کد خبر: ۸۶۰۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰ 08 June 2020

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این‌که از ابتدای دولت تدبیر و امید حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به قیمت روز، برای احیای دریاچه‌ی ارومیه سرمایه‌گذاری شده است، گفت: با این‌که منابع مالی دولت محدود است ولی خوشبختانه مشکلی از نظر مالی برای تکمیل پروژه‌ها نداریم.

محمدباقر نوبخت روز دوشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه در مقایسه با سال ۱۳۹۳، بیش از ۱۰۸۹ کیلومتر مربع و تراز دریاچه نیز ۱۲۷ سانتی متر افزایش یافته است؛ در سال جاری نیز بخش عمده‌ای از طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به تونل ۳۶ کیلومتری انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه، ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر کم‌تر از ۲۸۰۰متر از تونل انتقال آب زاب باقی مانده و اکنون دو دستگاه تی بی ان عملیات حفاری تونل را انجام‌ می‌دهد.

نوبخت گفت: دی ماه بخش اعظمی از طرح‌های ستاد افتتاح خواهد شد، گرچه بخشی از پروژه‌ها در مرداد و شهریور ماه سال جاری قابل بهره برداری خواهد بود.

وی بیان کرد: قطعا با ورود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب جدید به دریاچه، پیکره‌ی آبی آن پرآب‌ و فعال‌تر خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: همه نگران خشکی دریاچه ارومیه بودیم و الحمدالله امروز دریاچه احیا شده و امیدواریم با استمرار طرح‌های احیا، صیانت از این دریاچه در دستور کار همه‌ی مسئولان قرار گیرد.

وی با بیان این‌که ششم خرداد ماه، بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت کرده‌ایم و با این‌که منابع محدود بود اما تقسیم شده است، گفت: از ابتدای سال با برنامه‌ریزی، اعتبار مورد نیاز دریاچه ارومیه را کنار گذاشته‌ و بخشی از آن را نیز پرداخت کرده‌ایم.

نوبخت با اشاره اجرای طرح تصفیه‌ خانه‌ی فاضلاب ارومیه نیز گفت: حدود ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل این تصفیه خانه پرداخت می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار