افزود: امروزه برای مقابله با نفوذ دشمن در دانشگاه و حوزه باید وحدت خود را بیشتر کرده و جنبش نرم‌افزاری و تولید علوم بومی، تحقق تمدن اسلامی و ارائه الگوی سبک زندگی اسلامی را تقویت کنیم که در سایه اسلامی شدن دانشگاه و وحدت حوزه و دانشگاه ایجاد می‌شود. 

نماینده ولی‌فقیه در استان با تاکید بر اینکه آذرماه به دانشگاه‌ها ربط زیادی دارد، گفت: روز دانشجو، هفته پژوهش و وحدت حوزه و دانشگاه جزو روزهای مهم آذرماه کشور است. 
 

مردم‌سالاری دینی یک قرارداد عرفی نیست 

وی با اشاره به نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: برپایی خیمه نظام اسلامی با آرا و حضور مردم یکی از این ارکان است. 

آل‌هاشم ادامه داد: حکومت هم حق و هم تکلیف است به‌طوریکه اندیشه حضرت علی (ع) مبنی بر حقانیت حکومت است. 

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره بر اینکه مردم‌سالاری متکی به نظر اسلام است، اذعان داشت: مردم‌سالاری دینی یک قرارداد عرفی نیست و متکی به نظر اسلام می‌باشد و از این رو تعهد اسلامی به‌دنبال می‌آورد و همانند کشورهای دموکرات اروپایی بر پایه قرارداد نیست. 

 آل‌هاشم با تاکید بر اینکه رضایت جامعه از حکومت یک جنبه دیگر و مهم و قابل اعتناست و از نفوذ دشمن جلوگیری می‌کند، افزود: مردم‌سالاری دینی یک الگوی جهانی است زیرا هر جا کاری را به مردم سپرده‌ایم موفق بوده‌ایم در حالیکه هرکاری که انحصار به مسوول و دولت شد با کندی روبه رو بودیم. 

وی اضافه کرد: البته در هر نقطه‌ای از دنیا که کار به دست مردم سپرده شود با موفقیت روبه رو شده‌ و امیدواریم در واگذاری امور به مردم تلاش کنیم و همه دست به دست دهیم تا در این نظام موفق باشیم. 

امام جمعه تبریز با عرض تسلیت درگذشت عضو  شورای شهر تبریز، اضافه کرد: این مسوول خادم در همه مسوولیت‌های خود تلاش کرده و نقش بزرگی در ساخت این مصلا داشته است که قرار است تا نماز میت در مصلا خوانده شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار