رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: جزییات اولین جهش عمده در ویروس کرونا / مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد / کرونا اجلاس خبرگان رهبری را به تعویق انداخت / برنامه‌های جوانگرایانه اصولگرایان سنتی از زبان عضو موتلفه و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۸۸۴۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰ 04 August 2020
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.
رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
پاسخ احمدی‌نژادی‌ها به ادعای پیش‌بینی سفیر انگلیس در انتخابات ۸۴
 
سید عادل حیدری، وکیل محمود احمدی‌نژاد درباره مطالب منتشره در کتاب «محسن رفیق‌دوست» مبنی بر اینکه سفیر انگلیس رئیس‌جمهور شدن احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کرده بود، گفت: اکاذیب منتشره از سوی آقای رفیق‌دوست به هر خواننده چنین القا می‌کند که انتخابات در ایران به طور کلی عاری از اصالت و صحت است. متاسفانه این اکاذیب توسط یک معاند نظام منتشر نشده بلکه از سوی آقای محسن رفیق‌دوست ـ که خود را طرفدار مطلق نظام، جمهوریت آن و، ولی فقیه می‌داند ـ منتشر شده است. وی با بیان اینکه این مطلب منتشر شده بیشتر از آنکه تخطئه و تخریب آقای احمدی‌نژاد باشد، باعث بی آبرو کردن نظام مقدس جمهوری اسلامی است، اظهار داشت: اولین برداشت از این اکاذیب برای هر خواننده این است که انتخابات ایران از سوی انگلیس مهندسی شده و از همه بدتر اینکه رئیس‌جمهور نظام اسلامی را انگلستان تعیین می‌کند.
 
وکیل احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه دروغ‌های انتشار یافته توسط آقای رفیق‌دوست تخطئه و تخریب نظام است، علیه ایشان اقامه دعوی کردیم تا در دستگاه قضایی کذب بودن عرایض‌شان اثبات و شائبه‌های احتمالی مذکور در مورد نظام انتخابات در ایران رفع شود، وگرنه افرادی که علیه آقای احمدی‌نژاد اکاذیب منتشر می‌کنند زیاد هستند و ایشان بزرگوارانه در مورد اکاذیبی که به ایشان منتسب می‌شود، سکوت کرده‌اند.

کوشکی: مؤتلفه پایگاه اجتماعی خاصی ندارد

محمدصادق کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی درباره جایگاه سیاسی طیف سنتی اصولگرایان در فضای سیاسی ایران با چشم‌انداز انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ به «نامه‌نیوز» گفت: «در صحنه سیاسی تصورات افراد تعیین‌کننده نیست. افراد و گروه‌ها می‌توانند خودشان را بزرگ‌تر از آنچه هستند، جلوه دهند و اندازه خود را غیرواقعی ترسیم کنند و از این جهت منعی وجود ندارد، اما چنین تصوراتی واقعیت موجود را تغییر نمی‌دهد. معلوم است که هرطیف چه پایگاه اجتماعی‌ دارد و چندان نیازی نیست که سخنان غیرواقعی افراد تحلیل شود. در آستانه هر انتخابات برخی شروع به رجزخوانی و سعی می‌کنند در راستای تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود را نزد جامعه مطرح کنند و می‌شود پذیرفت که این حالت، امری عادی در عالم سیاست است، اما واقعا نیازی نیست به هر صدایی توجه نشان دهیم و تصورات افراد تحلیل کنیم».
 
او بحث خود را مشخصا با محوریت جایگاه حزب مؤتلفه در فضای سیاسی ایران ادامه داد: «برای مثال جریان مؤتلفه هرچند که یک جریان ریشه‌دار است، اما نتوانسته پایگاه اجتماعی خود را حفظ کند. این نکته‌ای است که علتش باید از سوی دوستان مؤتلفه بررسی شود. مؤتلفه در چند انتخابات اخیر هیچ گاه نتوانست نامزد اختصاصی داشته باشد، زیرا تقریبا عاری از پایگاه اجتماعی است. اگر مؤتلفه می‌خواهد سهمی در عرصه سیاسی داشته باشد، باید به‌ طور جدی به بازسازی خود بپردازد، اما با شرایط فعلی باید بگوییم که عملا مؤتلفه حذف شده است و فکر می‌کنم که خود دوستان حزب مؤتلفه هم به این نتیجه رسیده‌اند که عملا پایگاه اجتماعی خاصی در کشور ندارند».

واکنش انستیتو پاستور به ادعای درمان کرونا با «نیش زنبور عسل» در صداوسیما

انستیتو پاستور ایران اعلام کرد: فردی که مدعی درمان کرونا با نیش زنبور عسل شده، عضو هیأت علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعا‌های صورت گرفته در این ارتباط، در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تأیید قرار نگرفته است. در پی انتشار فیلمی درباره تأثیر نیش زنبور عسل بر درمان کرونا ویروس، انستیتو پاستور توضیحاتی ارائه کرد. در توضیحات انستیتو پاستور ایران آمده است: اخیرا کلیپی در شبکه‌های مجازی در خصوص تاثیر نیش زنبور عسل بر درمان بیماری‌های مختلف و از جمله کرونا ویروس توسط آقای دکتر عظیم اکبرزاده خیاوی منتشر شده است که ایشان وابستگی علمی خود را انستیتو پاستور ایران اعلام کرده است. به استحضار می‌رساند نامبرده عضو هیأت علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعا‌های صورت گرفته در این ارتباط در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تأیید قرار نگرفته است. بررسی تأثیر درمانی هر دارو با مداخله پزشکی بر کرونا ویروس و بیماری‌های مشابه باید پس از بررسی پروپوزال مربوطه در شورای پژوهشی مراکز تحقیقاتی و دریافت مجوز از کمیته‌های اخلاق پزشکی صورت بگیرد و تا زمانی که این مراحل انجام نشود و نتایج احتمالی درمانی مطالعات به تأیید مراجع ذی صلاح در کشور نظیر سازمان غذا و دارو نرسیده و پروتکل‌های درمانی وارد نگردد، این روش‌های درمانی ادعا‌های اثبات نشده بوده و مورد تایید نیست و توصیه نمی‌شود.

ممنوعیت دوچرخه‌سواری بانوان در مشهد

رئیس هیات دوچرخه سواری استان گفت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اخذ مجوز‌های مربوطه، ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان را اجرایی کرد و حتی تصویب شد دوچرخه سواری بانوان در مکان‌های عمومی و در ملا عام نیز ممنوع باشد. روزبهانه خاطرنشان کرد: هیات تابع قوانین و ملزم به رعایت و انجام دستورات مراجع بالاتر است. هیات ارگانی نیست که از طرف خود هر کاری را انجام دهد، اما با وجود این، هیات دوچرخه سواری استان خراسان رضوی اولین هیاتی بود که با تشکیل جلسات با مقامات مسئول و نمایندگان گروه‌های دوچرخه سواری در راستای کاهش محدودیت‌ها گام برداشت. وی در ادامه با توجه به حساسیت موضوع از ورزشکاران خواست با هشیاری خود مانع از سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه شوند و با رعایت قوانین باعث شوند تا از حساسیت موضوع در آینده کاسته شود.

جزئیات تازه‌ای از تجمع اتباع افغانی با پرچم طالبان

فرمانده انتظامی پایتخت از بازداشت و دستگیری ۱۹ نفر از اتباع افغانی که در پارک ملت با پرچم گروهک تروریستی حضور داشتند خبر داد.  سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در حاشیه طرح کاشف در جمع خبرنگاران در مقر پلیس آگاهی پایتخت درباره تجمع تعدادی از حامیان طالبان در پارک ملت اظهار داشت: همه ساله در روز عید قربان اتباع افغانستانی که بعضاً غیرقانونی نیز وارد کشور شدند با حضور در میدان آزادی این روز را به یکدیگر تبریک می‌گفتند که در عید قربان امسال به علت پوشش انتظامی میدان آزادی برخی از این افراد در پارک ملت تجمع کردند که پلیس به سرعت در محل حضور یافت و ۱۹ نفر از این افراد را بازداشت کرد.
فرمانده انتظامی پایتخت تصریح نمود: ۵ نفر از این دستگیر شدگان از عوامل اصلی، تهیه‌کنندگان پرچم، تهیه تصاویر و انتقال تصاویر به شبکه‌های معاند بودند که به زندان رفتند و مابقی آن‌ها نیز در حال طرد از کشور هستند. وی درباره تیراندازی دو گروه از اوباش در منطقه سعادت‌آباد اعلام کرد: دو گروه از افراد سابقه‌دار که در حوزه فروش مواد مخدر و مسائل ضداخلاقی با یکدیگر اختلاف داشتند در منطقه سعادت‌آباد با یکدیگر درگیر شدند، این افراد یک هفته قبل از درگیری در سعادت‌آباد، با یکدیگر در شرق تهران نیز درگیر شده بودند که تمامی آن‌ها بازداشت شدند.

چرا گوشت گوسفندی کیلویی ۱۷ هزار تومان گران شد؟

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: افزایش قیمت گوشت به دلیل تمایل دامداران به عرضه دام و نگهداری آن برای عید قربان بود. به دلیل اینکه عید قربان نزدیک بود دامداران تصور می‌کردند می‌توانند دام‌های خود را باقیمت‌های بهتری به فروش برسانند. افزایش قیمت نهاده‌ها نیز در گرانی قیمت گوشت مؤثر است. این مساله به ویژه در شش ماهه دوم سال اثرات بیشتری خواهد داشت چون در شش ماهه اول دام‌ها بیشتر از مراتع تغذیه می‌کنند./مهر

احتمال تعطیلی پاساژ‌های پرترددی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: پاساژ علاءالدین و بازار رضا میدان ارگ از امکان صنفی بسیار پرتردد هستند که بر اساس بررسی‌ها و مشاهدات انجام شده پروتکل‌های بهداشتی در این مراکز به درستی رعایت نمی‌شود. مسئولین این پاساژها و سایر پاساژها دقت کنند که اگر جلوی تجمعات گرفته نشوند و اصول بهداشتی از قبیل فاصله فیزیکی و ماسک زدن رعایت نشود ستاد کرونا دستور بسته شدن این اماکن صنفی را می‌دهد. متاسفانه شنیده‌ایم که برخی از آرایشگاه در حال فعالیت هستند، قطعا فعالیت آنها تخلف است، بازرسین ما سرکشی‌های لازم را انجام می‌دهند و با واحدهای متخلف برخورد و حتی اقدام به پلمب واحدهای صنفی می‌کنند. /فارس

افشاگری بولتون از تصمیم ترامپ درباره ناتو

"جان بولتون" مشاور پیشین کاخ سفید گفت: اگر دونالد ترامپ برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، شاید آمریکا از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خارج شود. تنها تعداد انگشت‌شماری از جمهوری‌خواهان دوست دارند، در صورت پیروزی دوباره ترامپ، آمریکا از ناتو خارج شود، شاید تمام این موانع [برای خروج آمریکا از ناتو] برچیده شود... هیچ‌کس نمی‌داند که ترامپ می‌خواهد در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش چکار کند؟/ایرنا

کلیات طرح شفافیت آرا در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

«حسن‌پور بیگلری» نایب رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس: کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان در نشست امروز کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس به تصویب رسید.جزئیات این طرح برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس ارجاع شد تا پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی برای بررسی و تصویب به صحن کمیسیون ارائه شود./فارس

تبليغات نامزدهاى انتخابات به فضاى مجازى منتقل مى شود

جمال عرف معاون سياسى وزير كشور گفت: نگرانی به جایی است که ممکن است نامزدها در فرصت چند روزه برای تبلیغات انتخاباتی موجب ایجاد تجمعاتی شوند که این تجمعات به شیوع کرونا دامن بزند. به همین دلیل پیشنهاد کردیم که با توجه به شرایط موجود تبلیغات به فضای مجازی انتقال شود. اگر پیشنهاد وزارت کشور مورد تایید ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین شورای نگهبان قرار بگیرد، نامزدها دیگر مثل سابق اجازه تبلیغات میدانی نخواهند داشت./ایرنا

توصیه ظریف به مخالفان هتاکش از زبان شهید بهشتی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در یک پست اینستاگرامی و در انتقاد به برخی بداخلاقی‌ها به بازنشر صوتی از سخنان شهید بهشتی در مورد لزوم رعایت اخلاق و ادب حتی نسبت به دشمنان پرداخت.

گاهی اصولگرایان آینده را قربانی زمان حال می‌کنند

محمد مهاجری فعال اصولگرا گفت: فرض کنیم آن را مسدود و فیلتر کنیم. چه اتفاقی می‌افتد؟ آنهایی که اهل مفسده‌اند برای راه پیدا کردن به آن، بلدند چه کنند. افراد معمولی جامعه چه می‌کنند؟ عملاً از یک فضایی که می‌توانیم آن را به فرصت تبدیل کنیم محروم می‌شوند. اصولاً مگر اینستاگرام یا توئیتر یا تلگرام چیزی بیشتر از ظرف است؟ قطعاً نه. پس باید این ظرف را پر کنیم. ما چون توان پر کردن این ظرف را نداریم می‌خواهیم ظرف را زمین بزنیم و بشکنیم. یقین دارم حتی دوستان اصولگرایی که حکم به فیلتر می‌دهند قبول دارند که این مسکن‌ها موقتی است و راه‌حل قطعی این است که محتوای سالم و مفید تولید شود.

فشار اقتصادی، سرخوردگی سیاسی و کرونا موجب عدم شرکت مردم در انتخابات می شود

مصطفی معین گفت: نوعی سرخوردگی سیاسی در جامعه ایران دیده می‌شود که شاید همین موضوع بر روند مشارکت مردم در انتخابات سال ۱۴۰۰ تأثیر منفی بگذارد. طبیعی است که با تضعیف نهاد انتخابات به دلیل رویکرد استصوابی شورای نگهبان و عملکرد ضعیف نمایندگان مردم و دولت و فراگیری فساد مالی و اداری، پایگاه اجتماعی قوا و نهادهای منتخب نظام هم بیش از پیش سست و متزلزل شده و مشروعیت و کارآیی خود را از دست دهند. تا زمانی که صداقت، وفای به عهد و کارآمدی احزاب، جریان‌ها و یا فعالان سیاسی برای مردم احراز نشود، آنها منزلت و تاثیرگذاری اجتماعی لازم را نخواهند داشت.

همه کارگران بازداشتی هفت‌تپه آزاد شدند

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر هیچ کارگری از هفت‌تپه در زندان و بازداشت نیست. «سیدنظام‌الدین موسوی»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که روز شنبه برای بررسی میدانی اوضاع شرکت هفت‌تپه و رسیدگی به کارکنان آن به استان خوزستان سفر کرد، در پاسخ به اینکه مشکلات کارکنان هفت‌تپه حل شدنی است؟ به برنا گفت: چند رقم اشتباه در ماجرای شرکت هفت‌تپه اتفاق افتاده که اگر بخواهد به‌صورت اساسی حل شود باید روند قبل به نحوی اصلاح و تصحیح شود.این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به علت حضور خود و چند تن از نمایندگان دیگر در این سفر افزود: در واقع برای شنیدن حرف کارگران هفت‌تپه، که اعتراض کرده بودند، به آنجا رفتیم. کارگران مطالبات مختلفی داشتند که بعضی از مطالبات آنها مانند پرداخت حقوق، که چند ماه عقب افتاده است، یک موضوع کوتاه مدت و میان‌ مدتی است که باید حل شود. منتهی مساله اصلی این شرکت عدم مدیریت صحیح است. به عبارت دیگر بعد از سال 94 این شرکت خصوصی سازی و مدیریت آن به فردی واگذار شده که تخصص و اهلیت لازم را ندارد.
 
برنامه‌های جوانگرایانه اصولگرایان سنتی از زبان عضو موتلفه

یک عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی می‌گوید: چهره‌های سنتی اصولگرا بیشتر در اتاق‌های فکر به نسل جوان کمک می‌کنند و بنایشان بر این است که نسل جوان را وارد ویترین کنند.«حمیدرضا ترقی»، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، درباره گمانه‌ها مبنی بر حذف اصولگرایان سنتی از جریان کلی اصولگرایی به برنا گفت: چهره‌های سنتی اصولگرا بیشتر در اتاق‌های فکر به نسل جوان کمک می‌کنند و بنایشان بر این است که نسل جوان را وارد ویترین کنند و با کمک فکری، بتوانند این نسل را به مرور در صحنه قرار دهند تا بتوانند، بار مسئولیت جریان سیاسی را دنبال کنند.ترقی درباره حذف برخی از چهره‌های سنتی از جریان اصولگرایی بیان کرد: برخی از افراد خیلی نمی‌توانند نظریاتی را مطرح کنند که مورد استفاده کامل جریان اصولگرا و انقلابی قرار بگیرد. به همین خاطر بیشتر مشورت می‌دهند و می‌خواهند، میدان در دوران گذار به گام دوم در دست نیروهای جدید و جوان قرار بگیرد. این عضو حزب موتلفه درباره شکل‌گیری گروه‌های مختلف درون جریان اصولگرایی اظهار کرد: به هر میزان که به سمتی برویم جریان انقلاب خالص‌تر شود و جریانات لیبرالی و اصلاح‌طلب در ذهن مردم آزمایش خود را بدهند و از صحنه به مرور کنار گذاشته شوند به‌ طور طبیعی چندصدایی را باید درون نیروهای اصولگرا و انقلابی حفظ کرد تا بتواند، زمینه پخته شدن تصمیمات را بهتر فراهم کند
 
علت دعوت نشدن رسایی به جلسات شاجا، شانا و جمنا

یک چهره اصولگرا در مورد علت حضور نداشتن خود در شاجا گفت: دلیل آن این است که ما با این برادران حزبی و گروهی مشهور به شانا، جمنا و امثال این‌ها تفاوت در نگاه و روش داریم. «حمید رسایی»، یک چهره اصولگرا، در پاسخ به اینکه شکل‌گیری گروه‌هایی در قالب عناوین مختلف در جبهه اصولگرا تا چه اندازه بیانگر تفرقه در این جریان است، به برنا گفت: تشکیل گروه‌ها و دورهمی‌های سیاسی برای جمع‌بندی و رسیدن به نتیجه واحد در بین جریانات سیاسی همسو و همفکر از جمله در اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان امری بدیهی است و تشکیل مجموعه‌هایی مثل شانا یا شاجا یا اسامی دیگر، چیز عجیبی نیست. این چهره نزدیک به جبهه پایداری افزود: همچنین احتمال دارد مجموعه‌های دیگر هم شکل بگیرد که نه در چارچوب احزاب اصولگرا بگنجند و نه در قالب احزاب اصلاح‌طلب؛ اختلاف نظر در بین افراد این گروه‌ها طبیعی است.

توصیه فعال اصلاح‌طلب برای معرفی کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰

ابراهیم ‌بای‌سلامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: معرفی نامزد برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ از سوی اصلاح‌طلبان ضرورتی سیاسی و تشکیلاتی است. تحقق راهبرد اصلاح‌طلبی در کشور منوط به حضور در صحنه با توجه به مقتضیات زمان و به ویژه انتخابات ریاست‌جمهوری فرایند مناسبی برای ارائه نظر و توسعه و گسترش گفتمان اصلاح‌طلبی است؛ یعنی راهبرد اصلاح‌طلبی پروژه‌های اصلی خودش را در زمان انتخابات که حساسیت سیاسی کشور بیشتر می‌شود،‌ مطرح می‌کند.استاد جامعه‌شناسی دانشگاه در ادامه گفت: در واقع اصلاح‌طلبان با معرفی یک نامزد اصلاح‌طلب‌ واقعی در انتخابات ریاست‌جمهوری، در مدت باقی‌ مانده تا روز برگزاری انتخابات فرصت خواهند داشت گفتمان اصلاح‌طلبی و توسعه مفاهیم آن را گسترش دهند. جامعه‌پذیری سیاسی و فرهنگی بر مبنای اصلاح‌طلبی ایجاب می‌کند که تصمیم‌گیران این طیف به معرفی کاندیدای اصلاح‌طلب بپردازند و بر محور طرح کاندیداتور انتخابات، گفتمان و راهبردها و اهداف سیاسی،‌ اجتماعی،‌ فرهنگی و اقتصادی خود برای اداره کشور را به افکار عمومی القا کنند. او توضیح داد: اصلاح‌طلبان از نظر مسئولیت اجتماعی موظف به معرفی کاندیدا و همچنین گسترش گفتمان اصلاح‌طلبی هستند. پس مسئولیت رد یا تایید کاندیداهای اصلاح‌طلبان از سوی شورای ‌نگهبان یا نهادهای دیگر به هیچ‌وجه بر عهده آنان نیست. اصلاح‌طلبان باید تنها به قانون اساسی وفادار و متعهد باشند و کاری نکنند که با منافع عمومی و مصالح نظام در تضاد باشد.
 
ادعایی درباره تصمیم الیاس نادران برای استعفا

فرید مدرسی در توییتی نوشت: آقای ‎الیاس نادران مدتی است، دنبال ‎استعفا از نمایندگی مجلس است؛ آن هنگام که در نائب‌رئیسی و ریاست کمیسیون بودجه جای نگرفت و مدت مدیدی قهر کرد و حتی توئیت هم نمی‌زد. با توئیت دیروزش فکر می‌کنم، اگر بذرپاش برکنار نشود، او استعفایش را اجرایی می‌کند.
 
تحلیل حکیمی‌پور از شرایط اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰

احمد حکیمی‌پور گفت‌: در واقع شرایط نشانگر این است که دستگاه‌های نظارتی به اصلاح‌طلبان اجازه حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهند داد آن هم در حالی که اصلاح‌طلبان قویاً و قلباً برای خدمت به کشور و مردم در هر شرایطی آماده هستند. اصلاح‌طلبان کمافی‌السابق در فضایی مبهم منتظر آغاز فضای انتخاباتی هستند. آنها در شرایطی طبق قانون سیاست‌ورزی خودشان را آماده کنش انتخاباتی می‌کنند که نگران رد صلاحیت شدن کاندیداهایشان هستند؛ نگرانی‌ که سابقه نهادهای نظارتی نشان می‌دهد نگرانی‌ بجایی است.
 
احمد حکیمی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: اصلاح‌طلبان قبل از هر طرح و برنامه‌ای‌ باید نسبت خودشان را با مسائل داخلی کشور روشن کنند. این طیف به دلیل اینکه دچار بحث‌های درون جناحی هستند‌ متاسفانه این مهم را عقب انداخته‌اند. در واقع جریان اصلاحات فرصت ۹۶ تا ۹۹ را از دست داد و نتوانست به کار تشکیلاتی خود نظم بدهد. عضو شورای عالی اصلاحات در ادامه گفت: اصلاح‌طلبان علاوه بر مسائل داخلی خود با مشکل بزرگی چون رد صلاحیت روبه‌رو هستند؛ یعنی نمی‌دانند سیستم اصلاً اجازه کنش سیاسی قانونمند را به آنها خواهد داد یا نه. چون جریان اصلاحات به دلیل تجربه‌های گذشته نمی‌دانند دستگاه‌های نظارتی به آنها اجازه مانور می‌دهند یا همچون برخی از انتخابات گذشته نمی‌توانند چهره‌های شاخص‌شان را به رقابت سیاسی هدایت کنند.
 
کرونا اجلاس خبرگان رهبری را به تعویق انداخت

سخنگوی هیات رئیسه خبرگان رهبری اعلام کرد: به رغم اینکه تمام تمهیدات و مقدمات برگزاری هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۲۷ مردادماه فراهم شده بود و دبیرخانه این مجلس آماده برگزاری اجلاس بود، ولی با توجه به گسترش ویروس کرونا و درگیر بودن اکثر استان‌های کشور با اجلاس در تاریخ فوق برگزار نخواهد شد. آیت الله سیداحمد خاتمی؛ سخنگوی هیات رئیسه خبرگان رهبری با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: همان گونه که در مصاحبه گذشته بیان شد، سخن از اجلاس احتمالی مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۲۷ مرداد بود. اینک علی رغم اینکه تمام تمهیدات و مقدمات برگزاری هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری فراهم شده و دبیرخانه این مجلس آماده برگزاری اجلاس بود، ولی با توجه به گسترش ویروس منحوس کرونا و درگیر بودن اکثر استان‌های کشور با آن و نیز با لحاظ اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا، تشکیل اجتماعات را ممنوع نموده اند، ضمن ادای احترام به نمایندگان معزز مجلس خبرگان رهبری، اعلام می‌داریم این اجلاس در تاریخ فوق برگزار نخواهد شد و با فراهم شدن شرایط در زمان مناسب، تاریخ بعدی اجلاسیه اعلام می‌گردد.
 
مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. امیری در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، با اعلام این خبر گفت: رئیس جمهور طبق اصل ۱۳۳ قانون اساسی در نامه‌ای به رئیس مجلس آقای مدرس خیابانی را به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی کرد.معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: قاعدتا این موضوع فردا در صحن علنی مجلس اعلام وصول می‌شود. وی گفت: چهارشنبه آینده ۲۲ مرداد جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت صمت در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد.
 
دیدار محسن هاشمی با قالیباف

مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی از دیدار رئیس شورای اسلامی شهر تهران با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی خبر داد. بابک نگاهداری، مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، از دیدار اخیر رئیس شورای اسلامی شهر تهران با محمدباقر قالیباف خبر داد. نگاهداری عنوان داشت که در این دیدار، قالیباف بر لزوم اصلاح قانون انتخابات شورا‌های اسلامی شهر‌ها با تقویت رویکرد انتخابات محلی به جای انتخابات ملی و پیگیری لایحه مدیریت یکپارچه شهری و لایحه درآمد پایدار شهر‌ها تاکید کرد. وی همچنین برگزاری نشست‌های مشترک ادواری مجمع نمایندگان استان تهران و اعضای شورای شهر تهران و ارسال گزارش در خصوص قوانین حمل و نقل عمومی از سوی شورای شهر به مجلس و لزوم نظارت مجلس بر حسن اجرای آن‌ها را از دیگر موضوعات مطروحه در این جلسه بیان کرد.
 
جمشید شارمهد در ایران بازداشت شد؟

بدون شک بازداشت شارمهد یک عملیات بسیار پیچیده بوده که شاید دو سال طول کشیده است. شخصیت‌هایی به این فرد نزدیک شدند و او را به ایران کشاندند. بعضی خبر‌های درز کرده نشان می‌دهد او در داخل ایران، نشستی را برای برنامه ریزی عملیات خطرناک تروریستی برگزار کرده بود که شاید هدف آن مانور‌های اخیر رسول اعظم (ص) بود./باشگاه خبرنگاران
 
جزییات اولین جهش عمده در ویروس کرونا

به گزارش سی ان ان ویروس کرونا یک ویروس جدید است که دانشمندان هر روز مطالب جدیدی درباره شیوع و تاثیر آن بر بدن می‌آموزند. به تازگی محققان ازشناسایی اولین جهش عمده در ویروس کرونا خبر داده اند و نگران هستند که این امر روند تولید واکسن برای مقابله با بیماری را تا حدی کُند کنَد. یک موضوع پیچیده این است که این ویروس به فوریت جهش پیدا می‌کند. این موضوع ساخت واکسن را با مشکل روبه رو خواهد کرد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار