رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: توئیت گروسی پس از دیدار با ظریف / زیباکلام: اگر نامزد انتخابات شوم و رأی هم بیاورم به پاستور نمی‌روم / خاطره شنیده نشده "کولایی" از مجلس ششم و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۸۹۲۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶ 25 August 2020

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.


رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
۷.۸ میلیون یورو از حساب تاج و دوستانش می‌رود؟

سید احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس در پاسخ به این که آیا مقصران قرارداد ویلموتس توان پرداخت پول ۲۰۰ میلیاردی غرامت او را دارند، گفت: برآورد از اموالشان این است که دارند. البته عدد و رقم قرارداد فقط ۶.۲ میلیون یورو غرامت نیست. ۲.۵ میلیون یورو هم قبلا هزینه شده است. رقم کلی ۷.۸ میلیون یورو است که باید بدهند. /آخرین خبر

کنایه دوباره میثاقی روی آنتن شبکه سه

محمد حسین میثاقی نسبت به آماری که درباره بینندگان برنامه فوتبال برتر منتشر می‌شود، واکنش نشان داد و با خنده و کنایه گفته: «آمار‌های لیگ دو عجیب است. مثلا تیمی در پنج بازی آخر ۳۰ گل خورده و یا تیمی در نیمه اول سه کرنر داده و در نیمه دوم ۱۹ کرنر! آمار‌ها مانند تعداد ببینندگان برنامه‌های تلویزیونی که اعلام می‌کنند، خنده دار و عجیب و غریب است!»

پانزده سال دیگر درباره وقایع دی ماه ۹۶ صحبت می‌کنم

واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ما از اتفاقاتی که در دی ماه ۹۶ در کشور رخ داد، عبور کردیم و دیگر نمی‌خواهیم آن را باز کنیم تا این مسأله به نوبه خود باعث جدایی و تفرقه شود. ان‌شاء‌الله ده، پانزده سال دیگر در این زمینه بحث می‌کنیم. هیچ گفت‌وگویی میان ما و امریکا نیست. شما باید اظهارنظر‌های آقای ترامپ را درباره ایران کنار اظهارنظر‌های دیگر داخلی یا خارجی او قرار دهید؛ مانند اظهارنظر‌های او درباره اروپا، فرانسه، اظهارنظر درباره آلمان یا حتی صحبت‌های او درباره کرونا. آقای ترامپ برداشت‌های شخصی دارد که براساس برداشت‌های خود سخنرانی و صحبت می‌کند. مردم ما بدانند و مطمئن باشند که هرگاه بخواهیم کاری انجام دهیم، از مسیر درست آن حرکت می‌کنیم. /روزنامه ایران

طراحان کاهش اختیارات رئیس مجلس کوتاه آمدند؟

طرح تحول ساختاری، اصلاح ساختاری، ارتقای نظام عملکردی مجلس و... نام‌هایی بود که برخی نمایندگان اصولگرای مجلس دهم راه‌یافته به مجلس یازدهم بر طرحی گذاشته بودند که هدف اصلی‌اش کاهش اختیارات رئیس مجلس بود. آن‌ها با سروصدای زیاد قبل از افتتاحیه مجلس درباره طرحی حرف می‌زدند که قرار بود به محض آغاز به کار پارلمان یازدهم به سرعت در دستور کارشان قرار گیرد. حالا سه ماه از آغاز به کارشان گذشته و دیگر کسی گویا پی‌جو و پیگیر این طرح نیست؛ به‌ویژه دیده نشده که قاضی‌زاده‌هاشمی یکی از مدافعان و طراحانش حرفی درباره آن بزند. /شرق

فقط یک نامزد از سوی شورای نگهبان معرفی و تایید شود

سعید حجاریان نوشت: دوست گرامی آقای عباس عبدی در یادداشتی با عنوان احیای نهاد نخست‌وزیری جهت حل مسئله چندین ساله رؤسای جمهور و حواشی این منصب اعم از برگزاری انتخابات، کارآمدی کابینه و البته بیشینه کردن کارکرد مجلس مؤمن و انقلابی پیشنهاد کردند به سوی احیای نهاد نخست‌وزیری حرکت کنیم. من معتقدم آقای عبدی در این یادداشت به لوازم سخن‌شان ملتفت نبوده‌اند. زیرا چنانکه می‌دانیم در قانون اساسی در چندین اصل از منصب رئیس‌جمهور سخن به میان آمده و حتی مطابق آن سند، برای این مقام اختیارات و دایره عملی نیز ترسیم شده است! بنابراین ورود واژه نخست‌وزیری مستلزم حذف یا تغییر وضعیت رئیس‌جمهور –به‌ معنایی که از سال ۱۳۶۸ به این سو شاهد بودیم- است. همچنین التفات داریم پروسه تغییر قانون اساسی طولانی است و نمی‌توان یک شبه شورا، نهاد یا فردی را به قانون اساسی تحمیل کرد! مضاف بر این، کشور ما جمهوری است و بعد از حذف پست ریاست جمهوری همه خواهند پرسید این چه جمهوری است که رئیس جمهوری ندارد؟ من برای آنکه نظر آقای عبدی لحاظ شود و ترکیب قانون اساسی برهم نخورد، پیشنهاد ایشان را این‌گونه اصلاح می‌کنم که در انتخابات آتی فقط یک نامزد از سوی شورای نگهبان برای تصدی سمت ریاست جمهوری معرفی و تأیید شود. به این ترتیب اولاً احزاب و نیرو‌های سیاسی تکلیف کار خود را پیش از موعد می‌دانند. ثانیاً مردم سود و زیان ورود یا عدم ورود به انتخابات را دقیق‌تر محاسبه می‌کنند. ثالثاً دعوایی میان نهاد اجرایی و نظارتی پدید نخواهد آمد، وانگهی در مصرف صندوق صرفه‌جویی می‌شود. رابعاً در تولیدات سمعی و بصری و متنی صرفه‌جویی می‌شود و خبری از برنامه تلویزیونی و ستاد انتخاباتی و پوستر و... نخواهد بود. / روزنامه اعتماد

اینکه نماینده‌ها نامه می‌نویسند که تو را به خدا این وزیر را‌بردارید؛ طنز نیست؟

عباس عبدی در اعتماد نوشت: سیاست در ایران نیز غیر قابل فهم شده است. بنده گمان می‌کردم که انتخابات سال ۱۳۹۸ با گشایش بیشتری نسبت به ۹۴ مواجه خواهد شد، ولی ماجرا ۱۸۰ درجه معکوس شد. کار به جایی می‌رسد که نهاد برآمده از انتخابات ۱۳۹۸، حتی نمی‌تواند اقدام به یک‌دست‌سازی ساختار اجرایی و تقنینی کند، در حالی که اختیارات آن را دارد و در نهایت کار به جایی می‌رسد که جز طنز شیوه دیگری برای بیان واقعیت کارآیی ندارد، چون نمایندگان به جای استیضاح وزیر که حق و مسئولیت خودشان است، به سران قوا از جمله رییس خودشان و رییس‌جمهور که او را قبول ندارند نامه می‌نویسند که آقا تو را به خدا این آقای وزیر نفت را‌بردارید؟! این پدیده را جز با طنز با چه زبان دیگری باید یا می‌توان بیان کرد؟
 
آخوندی: رئیس جمهور اقتصاددان اول بدبختی است

عباس آخوندی، می گوید: البته که رئیس جمهور باید اقتصاد و امنیت و ... را بفهمد، ولی اگر خودش فکر کند که اقتصاددان است اول بدبختی است. عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در بخشی از گفتگوی خود در کافه خبر خبرآنلاین در پاسخ به این که «رئیس جمهور اقتصاددان ایده خوبی است؟»، گفت: رئیس جمهور باید سیاستمدار باشد، نه لزوما کارشناس. وظیفه رئیس جمهور هماهنگی با همه است و اگر خودش را داناتر از همه بداند آغاز بدبختی است. وی افزود: وظیفه رئیس جمهور این است که حرف همه را گوش کند و از درون آن یک سیاست مورد وفاق به دست بیاورد. البته که رئیس جمهور باید اقتصاد و امنیت و ... را بفهمد ولی اگر خودش فکر کند که اقتصاددان است اول بدبختی است. آخوندی در پاسخ به این که کدام یک از کاندیداهایی که اسمشان مطرح است شانس پیروزی دارند، گفت: اینها هیچ یک چنگی به دل نمی‌زنند، چون هیچ ایده‌ای برای اداره حکومت در این شرایط ندارند و قاعدتا اگر بخواهد در ۱۴۰۰ اتفاقی رخ دهد، باید اجازه دهند که یک ایده‌ی جدید بیاید.
 
قدردانی مجدد «مادورو» از ایران

رئیس‌جمهور ونزوئلا ضمن قدردانی مجدد بابت کمک‌های ایران در حوزه انرژی، گفت که به دلایل امنیتی نمی‌تواند جزئیات ابعاد کامل همکاری‌های دو کشور را افشا کند.«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا شامگاه دوشنبه (به وقت تهران) مجدداََ بابت کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا قدردانی کرد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، مادورو در سخنرانی تلویزیونی با تشکر از کمک‌های ایران در حوزه انرژی به ونزوئلا، گفت: «ما در حال کمک به یکدیگر هستیم. به نظرم تجربه ایران به ما کمک می‌کند که ظرفیت مدیریتی خود را تقویت کنیم و پروژه‌ها را توسعه دهیم»؛ بنابراین، وی با بیان اینکه ونزوئلا اکنون با آمریکا و کشورهای غربی در جنگ قرار دارد، گفت نمی‌تواند جزئیات بیشتری از تمام ابعاد کمک‌های ایران را به صورت کامل افشا کند زیرا باید آنها را محرمانه نگاه دارند.
 
خاطره شنیده نشده "کولایی" از مجلس ششم

نماینده مجلس ششم خاطره جالبی از خبرنگار آمریکایی که در مورد حجابش سوال کرده بود را تعریف کرد.کولایی نماینده مجلس ششم در مورد حجابش خاطره جالبی تعریف کرد و گفت: ‌سال 79 که مجلس ششم شروع شده بود یک خبرنگار آمریکایی آمد و به من گفت خانم کولایی شما بدون حجاب به مجلس رفتید و همه تعجب کردند و کاری بی‌سابقه بود. آیا ممکن است روزی روسری‌تان را نیز بردارید و همه را متعجب کنید! خیلی سریع گفتم خیر، حجاب فقط چادر نیست. او باز اصرار کرد نه، در کشور شما حجاب یعنی چادر و خیلی از پاسخ من تعجب کرد. او تصور می‌کرد چون حجاب در ایران اجباری است، هرکسی در ایران حجاب دارد، زیر فشار حکومت مجبور به رعایت حجاب شده و من چون چادر نپوشیده‌ام، روزی دیگر ممکن است بدون روسری هم به مجلس بروم. وقتی پاسخ من را شنید، پرسید: چرا؟ گفتم خب من اعتقاد دارم. من برای نشان‌دادن اهمیت احترام به حق انتخاب زنان در مورد پوشش خود، این کار را کرده بودم.
 
کارگران هفت‌تپه خواسته مجلسی‌ها را اجابت کردند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که به همراه دو نماینده دیگر در سفر مجدد به هفت تپه خواستار اتمام اعتراض کارگران شده‌اند و بخش عمده‌ای از آنها سر کار حاضر شدند.سید نظام الدین موسوی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بازدید اخیر خود به همراه دو تن از نمایندگان تهران و هیات تحقیق و تفحص دیوان محاسبات از هفت تپه گفت: این سفر برای بازخوانی مطالبات کارگران و مواردی بود که ما ۲۰ روز پیش در سفر به خوزستان و بعد از آن جلسات با کارگران مورد بررسی قرار داده بودیم. در واقع می خواستیم مطالبی که بر عهده ما بود و نتایج جلسات را به عنوان گزارشی به استماع کارگران برسانیم.وی افزود: ما در این سفر به کارگران تاکید کردیم که پیگیر مطالباتشان هستیم و از آنها خواستیم با توجه به شروع کشت جدید و نیاز به تلاش مضاعف در شرکت اعتراض خود را به اتمام برسانند و با جدیت در کارها و فعالیت‌های مربوط به شرکت حضور یابند تا خللی در تولید ایجاد نشود.
 
روایت مشاور لاریجانی از خطای بزرگ اصولگرایان

منصور حقیقت‌پور گفت‌: اینکه اصولگرایان با برخی کارها امثال حاج آقای ناطق نوری و دکتر لاریجانی را از جریان اصولگرایی طرد کردند، خطایی بسیار بزرگ و البته غیرقابل جبران است.اصولگرایان در شرایطی به استقبال انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ می‌روند که با وجود شرایط نامطلوب رقیب، خودشان هم موانعی پیش رو می‌بینند. مشخصا در این باره می‌توان به بحث قدیمی و حل نشده اتحاد در بین اصولگرایان اشاره کرد که معمولا تمام و کمال محقق نمی‌شود.منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌باره اظهار داشت: اصولگرایان در حالی به استقبال انتخابات ۱۴۰۰ می‌روند که در راهبری ضعف شدیدی دارند، به طوری که حتی شخصیت بلندمرتبه‌ای چون آیت‌اللهِ‌ مرحوم مهدوی کنی هم در برهه‌هایی نتوانست چهره‌های اصولگرایی را به اتحاد راضی کند. البته اصولگرایی یک طیف است و طبیعی است که دارای نظرات متنوع باشند، گروهی تندروی کنند و گروهی هم فعالیتی توام با تعادل را جدی بگیرند.نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: البته اصلاح‌طلبان هم در درون جناح خود اختلاف سلیقه دارند، اما چون آنها دارای سازمان و تشکیلات منسجمی هستند، در مواقع لازم به اشتراک نظر و تفاهم می‌رسند. اما متاسفانه اصولگرایان از تشکیلات منسجم محروم هستند و بنا به شرایط انتخاباتی، دور هم جمع می‌شوند. آن هم در حالی که زمان بسیار طولانی را از دست می‌دهند و در ثانیه‌های آخر برای رسیدن به اتحاد به جمع‌بندی می‌رسند.
 
شکایت ۲۰۰ نماینده مجلس از وزیر نفت

نماینده نجف آباد در مجلس از افزایش تعداد امضا‌های شکایت نمایندگان از زنگنه به ۲۰۰ امضا خبر داد.ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از افزایش تعداد امضا‌های شکایت از بیژن زنگنه وزیر نفت به بیش از ۲۰۰ امضا خبر داد.وی درباره موضوع شکایت نمایندگان از وزیر نفت، اظهار داشت: این شکایت به لحاظ ترک فعل وزیر تدوین شده است و برای رسیدگی تقدیم رئیس قوه قضائیه می‌شود.نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس یادآور شد: طرح استیضاح وزیر نفت نیز از سوی تعدادی از نمایندگان در مجلس کلید خورده که تا کنون بیش از ۳۵ نماینده این استیضاح را امضا کرده‌اند.
 
اظهارات بی‌اساس پمپئو علیه ایران

مایک پمپئو به بیان اظهارات تکراری علیه ایران و موضوع تمدید تحریم‌های تسلیحاتی پرداخت.مایک پمپئو در توئیتر خود ادعا کرد: تحریم‌های سازمان ملل که می خواهیم آن‌ها را اعمال کنیم علاوه بر تمدید تحریم تسلیحاتی موجب پاسخگو ساختن ایران برای دیگر اعمال مخربش می‌شوند که امضاکنندگان توافق هسته‌ای به صورتی غیرمعقول آن را بی‌اهمیت نشان دادند.
 
زیباکلام: اگر نامزد انتخابات شوم و رأی هم بیاورم به پاستور نمی‌روم

زیباکلام به اظهارات حسین انصاری‌راد درباره نامزدی اش در انتخابات واکنش نشان داد. صادق زیباکلام درخصوص این سخن حسین انصاری‌راد که شخصیتی مانند صادق زیباکلام باید در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شود، گفت: «من از سال۹۶ تاکنون شرمنده مردم هستم. خیلی‌ها بودند که در آن سال نمی‌خواستند در انتخابات شرکت کنند و من آن‌ها را راضی به حضور در انتخابات کردم و اکنون پاسخی به آن‌ها ندارم که بدهم و باور کنید نمی‌توانم به چشم‌شان نگاه کنم. با چنین وصفی اگر من نامزد شوم و شورای نگهبان هم من را تأیید کند و از قضا رأی هم بیاورم، راهی پاستور نمی‌شوم، زیرا می‌دانم برای برون‌رفت از بحران‌های کنونی هیچ قدمی نمی‌شود برداشت. به همه افرادی که از همین حالا در سودای ریاست‌جمهوری به‌سر می‌برند هم می‌گویم از همین حالا فکر پاستور را از سر بیرون کنند تا شرمنده مردم نشوند».
 
اظهارات آقای سخنگو درباره کاهش تعهدات برجامی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تمام موارد پنج گام کاهش تعهدات برجام اجرا شده و گزارش‌های آژانس بهترین مرجع کاهش تعهدات ایران است. «سعید خطیب‌زاده» درباره اظهارات برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر عدم اجرای سیاست‌های گام چهارم کاهش تعهدات برجام در سایت هسته‌ای فردو، گفت: مسئولان سازمان انرژی اتمی باید در این خصوص توضیحات فنی و تکمیلی ارایه دهند، اما قطعا تمامی موارد پنج گام کاهش تعهدات برجام، اعلامی از سوی دستگاه دیپلماسی ایران به صورت کامل اجرا شده است.سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: آنچه جمهوری اسلامی ایران در راستای گام‌های کاهش تعهدات برجام اعلام کرد را با دقت اجرا کرده؛ البته اقدامات به اندازه نیاز انجام گرفته است. به طور مثال غنی‌سازی اورانیوم در حد ضرورت و نیاز صورت می‌گیرد. خطیب‌زاده تاکید کرد: بهترین مرجع در این زمینه، گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از اجرای گام‌های کاهش تعهدات برجام از سوی ایران است. آژانس در تمامی گزارش‌ها تایید کرده است که این گام‌ها به صورت کامل عملیاتی شده است.
 
تشکر رهبر انقلاب از برگزار‌کنندگان و مداحان مجالس عزاداری محرم

صفحه توییتر فارسی KHAMENEI.IR که اخبار رویداد‌ها و بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر می‌کند در تازه‌ترین توییت خود، بیاناتی از رهبر معظم انقلاب درباره برگزاری مراسم ماه محرم امسال را منتشر کرد. رهبر معظم انقلاب فرمودند: «از برگزار‌کنندگان و منبری‌های محترم و مداحان محترم مجالس عزاداری محرم که تا امروز بحمدالله اکثر آن‌ها توصیه‌های ستاد ملی کرونا را مراعات کرده‌اند، تشکر میکنم؛ حالا شاید برخی در گوشه‌کنار باشند که رعایت نکرده باشند که به آن‌ها هم توصیه و تأکید میکنم که این جهات سلامت را مراعات کنند».
 
توئیت گروسی پس از دیدار با ظریف

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تمایل وزیر خارجه کشورمان برای افزایش همکاری‌ها با این آژانس قدردانی کرد. رافائل گروسی روز سه‌شنبه در توییتی نوشت: دیداری با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشتم تا گفت‌وگوهایی که در تهران در حال انجام گرفتن است، تداوم یابد. از تمایل وی برای افزایش همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قدردانم.
 
نامه توکلی به وزیر دادگستری درباره یک قرارداد جنجالی

احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت طی نامه‌ای به علیرضا آوایی وزیر دادگستری خواستار آن شد که با رجوع به رأی اول هیات داوری، قرارداد واگذاری کشت و صنعت مغان باطل شود.توکلی در این نامه از وزیر دادگستری خواست تا این وزارتخانه از طریق نماینده خود در هیات داوری به رای ابطال واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان رجوع و نسبت به صدور وابلاغ آن اقدام کند. گفتنی است در پی درخواست سازمان خصوصی سازی مبنی بر ابطال واگذاری شرکت مذکور و رای منفی هیات داوری بر واگذاری، هیات واگذاری در جلسه ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به مصوبه مورخ ۹/ ۱۰/ ۱۳۹۸ خود در پذیرش ایرادات و اعتراضات در این واگذاری تشکیک و اقدام به صدور رای خروج دادخواست سازمان خصوصی‌سازی از آن هیأت کرد.
 
انتقاد وزیر خارجه صهیونیست‌ها از رفتار اروپا درخصوص ایران

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با بیان اینکه تل‌آویو از رأی ممتنع کشورهای اروپایی به قطعنامه تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران ناراضی است، خواستار اقدام آنها برای مقابله با تهران شد.«گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی امروز (سه‌شنبه) با «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس دیدار و درباره ایران رایزنی کرد.به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، اشکنازی در این دیدار با درخواست از کشورهای اروپایی برای اقدام جهت مقابله با آنچه «ستیزه‌جویی ایران» خواند، گفت: «ما از اینکه دیدیم دوستانمان، تروئیکای اروپایی، به تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران رأی ندادند و مانع تصویب آن شدند، ناامید شدیم».

وی با تکرار اتهامات بی‌اساس و نخ‌نما شده علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد: «برخی اعضای شورای امنیت نه تنها به پیشبرد هدف آن که ارتقای صلح و امنیت جهان است، کمکی نمی‌کنند بلکه وقتی به ایران می‌رسد، آنها امنیت جهان را تضعیف می‌کنند».این مقام صهیونیست در ادامه ادعاهای خود افزود: «تروئیکای اروپایی باید درک کند که مخالفت قاطع با ستیزه‌جویی ایران و نگرانی برای امنیت منطقه، فقط از طریق بیانیه‌ها شنیده نمی‌شود بلکه باید در عمل نیز دیده شود».به نوشته جروزالم‌پست، اشکنازی با ادعای اینکه واکنش ایران به توافق عادی‌سازی روابط ابوظبی با تل‌آویو فقط با هدف تهدید امارات به حمله بود، گفت: «از نظر ایران، صلح و ثبات چیزهای بدی هستند».
 

«ک.الف» متهم تجاوز به دختران دانشجو دستگیر شد
سردار حسین رحیمی در تشریح جزئیات این خبر، گفت: متهمی که در روزهای گذشته شکایات زیادی علیه او از جانب قربانیانش در فضای مجازی مطرح شده بود، توسط پلیس امنیت عمومی پایتخت دستگیر شد. وی افزود: ماموران پلیس امنیت عمومی تهران با رصد فضای مجازی با شکایت های متعددی روبرو شدند که نشان می داد فردی به نام «ک.الف» با فریب دختران دانشجو و کشاندن آنها به خانه خود اقدام به آزار و اذیت آنان کرده است. رئیس پلیس پایتخت گفت: با توجه به حجم شکایت ها و جریحه دار شدن احساسات عمومی جامعه تحقیقات گسترده ای در این زمینه آغاز و در نهایت متهم دستگیر شد. رحیمی با اشاره به اینکه متهم در بازداشت پلیس به سر می برد، گفت: تمام شاکیان با اطمینان از محفوظ ماندن هویتشان در نزد پلیس می توانند برای طرح شکایت به پلیس امنیت عمومی واقع در انتهای خیابان مطهری، خیابان سروش مراجعه کنند.

ورود به مازندران در روزهای تاسوعا و عاشورا ممنوع شد
بر اساس محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده از سوی پلیس راه کشور، روزهای تاسوعا و عاشورا تردد در جاده‌های هراز و کندوان از پایتخت به سمت مازندران ممنوع است. به گزارش روابط عمومی پلیس راه کشور محدودیت‌های ترافیکی جاده‌‎های مازندران از روز چهارشنبه پنجم شهریور و در آستانه تعطیلات روزهای تاسوعا و عاشورا تا سه شنبه ۱۱شهریور ماه اعمال می شود. پلیس راهور در گزارش امروز سه شنبه خود محدودیت‌های ترافیکی این ایام را در جاده های کندوان، هراز و فیروزکوه برای وسایل نقلیه موتورسیکلت، وسایل نقلیه سنگین و دیگر وسایل را بدین گونه اعلام کرد: تردد موتور سیکلت از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه پنجم شهریور تا ساعت ۶ صبح سه شنبه یازدهم شهریور از محورهای کرج – چالوس، هراز، فیروزکوه و بالعکس ممنوع است. بنا بر این گزارش تردد موتور سیکلت های انتظامی و امدادی برای انجام ماموریت های ضروری در مسیر مجاز جریان ترافیک بلامانع خواهد بود.

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده محکومان آبان در دیوان عالی است
غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی در خصوص خبری درباره شهر‌های در نظر گرفته شده به عنوان تبعیدگاه گفت: این مطلب غیر واقعی و مجعول بود. این خبر صحت نداشت و باید اعلام کنم از اقدامات بسیار خوب قوه قضائیه در اصلاح قانون مجازات اسلامی این شد که در ماده ۲۳ قانون جدید دیگر هیچ شهری را به عنوان تبعیدگاه نمی‌شناسیم. همه ایران سرای من است و تفاوتی بین هیچ یک از شهر‌ها در زمینه مسائل قضائی نمی‌شناسیم. نگاه قوه قضائیه به همه نقاط ایران اسلامی، نگاه یکسانی است و هیچ نقطه‌ای در ایران به عنوان تبعیدگاه نیست. احکام تبعید به ندرت صادر می‌شود؛ تبعید نیست در قانون به عنوان منع اقامت در نقطه معین یاد شده است. اسماعیلی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه دو پرونده وقف بخشی از جنگل‌های هیرکانی و محکومین حوادث آبان ماه ۱۳۹۸ (سه محکوم به اعدام) که در هفته‌های گذشته خبرساز شدند، با پذیرش اعاده دادرسی، قرار شد برای رسیدگی دوباره به جریان بیفتند. این پرونده‌ها اکنون در چه وضعیتی هستند، گفت: پرونده جنگل هیرکانی به عنوان اعاده داردسی به دیوان نرفته و رییس کل دادگستری استان درخواست اعمال ماده ۴۷۷ کرد و به حوزه معاونت قضایی قوه قضاییه می‌رود و رییس قوه دستور داده در راستای ماده ۴۷۷ بررسی شود و اگر به نتیجه رسید به دیوان عالی ارسال شود. وی افزود: پرونده سه نفر محکوم به اعدام اغتشاشات سال گذشته در راستای اعاده دادرسی وکلا به دیوان عالی ارسال شده و در دیوان هست و ما منتظر اعلام نظر دیوان عالی هستیم.

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان: قالیباف از میرسلیم شکایت نکرده
نایب رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از بررسی شکایت نماینده جهرم از نماینده تهران در این هیات خبر داد. حجت‌الاسلام حسن شجاعی نایب رئیس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به بررسی شکایت یک نماینده از مصطفی میرسلیم نماینده تهران به این هیات‌ گفت: اخیراً آقای میرسلیم ادعای درباره پرداخت رشوه ۶۵ میلیاردی به یکی از نمایندگان مجلس دهم داشته که در همین زمینه، رضایی کوچی از وی به هیات‌ نظارت بر رفتار نمایندگان شکایتی داشته‌ تا در این هیات این موضوع بررسی شود. وی با بیان اینکه تاکنون برای بررسی این شکایت دو جلسه تشکیل شده است، ادامه داد: در این جلساتی که برگزار شده است از مطلعین این پرونده دعوت شده تا با حضور در جلسه اطلاعات خود را ارائه کنند. نماینده ابهر در مجلس با اعلام اینکه از آقای قالیباف شکایت رسمی به این هیات درباره این موضوع واصل نشده است، افزود: قرار بر این شده تا آقای میرسلیم نیز مدارک و مستندات خود را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارائه کند تا آنها نیز مورد بررسی قرار گیرد. نایب رئیس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تصریح کرد: این پرونده در حال بررسی در این هیات است و پس از جمع‌بندی نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار