رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: از جمله برنامه هایی که جزو اولویت های قوه قضائیه بوده بحث اقتصاد مقاومتی، رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و حمایت از سرمایه گذاری مشروع و مولد و در کنار آن مبارزه با فساد اقتصادی است.
کد خبر: ۸۶۴۸۹۴
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰ 20 June 2020

 

 به گزارش تابناک تبریز از دادگستری استان آذربایجان شرقی خلیل الهی در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ضمن گرامی داشت هفته قوه قضائیه، اظهار داشت: همکاران قوه قضائیه با کاری طاقت فرسا و تلاش شبانه روزی نقشی بسیار عظیم در تامین امنیت و اجرای عدالت ایفا می کنند که قابل قدردانی است.

وی با بیان اینکه در سال 98 اقدامات بسیار بزرگی در راستای اجرای فرمان رئیس قوه قضائیه در خصوص رسیدگی به پرونده های معوقه صورت گرفته است، افزود: با تلاش شبانه روزی همکاران قضایی رسیدگی به پرونده های معوقه در اولویت قرار گرفت و توفیق بسیار بزرگی نصیب استان شد، با وجود شیوع بیماری کرنا که موجب اخلال در بخشی از کارها شد طی سال گذشته 77 درصد پرونده های معوقه در کنار سایر پرونده های ورودی تا پایان سال رسیدگی و مختومه شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی اضافه کرد: از جمله برنامه هایی که جزو اولویت های قوه قضائیه بوده بحث اقتصاد مقاومتی، رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و حمایت از سرمایه گذاری مشروع و مولد و در کنار آن مبارزه با فساد اقتصادی است.

وی با بیان اینکه در استان ستاد اقتصاد مقاومتی جزو ستاد های فعال کشور محسوب می شود و در دو محور فعالیت دارند، تصریح کرد: محوراول کمک به واحد های تولیدی دارای مشکل بوده که طی برگزاری 52 نشست در دادگستری استان در سال گذشته تلاش شد از رکود و بیکاری کارگران جلوگیری شود و خوشبختانه در حال حاضر 24 واحد تولیدی با مساعدت این ستاد فعال و کارگران آن مشغول کار هستند و تولید بدون مشکل خاصی ادامه دارد.

خلیل الهی خاطرنشان کرد: محور دوم اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی استان جلوگیری از تعطیلی کارخانه هایی بوده که به هر دلیلی با مشکل مواجه و ورشسکته شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه به لحاظ قانونی قوه قضائیه مکلف است کارخانه ورشکسته را پلمپ و بعد از انجام اقدامات تصفیه دارایی را بین غرما تقسیم کنند که در صورت ادامه این کار عملا 17 واحد تولیدی استان از رده تولید خارج می شدند اما با تلاش همکاران قضایی تصدی کارخانه به دست افراد دارای اهلیت سپرده شد و در حال حاضر کارخانه ها سرپا بوده و حتی برخی در حوزه صادرات نیز فعال بوده و این موجب افتخار است.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه از دیگر برنامه های مورد تاکید در قوه قضائیه بحث حقوق عامه است، اضافه کرد: از جمله مصادیق حقوق عامه که برای نظام اداری مشکل تولید می کند عدم تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی و دولتی است، بر اسا قانون جامع حد نگار تمامی سازمان ها مکلف شده اند هر گونه زمین و ملکی که در اختیار دارند را در سازمان ثبت اسناد به ثبت رسانده و اسناد آن را ارائه کنند.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای قانون جامع حدنگار اقدامات بسیار خوبی انجام شده و کارگروهی تشکیل شده که در نتیجه فعالیت این کارگروه در سال گذشته 277 هزار هکتار از اراضی ملی و دولتی ثبیت مالکیت شد که در نتیجه این کار از زمین خواری و پرونده های ورودی کاسته می شود.

خلیل الهی ادامه داد: در کنار این کارگروه در شورای حفظ بیت المال 948 هکتار از اراضی ملی که توسط عده ای زمین خوار تصرف شده بود  با صدور حکم رفع تصرف و خلع ید در اختیار دولت قرار گرفت.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مباحثی که کرارا مورد تاکید رئیس قوه قضائیه بوده، حفظ کرامت ارباب رجوع و همکاران اداری و قضایی است، دادگستری استان در راستای حفط کرامت ارباب رجوع و همکاران اداری اقدامات بسیار خوبی داشته که موجب رضایت شده از جمله آماده سازی فضای فیزیکی مناسب در سان هماران و مردم بوده که در این راستا 5 پروژه که از دوره قبل شروع شده بود با 20 درصد پیشرفت به حول قوه الهی در کمتر از یکسال این 5 پرژه به اتمام رسید.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی اضافه کرد: یکی دیگر از مباحث که در اولویت قرار داشته موضوع ملاقات های حضوری با ارباب رجوع است، هرچند روزانه ارتباط با ارباب رجوع وجود دارد اما هفته ای یکبار به ملاقات حضوری با ارباب رجوع اختصاص داده شده و در این خصوص در سال 98 در مجموع 56 جلسه ملاقات حضوری برگزار و مشکلات 4 هزار و 67 نفر مورد بررسی قرار گرفته توسط همکاران قضایی و ملاقات هایی حضوری طی 20 جلسه در مساجد و مصلی برگزار و مشکلات یک هزار و 535 نفر از نزدیک بررسی و دستورات لازم صادر شده است

وی بیان کرد: از جمله برنامه های مهم دستگاه قضایی مبارزه با مظاهر فساد ازجمله مفاسد اقتصادی و اداری بوده که در سال های اخیر موجب جلب اتماد عمومی قرار گرفته و در استان نیز کارهای بسیار خوبی در استان انجام گرفته است،

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار