رصد‌خانه «تابناک»؛ خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:نظر پارسایی درباره رای گیری تلفنی از نمایندگان مجلس / کوهکن: مجلس دهم شاخ و شمشاد نبود، اما ... / و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند
کد خبر: ۸۲۸۵۹۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۶ 04 March 2020
 
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
کنایه وزیر ارشاد به برخی مسوولان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از خود بزرگ‌بینی برخی از مسوولان، خطاب به آنان گفت: «دغدغه مردم، کروناگرفتکی من و شما نیست.» سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توییتی، از برخی مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس برای بزرگ‌نمایی اخبار مثبت شدن تست کرونای‌شان انتقاد کرد. صالحی توییت کرد: «چند خبر منتشر شده در امروز از مراکز واشخاص مسوول: ۱-تعداد ... از نمایندگان مجلس کرونا گرفتند. ۲-رئیس مرکز... کرونا گرفته است. ۳- نماینده شهرستان...:کرونای من کنترل شده است. عزیزان: دغدغه مردم، کروناگرفتکی من و شما نیست. خودبزرگ‌بینی را کنار بگذاریم.»
 
توصیه کلیدی منتجب نیا به مجلس آینده

دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی گفت: مجلس یازدهم و دولت باید با همکاری یکدیگر تلاش کنند تا نارضایتی‌ها را به حداقل برسانند و مشکلات اقتصادی و اجتماعی را برطرف کنند.حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب‌نیا با اشاره به درگیری کشور با مشکلات مختلف، اظهار کرد: مردم نارضایتی دارند، دولت مشکلاتی دارد و برخی ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها وجود دارد؛ بنابراین باید مسائل دوران رقابت انتخابات مجلس کنار گذاشته شود؛ زیرا در غیر این صورت مشکلات کشور باقی می‌ماند.وی با بیان اینکه مجلس یازدهم بار سنگینی بر دوش دارد و جناح پیروز انتخابات که اکثریت مجلس را تشکیل داده است باید به اولویت‌های کشور توجه کند، ادامه داد: مردم به لحاظ اقتصادی دچار مشکلات جدی هستند. من نمی‌گویم مشکلات باید با معجزه و یک شبه حل شود، اما اگر مجلس و دولت فعلی دست به دست هم می‌دادند، از نظرات کارشناسی استفاده کرده و اقدام شجاعانه داشتند، کار به اینجا نمی‌رسید. حالا مجلس یازدهم و دولت باید با همکاری یکدیگر تلاش کنند تا نارضایتی‌ها را به حداقل برسانند و مشکلات اقتصادی و اجتماعی را برطرف کنند.این فعال سیاسی در ادامه خاطرنشان کرد: شاید رقابتی بین دولت و جناح پیروز مجلس یازدهم وجود داشته است، اما دیگر نباید این مسائل مطرح شود؛ زیرا اکنون زمان همکاری برای کاهش مشکلات معیشتی مردم است. اکثریت و اقلیت مجلس باید دست به دست هم داده و با همکاری دولت، قدم‌های خوبی در جهت حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی برداشته شود. مشاهده می‌کنیم یک بیماری چگونه به کشور خسارت وارد کرده و تلفات داشته است؛ بنابراین الان زمان همکاری است.
 
نظر پارسایی درباره رای گیری تلفنی از نمایندگان مجلس

یک نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رای‌گیری استمزاجی به صورت تلفنی خلاف آیین‌نامه مجلس است و در هیچ کجای این آیین‌نامه چنین رای‌گیری وجود ندارد. بهرام پارسایی درباره رای‌گیری استمزاجی در خصوص اصل هشتاد و پنجی بودجه سال ۹۹ به صورت تلفنی از سوی اعضای هیئت رئیسه گفت: یکی از اعضای هیئت رئیسه با من تماس گرفت و گفت: برای اصل هشتاد و پنجی شدن بودجه سال ۹۹ تماس می‌گیرد و نظرم را جویا شد من هم گفتم باید آیین‌نامه را مطالعه کنم و ببینم این رای‌گیری شدنی است یا خیر. قرار شد نیم ساعت بعد زنگ بزنند و نظرم را جویا شوم که این کار را انجام ندادند. عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این نحوه تماس‌شان علاوه بر اینکه خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس است فقط برای حل کردن صورت مسئله است، بودجه بحث حساس و مهمی است و چیزی نیست که بشود مسئولیتش را برعهده هیئت رئیسه و یا اقلیتی از نمایندگان گذاشت باید با رای مستقیم نمایندگان تفویض اختیار می‌شد. وی با اشاره به سخنان سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گفته شده با توجه به نظر اکثریت نمایندگان کمیسیون تلفیق در مورد بودجه تصمیم می‌گیرد و برای این کار هم آقای لاریجانی اذن رهبری را گرفته‌اند؛ اذن رهبری بحثش جداست، اما نظر نمایندگان را به صورت تلفنی پرسیدن و اینگونه رای‌گیری کردن در آیین‌نامه داخلی مجلس دیده نشده و چنین رای‌گیری خلاف است.
 
کوهکن: مجلس دهم شاخ و شمشاد نبود، اما ...

عضو فراکسیون ولایی مجلس می‌گوید: نمایندگان در این دوره همدیگر را تحمل می‌کردند و کمتر بخاطر نطق یا اظهارنظری شاهد برخورد بین نمایندگان بودیم، این از ویژگی‌های مثبت مجلس دهم بود. محسن کوهکن، نماینده اصولگرای لنجان درباره نقاط ضعف و قوت مجلس دهم به خبرآنلاین گفت: مجلس دهم تمرینی برای هماهنگی سه فراکسیون در مسائل مهم کشور بود. در این مجلس، هر چه برپایه تعامل و گفتگو پیش رفت به نتیجه می‌رسید، اما متاسفانه مطالبات حوزه انتخابیه، نمایندگان را وارد اقداماتی می‌کند که در شرح وظایف آنان تعریف نشده است.وی ادامه داد: نمایندگان در این دوره همدیگر را تحمل می‌کردند و کمتر بخاطر نطق یا اظهارنظری شاهد برخورد بین نمایندگان بودیم، این از ویژگی‌های مثبت مجلس دهم بود. کوهکن با اشاره به رد صلاحیت نزدیک به ۹۰ نفر از نمایندگان پارلمان دهم، گفت: متاسفانه در قضاوت عملکرد مجلس دهم گا‌ها تندروی صورت می‌گیرد، به طور مثال می‌گویند وقتی این تعداد از نمایندگان توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند پس باید این مجلس منحل شود، نمی‌گوییم بگویند پارلمان شاخ و شمشاد است، قطعا این هم قضاوت اشتباهی است، اما باید عملکرد نمایندگان را منصفانه و منطقی مورد بررسی و واکاوی قرار داد.این نماینده اصولگرا به عملکرد مجلس در حوزه قانون گذاری نمره ۱۴/۷۵ داد و بیان کرد: نمی‌توان گفت: مجلس در این حوزه خیلی عالی عمل کرد.
 
نائب رئیس مجلس دولت روحانی را به توپ بست

نائب رئیس مجلس گفت: جامعه از تصمیمات غلط اقتصادی دولت و تبعیض‌های موجود ناراضی و دلسرد بود، به همین دلیل مشارکت مردم در انتخابات کاهش یافت. عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس هفتم، نهم و دهم در بخشی از گفتگوی خود با مهر، از علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات و شکست جریان حامی دولت از گلایه‌های مردم در ایام انتخابات می‌گوید و تاکید می‌کند: «مردم می‌گفتند پراید ۶۰ میلیون تومانی یا پنیر ۸ هزار تومانی انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات باقی نمی‌گذارد.» وی عملکرد اقتصادی دولت را عامل نارضایتی مردم عنوان می‌کند و معتقد است «کاهش مشارکت مردم در انتخابات، اعتراض به ناکارآمدی دولت بود. مردم از وضعیت اقتصادی دلخور بودند و دل و دماغ شرکت در انتخابات را نداشتند. حضور در انتخابات دلِ خوش می‌خواهد.»»نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، انفعال مجلس دهم در برابر ناکارآمدی دولت را نیز از دلایل نارضایتی مردم می‌داند و می‌گوید «مجلس دهم از دولت تبعیت می‌کرد، بدترین مجالس، مجالس دولتی هستند که نمایندگان وکیل الدوله می‌شوند. متأسفانه مجلس دهم دولتی شد و مردم بدون پشتیبان ماندند.»مصری مجلس یازدهم را مجلسی انقلابی می‌داند و معتقد است: «انقلابی بودن مجلس به این معنا نیست که مقابله‌های تند و جناحی با دولت صورت گیرد. مجلس یازدهم، مجلس انقلابی با تفکر انقلابی است که برنامه‌های انقلابی برای حل مشکلات کشور ارائه می‌دهد.»نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد سرنوشت بودجه ناکام ۹۹ نیز می‌گوید: «احتمالا بودجه با اذن مقام معظم رهبری بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی توسط اعضای کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده و به شورای نگهبان ارسال می‌شود».
 
حمله ناکام گروهک تروریستی به پاسگاه مرزی در سیستان و بلوچستان

تجاوز گروهک تروریستی جیش الظلم به پاسگاه مرزی «جکیگور» واقع در جنوب سیستان و بلوچستان توسط مرزبانان این پاسگاه دفع شد. چند شب قبل مرزبانان پاسگاه مرزی «جکیگور» با عناصر خود فروخته گروهک تروریستی جیش الظلم درگیر شدند و با شجاعت و آمادگی رزمی از تمامیت ارضی ایران اسلامی دفاع کردند. مرزبانان پاسگاه مرزی جکیگور جیره خواران استکبار جهانی را در رسیدن به اهداف شومشان ناکام گذاشتند. همچنین سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا نیز در پی درگیری مرزبانان هنگ مرزی جکیگور با گروهک تروریستی از برجک مرزی این پاسگاه بازدید کرد.
 
پزشکیان: اذن رهبر انقلاب، کشور را از بحران بودجه نجات داد

نایب رئیس مجلس گفت: مقام معظم رهبری تائید کردند که بودجه براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب شود تا کشور بدون بودجه نماند. مسعود پزشکیان با اشاره به اذن رهبر معظم انقلاب برای ارسال مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ به شورای نگهبان، گفت: نمایندگان هفته گذشته در جلسات علنی مجلس حضور یافتند، اما حال برخی مساعد نبود و پس از انجام تست کرونا از بین ۳۰ نفر جواب ۵ نفر مثبت اعلام شد که این آمار ممکن است در میان ۲۹۰ نفر افزایش یابد. وی، با بیان اینکه برگزاری جلسات علنی برای بررسی بودجه و دیدار‌های مردمی نمایندگان می‌تواند کرونا را در تمام نقاط کشور گسترش دهد، افزود: رییس مجلس شورای اسلامی با توجه به این شرایط از مقام معظم رهبری درخواست کرد که بودجه سال ۹۹ نیز که توسط کمیسیون تلفیق بررسی، براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب و به شورای نگهبان ارسال شود تا کشور بدون بودجه نماند. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در پاسخ به نامه رییس مجلس تایید کردند که بودجه براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب شود همچنین اجازه فرمودند که وزارت جهاد کشاورزی تا زمانی که نمایندگان درگیر با کرونا، درمان شوند و جلوی گسترش این ویروس گرفته شود با سرپرست به فعالیت خود ادامه دهد. پزشکیان با تاکید بر اینکه باید رفت و آمد‌ها در تمام نقاط کشور محدود شود تا بتوان ویروس کرونا را کنترل کرد، افزود: همزمان با محدودیت رفت و آمد مردم، افراد درگیر با این ویروس نیز باید درمان شوند در غیر این صورت کرونا کشور را فلج می‌کند.وی ادامه داد: در برخی کشور‌ها برای مقابله با کرونا نیرو‌های نظامی و امنیتی به میدان آمده‌اند و با هر کسی که همکاری نمی‌کند برخورد می‌کنند چراکه هر فرد بیمار می‌تواند ۲۰ نفر دیگر را نیز درگیر ویروس کند.
 
آیت‌الله نوری همدانی: نصف سهم امام را برای مبتلایان کرونا صرف کنید

مرجع تقلید شیعیان اجازه صرف نصف سهم امام را برای کمک به مبتلایان و آسیب‌دیدگان ویروس کرونا اعلام کرد. آیت‌الله نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان در پیامی ضمن دعا برای شفای همه بیماران و تاکید مجدد برعمل به دستورات پزشکی اظهار داشت: رعایت آنچه که مسئولان برای رعایت بهداشت داشته‌اند باید مورد توجه باشد. وی همچنین توصیه به تلاوت قرآن کریم و خواندن ادعیه و توسل به پیامبراکرم (ص) و حضرات معصومین علیهم السلام خاصه وجود مقدس حضرت، ولی عصر (عج) کرد. مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: نصف سهم مبارک امام علیه السلام برای درمان و جلوگیری و رسیدگی به خانواده‌های مبتلا به این بیماری و درگذشتگان آن درصورت نیاز مصرف شود. استاد سطوح عالی حوزه علمیه در پاسخ به سوال تدفین و غسل اموات این بیماران خاطرنشان کرد: تا حد ممکن باید غسل و کفن صورت گیرد و حتمأ نماز خوانده شود.
 
آخرین وضعیت سلامتی حسین شیخ‌الاسلام

حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس‌مجلس در امور بین‌الملل از بهبود شرایط جسمی حسین شیخ‌الاسلام سفیر اسبق ایران در سوریه و معاون امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد. امیر عبداللهیان اظهار داشت: از طریق پزشک محترم بیمارستان مطلع شدم که امروز برادر عزیزم آقای حسین شیخ‌الاسلام به بخش عمومی منتقل شده‌اند و شرایط جسمی ایشان روبه بهبودی است. حسین شیخ‌الاسلام در روز‌های گذشته به‌دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان مسیح دانشوری بستری بود.
 
چرا جلسه دولت به کاخ سعدآباد رفت؟

جلسه امروز دولت به‌خلاف رویه همیشگی در کاخ سعدآباد برگزار شد، این سؤال مطرح می‌شود: آیا این اقدام دولت در نرفتن به منطقه مرکز شهر به‌دلیل آلودگی و یا احتمال ابتلا به بیماری کرونا بوده است؟ بر همین اساس تسنیم در گفتگو با نوروزپور دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت دلیل این اقدام دولت را جویا شد. وی گفت: مسائل و اخبار مربوط به دکتر روحانی را باید از شخص آقای معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور سؤال کنید، اما به‌نظر بنده به‌دلیل مسائل درختکاری این تصمیم گرفته شد.
 
واکنش دیپلمات روس به درخواست آژانس برای بازرسی از دو سایت در ایران

یک دیپلمات ارشد روس در واکنش به گزارش آژانس اتمی درباره ایران، گفت: درخواست آژانس برای بازرسی از دو سایت در ایران ربطی به ادعا‌های طرح‌شده درباره گذشته برنامه هسته‌ای ایران ندارد. «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، امروز (چهارشنبه) ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی از دو تاسیسات در ایران را رد کرد. اولیانوف در صفحه شخصی توئیتر خود با اشاره غیرمستقیم به گزارش دیروز آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران، نوشت: «برای درک دقیق‌تر، لازم است بدانید که مسئله دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت در ایران برای نمونه‌برداری، هیچ ربطی به ادعای "گذشته نظامی احتمالی" برنامه هسته‌ای ایران ندارد». وی پیشتر در توئیت دیگری نوشته بود: «مسئله دسترسی در بردارنده هیچ معنای عملیاتی نیست. در واقع، هیچ نگرانی از اشاعه مطرح نیست. مسئله صرفاً درباره اجرای مناسب رویه‌های پیش‌بینی‌شده در پروتکل الحاقی است.»آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز سه‌شنبه در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است.
 
کمالوندی جواب آژانس را داد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما درباره بخشی از درخواست‌ها و دسترسی‌هایی که آژانس داشته است ملاحظه‌ای داشتیم که این ملاحظات حقوقی بوده و همیشه بر آن‌ها پافشاری کرده‌ایم. بهروز کمالوندی در نشست خبری گفت: دیروز آژانس دو گزارش داد که یکی در ارتباط با مسائل برجامی و دیگری درباره موضوعی که اختلاف بین ما و آژانس بود که این را جدا از گزارش برجامی منتشر کردند. فعالیت‌های ما به طور کامل مشخص شده است. غنی سازی انواع سانتریفیوژها، تحقیق و توسعه آب سنگین در واقع همان گزارش‌های دروغینی است که هر سه ماه یک بار توسط آژانس براساس توافقی که در برجام بوده صادر می‌شود، اما در ارتباط با موضوع دیگری که مدت هاست بین ما و آژانس مطرح است از زمان مرحوم آمانو تا الان بوده است. وی افزود: ما راجع به بخشی از درخواست‌ها و دسترسی‌هایی که آژانس داشته ملاحظه‌ای داشتیم که این ملاحظات حقوقی بوده است و همیشه بر آن‌ها پافشاری کرده‌ایم از جمله درخواست بعضی اطلاعات در مورد بعضی مکان‌ها البته آن‌ها گفته‌اند سایت، در حالی که سایت نیستند، چون سایت تعریف خودش را دارد. سایت‌هایی است که در آن فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌شود آنچه که مسلم است این است که کشور در پادمان و پروتکل وظایفی دارد که این وظایف را به نحو دقیق انجام می‌دهد کما این که ۱۶ گزارشی که در برجام بوده به طور کامل مؤید این امر است که ما به خوبی تعهدات خودمان را انجام می‌دهیم. وی ادامه داد:، اما در ارتباط با موضوعی که آژانس گزارش جداگانه داده است این که ما براساس حقوق کشور خودمان به عنوان یک کشور عضو، وقتی مورد سؤال واقع می‌شویم، این سؤال باید یک مبانی مشروع و دقیق تعریف شده در اساسنامه آژانس، توافق پادمانی و متن پروتکل داشته باشد که متأسفانه هیچ کدام از آن‌ها نبود، در زمان مرحوم آمانو هم مطرح شد ما خیلی واضح و با تأکید می‌گفتیم که نمی‌توانیم اطلاعات درباره موضوعاتی که مبهم است و اصالت ندارد مطرح کنیم.

تلاش برای اصلاح اختیارات و مسئولیت‌های رئیس جمهوری

ایران نوشت: دولت می‌خواهد قانون «تعیین حدود وظایف و اختیارات و مسئولیت‌های ریاست جمهوری» را اصلاح کند. اقدامی که ناظر به اصل ۱۱۳ قانون اساسی و موضوع مسئولیت رئیس جمهوری برای اجرای قانون اساسی است. موضوعی که مدت‌هاست محل اختلاف بین دولت و نهاد‌های دیگری مانند شورای نگهبان بوده. خبر تهیه لایحه برای اصلاح این قانون را دیروز پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرده و البته آورده است که مراحل ابتدایی کار تمام شده و حالا معاونت حقوقی ریاست جمهوری لایحه را جهت سیر مراحل بررسی به کمیسیون لوایح هیأت دولت ارائه کرده است.

زرتشتیان یزد برای "سلامتی ایران"، آیین نیایش برگزار می‌کنند

رییس انجمن «همازور» زرتشتیان یزد گفت: امشب زرتشتیان این استان برای سلامتی ایران و بازگشت آرامش به مردم، آیین نیایش برگزار می‌کنند. زرتشتیان روز‌های خاص و مقدسی دارند که یکی از آن‌ها ساعات و روز‌هایی است که پر انرژی محسوب شده و آن‌ها به دور هم جمع می‌شوند تا به دیگران انرژی بدهند. / ایرنا

قمی‌ها هنوز کرونا را جدی نگرفته اند

روزنامه ایران نوشت: رفت‌وآمد‌های زیاد در خیابان‌ها و حتی برگزاری تجمعات برخلاف توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در قم نشان می‌دهد که کرونا در این شهر هنوز جدی گرفته نشده است. این در حالی است که بر اساس آمار‌ها تاکنون ۸۴۰ نفر از مردم قم به‌خاطر کرونا راهی بیمارستان‌ها شده‌اند. البته آنطور که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم می‌گویند با وجود آن‌که ۸۵ نفر از این بیماران بهبود یافته‌اند، اما باز هم روند شیوع این بیماری در استان افزایشی است و اگر مردم به هشدار‌ها توجه نکنند فاجعه بزرگی در راه است.

استفاده نمایندگان از کیت‌های کرونا بدون داشتن علائم، غیراخلاقی بود

سلحشوری نماینده تهران گفت: محیط مجلس به گونه‌ای است که سیصدنفر در فضای بسته هستند و تهویه درستی هم ندارد. فضای مجلس تا حدی آلوده است و بعضی از نمایندگان نمی‌دانستند که به کرونا مبتلا شده اند. به شخصه آسم دارم و بعضی اوقات مدام سرفه می‌کنم. در این شرایط ترجیح دادم در منزل بمانم تا با سرفه‌ها باعث نگران شدن دیگران شوم و قرنطینه خانگی را از خود شروع کردم. جدای از کارمندان، زندانیان و سربازان و نظامیان در پادگان‌ها در معرض خطر هستند و باید فکری به حال این افراد کرد. پیشنهاد دادیم که مدارس و مراکز آموزشی هم تعطیل شوند که ابتدا موافقت نکردند و بعد هم به صورت موقت مدارس را سه روز تعطیل کردند که به نظرم این تعطیلی تمدید شود. درحال حاضر به میزان کافی کیت تشخیص کرونا نداریم. در این شرایط چگونه برخی نمایندگان بدون علائم داشتن اولیه آزمایش داده‌اند؟! از لحاظ اخلاقی واقعا کار درستی نبود. به دفتر گفتم که کیف محتوی مواد ضدعفونی که به نمایندگان داده‌اند را بگیرند و برای مراجعین که به مجلس رفت‌وآمد دارند استفاده شود. برای خودمان هم از داروخانه الکل گرفتم و با کمی آب قاطی کردیم و برای ضدعفونی کردن منزل از آن استفاده می‌کنیم. /رویداد ۲۴

قالی‌شویی متری چند؟

اگر قالیشویی‌ها قیمت بالاتر از نرخ مصوب از مشریان درخواست کنند مشمول تخلف شده و مشتری می‌تواند برای طرح شکایت به تعزیرات، اتحادیه و خانه صنعت معدن مراجعه کند. اما نرخ مصوب چقدر است؟ شست‌وشوی انواع فرش ماشینی هر متر مربع ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان، شست‌وشوی فرش دستباف هر متر مربع ۱۷ تا ۱۹ هزار تومان، شست‌وشوی فرش دستباف رنگ روشن ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان و شست‌وشوی فرش گل ابریشم ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. / ایرنا

کرونا مصرف بنزین را کاهش داد

شهرام رضایی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره کاهش مصرف بنزین در داخل کشور گفت: میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در انتهای بهمن‌ماه به ۸۰ میلیون لیتر رسیده بود که این رقم با کاهش ۱۰ درصدی در فاصله روز‌های یکم تا دوازدهم اسفندماه امسال، به ۷۰ میلیون لیتر رسیده است. صدور کارت‌های هوشمند سوخت هم‌اکنون به روز شده و صدور کارت درخواست‌های جاری نیز در حال انجام است. زیرساخت‌های اجرای طرح سهمیه بنزین نوروزی در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آماده است، اما تاکنون ابلاغیه‌ای در این باره دریافت نشده است. /فارس
 
کنایه شبکه استانی قم به کرونا گرفتن پسر حدادعادل

در یک برنامه طنز در شبکه استانی قم یکی از شخصیت‌های کمدی برنامه ضمن گوشه و کنایه زدن به رقابت مسئولان برای اعلام تست مثبت کرونای‌شان به حرف‌های فریدالدین حدادعادل که در خصوص کرونا گرفتنش از قم واکنش نشان دادو به کنایه گفت: همانطور که به گفته مادرش در یک برنامه تلویزیونی برای او مدرسه غیرانتفاعی تاسیس کردند برای درمانش هم یک بیمارستان خصوصی تاسیس کنند.

صادرات دارو و مواد بهداشتی در آلمان ممنوع شد

به دلیل نگرانی از کمبود دارو و مواد بهداشتی در اثر شیوع ویروس کرونا در آلمان، صادرات این مواد از سوی دولت این کشور ممنوع شد. خبرگزاری فرانسه گزارش داد: دولت آلمان برای جلوگیری از کمبود احتمالی مواد دارویی و بهداشتی در اثر گسترش ویروس کرونا، صادرات این مواد را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده است. بر این اساس با کشف موارد ابتلا به این ویروس در ۱۵ ایالت از مجموع ۱۶ ایالت آلمان، نگرانی‌ها در خصوص احتمال کمیاب شدن دارو و مواد بهداشتی افزایش یافته است. طبق آخرین آمار‌های اعلام شده از سوی مقامات آلمان شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۲۴۰ نفر رسیده است که از این میان ۱۶ نفر بهبود یافته اند.

در‌های حرم امام خمینی بسته است

جت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی صبح امروز طی تماس تلفنی با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ از زحمات شبانه روزی وی و کلیه‌ی مدیران این وزارتخانه و همچنین کلیه پزشکان، پرستاران و مجموعه بهداشت و درمان کشور در مبارزه با ویروس کرونا تقدیر و تشکر کرد. یادگار امام، در این تماس تلفنی با اشاره به اهمیت بسیج فراگیر همه بخش‌های کشور در این مسیر، تأکید کرد: کلیه امکانات آستان امام خمینی در خدمت مجموعه بهداشت و درمان کشور برای مبارزه با کروناست. نمکی نیز با تشکر از تمهید این امکان، بر تلاش بی وقفه مجموعه متبوعش در مبارزه با کرونا تأکید کرد. درب‌های حرم امام خمینی از سه شنبه هفته قبل جهت جلوگیری از شیوع کرونا بسته است. پارکینگ و سرویس‌های بهداشتی پیرامون مرقد مطهر که ضدعفونی آن از سوی شهرداری بهشت زهرا (س) انجام می‌شود، قابل استفاده خواهد بود.

تعطیلی نماز جمعه این هفته در تمام مراکز کشور

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا این هفته نماز جمعه در تمام مراکز استان‌های کشور تعطیل است و برگزار نمی‌شود. / صدا و سیما

شایعه معطلی زنگنه برای انجام تست کرونا صحت ندارد

شانا اعلام کرد: بیژن زنگنه، وزیر نفت صبح امروز چهارشنبه ١۴ اسفند برای شرکت در یکصد و هفتاد و هشتمین نشست اوپک وارد وین و بدون معطلی از فرودگاه خارج شد و به سوی محل اقامت حرکت کرد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. وزیر نفت بدون معطلی و طبق روال معمول از فرودگاه خارج شد و برخی شایعات درباره معطلی دو ساعته برای انجام تست کرونا صحت ندارد. /شانا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار