تشریح مصوبات پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا؛
ساعات کار ادارات با ستاد استانی مبارزه با کرونا و اعلام دانشگاه‌های علوم پزشکی تنظیم بشود و تاخیر دو ساعته و یا کوتاه کردن دو ساعته به شرط اینکه خدمات مردم معطل نماند را اجرا کنند. کارمندان دارای بیماری‌های زمینه‌ای از چرخه کار اداری به سمت دورکاری بروند و حضور فیزیکی نداشته باشند و ...
کد خبر: ۸۲۶۹۰۷
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹ 28 February 2020

وزیر بهداشت بعد از آنکه تاکید کرد، «هفته سختی پیش رویمان قرار دارد»، گفت: سوار بر موج مدیریت کرونا هستیم و با همکاری مستمر مردم در هفته‌های آینده به حد مهار ویروس خواهیم رسید.

به گزارش «تابناک»؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در پایان پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت: پیک اصلی بیماری کرونا در روز‌های آینده است، ولی این به معنی وحشت مردم نیست. با به صحنه آمدن همه دست اندرکاران این خیز آتی بیماری کرونا را تحت کنترل قرار می‌دهیم. از مردم می‌خواهیم از تردد غیر ضروری خودداری کنند و بر این باوریم که در تردد‌ها باید سخت گیری شود.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد در زمینه ایجاد فضا و تخت‌های تکمیلی برای موارد اورژانسی، ضد عفونی کردن گسترده معابر و اماکن عمومی بزرگ که نیازمند امکانات ویژه هستیم، کمک به نیرو‌های پزشکی و پرستاری کشور با استعانت از نیرو‌های پزشکی و پرستاری و خدماتی نیرو‌های مسلح در مراکزی که نیازمند هستیم و صدور مجوز برای تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی که بتوانند نسبت به جذب نیروی جدید برای یک مدت کوتاه اقدام کنند.

وزیر بهداشت درباره قرنطینه گفت: به قرنطینه شهر اعتقادی نداریم و این روش علمی نیست، ولی باید کنترل را بر ایاب و ذهاب مردمی که به مسافرت می‌روند تشدید کنیم. اگر مورد مشکوک در ورودی و خروجی هر یک از شهر‌های آلوده ببینیم، قطعا این افراد را چهارده روز قرنطینه می‌کنیم و اگر مشکوک به بیماری باشند، سریع به محل‌های درمان می‌بریم.

نمکی در ادامه گفت: ساعات کار ادارات با ستاد استانی مبارزه با کرونا و اعلام دانشگاه‌های علوم پزشکی تنظیم بشود و تاخیر دو ساعته و یا کوتاه کردن دو ساعته به شرط اینکه خدمات مردم معطل نماند را اجرا کنند. کارمندان دارای بیماری‌های زمینه‌ای از چرخه کار اداری به سمت دورکاری بروند و حضور فیزیکی نداشته باشند و با تشخیص پزشک با مرخصی و یا دورکاری از آن‌ها استفاده کنند.

وزیر بهداشت: هفته سختی در پیش رو داریم، حتی در شهرهایی که بیماری گزارش نشده/ قرنطینه کردن روش علمی نیست/ اتخاذ تدبیر برای زندانیان و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده/ اعتکاف برگزار نمی‌شود

نمکی درباره مدارس نیز گفت: قبلا قرار بود در استان‌های که آلودگی اعلام نکردیم، تعطیلی نداشته باشیم، ولی امروز با مستنداتی که ارائه شد و به دلیل اینکه ممکن است، در بیش از ۲۱ تا ۲۲ استانی که فعلا درگیر ویروس هستند، موارد ابتلا داشته باشیم، مقرر شد مدارس کل کشور سه روز از شنبه تا دوشنبه تعطیل شوند. آموزش و پرورش با کمک صدا و سیما و آموزش مجازی و آموزش از راه دور برای دانش آموزان فراهم خواهد کرد تا مشکلی در ادامه تحصیل دانش آموزان پیش نیاید.

وی درباره تعطیلی دانشگاه‌ها گفت: از آنجا که دانشجویانی که در شهر‌های دیگر درس می‌خوانند یک هفته است که نزد خانواده‌های خود بازگشته‌اند و سخت بودن تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا دانشگاه‌های سراسر کشور تا پایان هفته آینده تعطیل هستند. در اصل دانشگاه‌ها تعطیل نمی‌شوند، زیرا قرار شد اساتید یک هفته در محل کار باشند و دروس آموزشی را از راه دور و مجازی به دانشجویان ارائه دهند.

وزیر بهداشت در ادامه درباره سایر مصوبات نیز گفت: سامانه ۴۰۳۰ به شکل گسترده‌تر و تجمعی‌تر با کمک وزارت ارتباطات تکمیل شود و دسترسی مردم به آن آسان‌تر شود.

وی تصریح کرد: در زندان‌ها زندانیان کم خطر و بی خطر و زندانیانی که محکومیت مالی یا بیماری‌های مزمن ریوی، قلبی و دیابت دارند با تشخیص معاونت امور بهداشتی پس از معاینات لازم و اطمینان از بی خطر بودن آن‌ها در انتقال ویروس با مرخصی آن‌ها موافقت شود.

نمکی در ادامه درباره ماسک و مواد ضد عفونی گفت: امشب یک هواپیما محتوی این مواد به کشور می‌رسد و این مواد که در این چند روزه در اختیار داروخانه‌ها و مراکز خصوصی قرار نمی‌گرفت را از شنبه آزاد کنیم و داروخانه و مراکز خصوصی الکل و ماسک و مواد ضد عفونی را به اندازه کافی داشته باشند و با نظارت انجمن داروسازان و سازمان تعزیرات این مواد را در اختیار مردم با قیمت مناسب قرار دهند.

وی از تعطیلی کلیه ورزشگاه‌ها، فضا‌های عمومی، اجتماعات در هفته پیش روی خبر داد و با تاکید بر این که بازی‌های فوتبال فقط بدون تماشاچی برگزار خواهند شد، گفت: اعتکاف نیز برگزار نخواهد شد و افزون بر آن، مواردی که قبلا نیز تصویب شده بود، استمرار خواهد یافت. البته این تصمیمات به رئیس جمهور تقدیم می‌شود و ایشان قطعا با عنایتی که به ستاد مبارزه با کرونا دارند، این تصمیمات را تایید خواهند کرد. [که در آن صورت ابلاغ و اجرا خواهند شد]

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار