تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.
کد خبر: ۸۲۶۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴ 28 February 2020
رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
اصولگرایان هیچ چاره‌ای ندارند که بی سروصدا با ترامپ کنار بیایند

صادق زیبا کلام می‌گوید: برای من جالب است که اصولگرایان بعد از ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ چه کار می‌خواهند بکنند، چگونه می‌خواهند تحریم‌ها را جا به جا کنند؟ چه طور می‌خواهند صادرات نفت ایران را بالا ببرند؟ چه طوری می‌خواهند پول حاصل از فروش نفت را به از طریق سیستم مالی و پولی بین المللی وارد کشور کنند؟ با تورم و بیکاری چه کار خواهند کرد؟ چون آن زمان دیگر دولت روحانی، اصلاح طلبان، مجلس دهم و فراکسیون امید نیستند که اصولگرایان مشکلات کشور را به آن‌ها حواله بدهند. دوست دارم واقعا ببینم که اصولگرایان بعد انتخابات ۱۴۰۰ چه کار می‌کنند؟من معتقدم اصولگرایان هیچ چاره‌ای ندارند که بی سروصدا با ترامپ کنار بیایند. والا اگر بخواهند این سیاست آمریکا ستیزی را ادامه دهند تورم، بیکاری و وضعیت کسری بودجه تشدید خواهد شد.اتفاقا بعضی از اصلاح طلبان می‌گویند ما اشتباه می‌کنیم که وارد انتخابات می‌شویم بگذاریم تمام امور مملکت دست خود اصولگرا‌ها باشد که بهانه‌ای برای حمله به ما نداشته باشند.
 
پیش‌بینی وزیر دولت اصلاحات از احتمال ردصلاحیت عارف در ۱۴۰۰

علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات در باره احتمال فتح سنگر به سنگر اصولگرایان تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به خبرآنلاین گفت: اصولگرایان همیشه بر اساس آن خصلت تمامیت خواهیشان، می‌خواهند که تمام ارکان قدرت را در اختیار بگیرند و با ابزار‌هایی که در اختیار دارند معمولا قاعده بازی را هم بهم می‌زنند. همین انتخابات هم نتیجه آن از قبل مشخص بود، وقتی که تمام چهره‌های شاخص اصلاح طلبی را حذف می‌کنند، حتی یک گفتمان را هم حذف می‌کنند، وارد یک میدان بی رقیب می‌شوند و نتیجه هرچه باشد به نفع آن‌ها است. این می‌شود مهندسی انتخابات، این‌ها با مهندسی انتخابات، انتخابات را پیروز می‌شوند.او ادامه داد: طبعا در جریان انتخابات ریاست جمهوری هم از این ابزار استفاده می‌کنند، کمااینکه در گذشته هم استفاده کردند. ۱۴۰۰ هم همین است فقط ممکن است که این‌ها کمی سخت‌تر عمل کنند و ریسک سال ۹۲ را هم نکنند، یعنی حتی اگر دکتر عارف هم کاندید شود ممکن است به شکلی عذر او را هم بخواهند. یا اگر آقای جهانگیری می‌خواهد کاندید شود به او اجازه ندهند.او در باره مجلس یازدهم گفت: وقتی اصولگرایان می‌آیند متاسفانه سهم مردم را از حاکمیت کنار می‌گذارند و خودشان را نماینده مردم نمی‌دانند، اصولگرایان وکیل الدوله می‌شوند و وکیل المله نیستند؛ بنابراین اینجا سر مردم یک کلاه گشادی می‌رود؛ این‌ها بر سر قدرت و حرص جایگاه با هم یک ترازویی خواهند داشت و بعد هم سهمیه بندی می‌کنند.
 
اصولگرایان سِمت‌ها در مجلس یازدهم را ابتدا در یک مجلس فرضی تقسیم کنند

کریمی‌اصفهانی در پاسخ به این پرسش که آیا اختلافات میان اصولگرایان به خصوص بر سر کسب کرسی ریاست، به درون مجلس یازدهم هم کشیده می‌شود یا خیر، اظهار کرد: احتمال اینکه اختلافات قبلی اصولگرایان اثرات خود را برای کسب سِمت‌ها درمجلس یازدهم بگذارد وجود دارد، اما آن‌ها اگر می‌خواهند برای خدمت وارد شوند این سِمت‌ها مهم نیست. این عضو حزب موتلفه تاکید کرد: کار و طرح و تدبیر باید مهم باشد، پس بهتر است قبل‌از آنکه در ملاعام مقابل هم بایستند، جلساتی را در یک مجلسِ فرضی یا سایه تشکیل دهند و این جایگاه‌ها را میان خود تقسیم کنند، دور از چشم مردم و صدا و سیما؛ که روزِ موعد با کمترین درگیری و آسیب این سِمت‌ها را تعیین کنند تا فقط به خدمت به مردم و سامان دادن امور برسند بنابراین این توافق قبلی باید شکل بگیرد.
 
جلسات علنی هفته آینده مجلس لغو شد

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تعطیلی جلسات علنی هفته آینده مجلس به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد. محمد علی وکیلی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: با تصمیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی مقرر شد جلسات علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا تعطیل شود. وی درباره چگونگی بررسی لایحه بودجه سال ٩٩ گفت: احتمالاً بررسی بودجه به هفته بعد موکول خواهد شد و ما بودجه دو دوازدهم را بررسی و تصویب خواهیم کرد. وکیلی همچنین گفت که برای تداوم کار سرپرست وزارت جهاد کشاورزی باید اذن رهبری کسب شود. به گزارش ایسنا، قرار بود در جلسات علنی هفته آینده مجلس صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی و همچنین کلیات گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه ۹۹ مورد بررسی قرار گیرد.
 
چند نماینده کرونایی هستند؟

سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس گفت: نیمی از نمایندگان تست کرونا ندادند، لذا ما نمی‌توانیم اطلاعات دقیقی اعلام کنیم. اسدالله عباسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس، درباره آمار و جزئیات و اسامی نمایندگان مبتلا شده به بیماری کرونا عنوان کرد: آمار جدیدی هنوز به ما اعلام نکردند و، چون اسامی و تست‌ها قطعی اعلام نشده ما نیز نمی‌توانیم آن‌ها را اعلام کنیم. عباسی در مورد برخی آمار و تعداد اعلام شده گفت: این آمار قطعی نیست و این‌ها از جمله اطلاعات محرمانه مربوط به وزیر بهداشت و درمان است که در اختیار او است، اما برخی همکاران که مشکوک به کرونا بودند قرار شد تست مجدد دهند چرا که اصلا نیمی از نمایندگان تست کرونا ندادند لذا ما نمی‌توانیم اطلاعات دقیقی در این باره اعلام کنیم. سخنگوی هیأت رئیسه مجلس بیان کرد: احتمال دارد ۴ نماینده کمتر یا بیشتر را وزارت بهداشت اعلام کند، اما هنوز این آمار قطعی نیست.
 
شهر‌های آلوده قرنطینه و ارگان‌های دولتی تعطیل شوند

نایب رییس مجلس خواستار قرنطینه شهر‌های آلوده و تعطیلی ارگان‌های دولتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شد. مسعود پزشکیان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «بنده معتقدم نباید وقت را از دست داد، دولت باید کاملا قاطعانه و در اسرع وقت قرنطینه‌ی شهر‌های آلوده، منع رفت و آمد و تعطیلی ارگان‌های دولتی را با اتخاذ تدابیری که کمترین لطمه به مردم وارد شود با نظر کارشناسان داخلی و خارجی اعمال کند.» این در حالی‌ست که وزیر بهداشت عصر امروز (جمعه) پس از جلسه ستاد مبارزه با کرونا عنوان کرد که اعتقادی به قرنطینه نداریم و آن را روش علمی نمی‌دانیم.
 
ماجرای آژیر ۱۳ دقیقه‌ای در سازمان انرژی اتمی چه بود؟

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: روز جمعه در این سازمان تست آژیر طبق پروتکل‌ها انجام شد که امری عادی است. در پی برخی اخبار و گزارش‌های مردمی درباره شنیده شدن صدای آژیر طولانی مدت در سازمان انرژی اتمی، بهروز کمالوندی در گفت: وگو با ایسنا توضیح داد: صبح روز جمعه طبق پروتکل‌های معمول تست آژیر سازمان انرژی اتمی انجام شد و با توجه به سیستم اتوماتیک به طور کلی ۱۳ دقیقه آژیر به صدا درآمد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: هر سه چهار ماه یک بار این تست انجام می‌شود و امری عادی است.

انتقاد تند امام جمعه مشهد از محتکران لوازم پیشگیری از کرونا

آیت‌الله علم‌الهدی: در این زمان که این بیماری به جمعی از هم‌وطنان ما تعلق‌گرفته، بدخواهان و دشمنان در بلوک استکبار غرب از این ابتلا اظهار خوشحالی می‌کنند و آن را ابزاری برای بروز کینه خود علیه ملت مسلمان ایران قرار داده‌اند، چهره دوست و دشمن امروز عیان‌تر از گذشته قابل‌تشخیص است؛ با آرزوی شفا و عافیت سریع همه مبتلایان، امیدواریم سایر مردم دین‌دار ما از بلای فرود آمده از بلاد کفر مصون و محفوظ بمانند. آیت الله علم الهدی با اشاره به مشکلات اقتصادی ادامه داد: در مساله تنگنای اقتصادی جامعه و فشار معیشتی در روز‌های پایانی سال متأسفیم که این وضعیت نامطلوب وجود دارد و توجه کمی به دغدغه‌های دردمندانه مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد. وی آورده است: احتکار و گران‌فروشی اقلام پزشکی و مراقبتی از یک‌سو و افزایش قیمت سایر کالا‌ها سبب شده مردم انقلابی ما با گرانی نه روزافزون، بلکه ساعت افزون روبرو باشند، در روز‌های آخر سال خانواده‌ها در مضیقه‌های معیشتی قرار دارند، کارگزاران این نظام مقدس تمام همت و توان خود را برای برداشتن بار از دوش مردم به کار بگیرند. باید در کنار یکدیگر باشیم و با همدلی، این روز‌ها را پشت سر بگذاریم.

زنگ کنار صندلی رهبری برای چه بود؟

پس ازانتشار پیام ویدئویی رهبر انقلاب و تشکر از مجموعه پزشکان وپرستاران کشور، وجود یک «کلید زنگ» در کنار دست رهبر انقلاب، دستمایه تفاسیر متعدد معاندین در فضای مجازی شد. برخی رسانه‌های ضدانقلاب  نوشتند که این زنگ را دستگاهی برای کمک ایشان برای تکلم بهتر است.واقعیت این است که وجود این کلید نه تنها در اتاق بیت رهبری اتفاق جدید نیست بلکه وجود چنین کلیدی که برای احضار افراد خارج از اتاق استفاده می‌شود در بسیاری از اتاق‌های اداری وجود دارد. واقعیت این است که وجود این کلید نه تنها در اتاق بیت رهبری اتفاق جدید نیست بلکه وجود چنین کلیدی که برای احضار افراد خارج از اتاق استفاده می‌شود در بسیاری از اتاق‌های اداری وجود دارد. /نامه نیوز

اثر سمپاشی خیابان‌ها در مقابله با ویروس کرونا بسیار اندک است
 
رضا کرمی رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در نشست مجازی جمعه که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران گفت: متخصصین مربوطه اثر سمپاشی خیابان‌ها را بسیار اندک می‌دانند ضمن اینکه حجم مواد ضد عفونی کننده لازم برای این کار بسیار زیاد خواهد بود و با کمبود فعلی این مواد چنین کاری امکانپذیر نیست. شهرداری تهران برای تجهیز سوله‌های مدیریت بحران جهت قرنطینه مبتلایان به کرونا آمادگی دارد. برای مقابله با ویروس فرصت نداریم و کار‌ها باید با سرعت پیگیری شود. ️ما شرایط را بحرانی ارزیابی می‌کنیم. /ایسنا

سکه اصولگرایان تا انتخابات ۱۴۰۰ ده‌ها بار چرخ می‌خورد

«عباس عبدی» تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح‌طلب به خبرآنلاین گفت: اتفاقی که در دوم اسفند رخ داد به هرچیزی می‌توانست شبیه باشد به جز انتخابات. اصولگرایان با وضعیت و رفتار کنونی مطلقا قادر نیستند به بدنه اجتماعی خود بیافزایند. جریان اصلاح‌طلبی در این انتخابات حضور نداشت. این شبیه به شوخی است که می‌گویند اصلاح طلبان در انتخابات حضور داشته‌اند. حضور صوری اصلاح طلبان در انتخابات برای خود اصولگرایان زشت است. ️سکه‌ای که اصولگرایان بالا انداخته اند تا انتخابات ۱۴۰۰ ده‌ها بار چرخ می‌خورد و جابجا می‌شود تا به زمین برسد. مجلس یکدست شوخی محض است. ️با تشکیل چنین مجلسی خواهید دید بلافاصله شکافی میان اصولگرایان رخ می‌دهد و به روی هم آنچنان پنجه بکشند که هیچگاه با اصلاح‌طلبان این کار را نکنند.

پاپ به کرونا مبتلا شده است؟

یک روز پس از ابراز همدردی پاپ فرانسیس با مبتلایان به کرونا در ایتالیا و حضور او در جمع مردم که بدون مراقبت‌های بهداشتی صورت گرفت، واتیکان اعلام کرد پاپ برنامه حضورش در اجتماع رم را به دلیل «بیماری» لغو کرده است. ️تصاویری که منتشر شده نشان می‌دهد او بار‌ها سرفه کرده است. برخی منابع از احتمال ابتلای پاپ به کرونا خبر می‌دهند و از او انتقاد می‌کنند که چگونه در کشوری که بیشترین مبتلا به کرونا را دارد با مردم دست داده و حتی با آن‌ها روبوسی کرده است. /ایسنا

مقاومت برخی روحانیون با تعطیلی نمازجمعه و زیارتگاه‌ها، چرا؟

محمد مهاجری گفت: خیلی خلاصه بگویم برخی از روحانیون خو کرده‌اند که قطب عالم امکان باشند و هیچ جنبنده‌ای بدون اجازه آن‌ها آب نخورد و ضمنا همیشه خودشان آمر و فرمانده باشند. این عادت باعث می‌شود هیچ دستوری حتی اگر روا و درست باشد جز به اجازه آن‌ها صادر نگردد و اگر جز این شود، آن را ناقض قدرت خود می‌دانند. این گروه از روحانیون خصلت خودمحوری شان را زیر لوای دین پنهان می‌کنند به این معنی که هر آنچه را خود درست می‌پندارند یا می‌خواهند به اجرا بگذارند، به اسم اینکه دستور دین است جا می‌زنند تا مومنین به آن گردن نهند. الان می‌شود فهمید که با تعطیل یک نمازجمعه از مجموع ۲۲۰۰ نمازجمعه از ابتدای انقلاب تا کنون، دلشان مثل سیر و سرکه می‌جوشد که مبادا نمازجمعه‌ای که با هیچ اتفاقی تعطیل نشد، باز هم بدلیلی جز آنچه آن‌ها می‌خواهند وقفه بیفتد. در احکام رساله‌های عملیه، احتمال ضرر و بیماری، ترک برخی اعمال دینی را جایز و حتی واجب می‌داند، اما این جماعت، برای لکه‌دار نشدن قدرت‌شان آن را هم نمی‌پذیرند؛ و اگر تکلیف سازمان‌های رسمی مانند شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نبود، توسن خویش می‌راندند. ویروس کورونا باعث شد، کرونا‌هایی که به مذهب نفوذ کرده‌اند پوست‌اندازی کنند. / اعتمادآنلاین

پیشنهاد ستاد مدیریت کرونا برای مرخصی"زندانیان کیفری" استان تهران

ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران به قوه قضائیه پیشنهاد داد برخی زندانیان استان تهران با رعایت ضوابطی به مرخصی بروند. علیرضا زالی، رئیس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا گفت: پیشنهاد این ستاد به قوه قضائیه این بوده که زندانیان در استان تهران بعد از "غربالگری و طبقه‌بندی در مورد جرم‌های کیفری" و به شرط صدور "گواهی صحت توسط مبادی بهداشت و درمان درون زندان‌ها"، اجازه مرخصی داشته باشند. به گفته زالی، با مرخصی رفتن این دسته از زندانیان، "بار قابل توجهی از تجمعات در زندان‌ها کم می‌شود". قوه قضائیه هنوز به این پیشنهاد ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا واکنشی نشان نداده است. /ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار