رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: بایدن: «ترامپ» صلاحیت رئیس جمهوری ندارد / توضیح رئیس دیوان عالی کشور درباره اجرای حکم روح‌الله زم / لایک کردن تصاویر کودک آزاری ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد / یک کوهنورد دیگر هم در کردکوی گم شد و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۹۰۰۴۴۳
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۲ 17 September 2020

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

 
واکنش نماینده دائم ایران در آژانس به انفجار نطنز

غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس:انفجار نطنز یک خرابکاری بود.  ما نسبت به چنین ماجراجویی خطرناکی هشدار می‌دهیم. این اقدامات بدخواهانه باید توسط آژانس و اعضای آن قویاً محکوم شوند.  ایران حق خود می‌داند تا ضمن حفاظت از تاسیسات هسته‌ای خود، به هر شیوه‌ای که صلاح می‌داند، واکنش لازم را نیز به این تهدیدات به طور مقتضی اتخاذ کند. سفیر کشورمان با اشاره به انفجار اخیر نطنز و اینکه این یک خرابکاری در صنعت هسته‌ای ایران از سوی دشمنان کشورمان بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران،  اهمیت بالایی برای امنیت هسته‌ای قائل است. در این زمینه،  توجه شما را به یک موضوع مهم در خصوص انفجار اخیر در تأسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن (نطنز) جلب می‌کنم که همانطور که قبلاً اعلام شد، نتیجه خرابکاری بود. ما نسبت به چنین ماجراجویی خطرناکی هشدار می‌دهیم. وی ادامه داد: این اقدامات بدخواهانه باید توسط آژانس و اعضای آن قویاً محکوم شوند.

توضیح فرماندار تهران در مورد مخالفت با نام خیابان «بازرگان»

«عیسی فرهادی» روز پنجشنبه در خصوص روند رسیدگی به مصوبه نامگذاری‌های اخیر شورای شهر تهران که با برخی بازتاب‌های رسانه‌ای همراه شده، افزود: مطابق اصلاحیه قانون شورا‌های اسلامی شهر و روستا که در مجلس به تصویب رسید، مسئولیت تطبیق مصوبه‌های شورای شهر که قبلا در اختیار شخص فرماندار بود، به هیاتی سه نفری متشکل از نماینده شورای شهر تهران، نماینده قوه قضاییه و فرماندار محول گردیده است. فرهادی با اشاره به اینکه مصوبه اخیر نامگذاری معابر تهران نیز مشابه سایر مصوبه‌هاست که در فرصت قانونی در هیات تطبیق مطرح گردیده است، افزود: مراجع ذیصلاح وجود نواقصی در مصوبه شورای شهر تهران را به هیأت تطبیق اعلام کرده‌اند و این هیأت به موجب قانون خواستار بررسی بیشتر شورای شهر در این خصوص شده است. فرماندار تهران خاطر نشان کرد: در این زمینه، قانون کاملا شفاف و روشن است و پس از اعلام نظر هیات تطبیق، متعاقبا تصمیم نهایی شورای شهر تهران به هیات حل اختلاف مرکزی متشکل از معاون حقوقی رییس جمهوری، رییس سازمان شهرداری‌های کشور، نماینده دیوان عدالت اداری، نماینده دادستان کل، نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی و شورایعالی استان‌ها ارجاع می‌شود و در نهایت نظر هیات حل اختلاف مرکزی، قطعی و ملاک عمل خواهد بود.

شایعه ابتلای تعدادی از مدیران مدارس اسلامشهر به کرونا تکذیب شد

«حسینعلی بنار»، رئیس آموزش و پرورش اسلامشهر روز پنجشنبه افزود: از مسئولان ذیربط درخواست کرده‌ایم تا با افرادی که این شایعه بی‌اساس را انتشار داده‌اند، برخورد کنند. وی تصریح کرد: برای حفظ سلامت دانش‌آموزان و کادر آموزشی مدارس نظارت دقیقی بر رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در مدارس اعمال می‌شود. چندی پیش نیز فیلمی در ارتباط با ابتلای یک دانش‌آموز به بیماری و زمین‌خوردن وی، ابتدا در شبکه‌های معاند و سپس از سوی برخی از کاربران فضای مجازی بازنشر شد و مخاطبان را بیهوده دچار اضطراب کرد.   پس از آن یک مقام مسوول در آموزش‌وپرورش روشنگری کرد و ادامه داد: مشکل این دانش‌آموز به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نبوده بلکه وی به دلیل نخوردن صبحانه، دچار ضعف بدنی شده و به وضعیت جسمی وی رسیدگی شده است.

نماز جمعه در تمامی نقاط شهرستان‌های استان تهران اقامه می‌شود

طبق بیانیه ستاد مبارزه با کرونا و تاییدیه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در شهرستان‌های استان تهران در کلیه نقاط و ۳۸ پایگاه، نماز جمعه ۲۸ شهریور اقامه می‌شود. بر اساس این گزارش، این اولین باری است، که پس از شیوع ویروس کرونا شاهد برگزاری نماز جمعه در تمام نقاط شهرستان‌های استان تهران هستیم.

یک کوهنورد دیگر هم در کردکوی گم شد

چند هفته پس از گم‌شدن پر هیاهوی سها رضانژاد کوهنورد قائمشهری که در نهایت با پیدا کردن جنازه وی در یکی از مسیر‌های سخت گذر جنگل غرب گلستان پایان یافت، جوان ۳۶ ساله اهل کردکوی در گوشه دیگری از این عرصه جنگلی مفقود شد و تلاش برای یافتن ردی از وی در پایان دومین روز جستجو به نتیجه نرسید. پرونده سها رضانژاد یکی از اخبار پرطرفدار تیرماه امسال گلستان بود که به دلیل ابعاد پیچیده و مبهم آن، مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت. هنوز تب اخبار داغ مربوط به سها فروکش نکرده که خبر گم شدن معین شریفی کوهنورد اهل کردکوی منتشر شد. وی عصر سه‌شنبه در محدوده خیابانک در جنگل امام رضا (ع) کردکوی مفقود شد و جستجو برای یافتن وی تاکنون به نتیجه نرسید.

قدیری ابیانه: احمدی نژاد به دنبال فتنه انتخاباتی

قدیری‌ابیانه در پاسخ به اینکه شرایط برای روی کار آمدن احمدی‌نژاد مهیاست؟ اظهار کرد: قطعا احمدی‌نژاد اعلام کاندیداتوری می‌کند و مسلما رد صلاحیت می‌شود و در نهایت تلاش می‌کند فتنه‌ای به راه بیندازد که موفق نخواهد شد، البته فردی که به معنای دقیق کلمه اصول‌گرا باشد برنامه‌هایی را باید ارائه بدهد که به نفع مردم و قابل دست‌یابی باشد. این چهره اصول‌گرا در واکنش به اینکه احمدی‌نژاد با حمایت اصول‌گرایان به قدرت رسید و یکی از شعار‌های وی آوردن نفت بر سر سفره مردم بود، خاطرنشان کرد: معتقد به این هستم که جای نفت سر سفره نیست، بلکه باید از این مواهب در جهت ایجاد زیر ساخت‌ها استفاده کنیم و از آن طریق، باید زمینه ایجاد اشتغال و تولید بیشتر را فراهم کنیم و سفره مردم از طریق کار و تلاش با عزت همگان تأمین شود. قدیری‌ابیانه ضمن ارزیابی نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری آینده پیروزی با اصول‌گرایان است.  

ای‌اف‌سی سخنان مطهری در مورد خلیج فارس را تحریف کرد

صفحه رسمی لیگ قهرمانان آسیا اظهارات حمید مطهری، مربی تیم فوتبال پرسپولیس در نشست خبری پیش از دیدار با التعاون عربستان را تحریف و به جای عبارت خلیج فارس از واژه خلیج استفاده کرد! مطهری در صحبت هایش گفته بود: اگر بازیکنان پرسپولیس به ما بگویند که می‌توانند عرض خلیج فارس را شنا کنند، ما به این حرف‌شان ایمان داریم.
 
حمید رسایی: فیلترینگ مصونیت است نه محدودیت

رسایی در گفت‌وگویی با «اعتماد» که به ‌صورت مکتوب انجام شده، گفته اگر که رسانه‌هایی مانند «اعتماد»، هرگز به او تریبونی برای بیان نظراتش نمی‌دهند و حال، در شرایطی در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را در «اعتماد» می‌خوانید که به باور حمید رسایی، اگر چنین اتفاقی رخ دهد و «اعتماد» حاضر شود به او و امثال او تریبونی بدهد تا نظرات‌شان را بی‌کم و کاست بیان کنند، باید در صحت و سلامت عقل مسوولان این مطبوعه تردید کرد!این نگاه برخی رسانه‌های واداده برای القای آن به مردم است؛ والا کسی دنبال بستن پیام‌رسان‌های خارجی نیست آنچه شما برای داخل محدودیت می‌دانید، ضوابطی عقلی برای ایجاد مصونیت داخل کشور است، نه محدودیت غیرعاقلانه و برخلاف مصلحت جامعه پذیرش این ادعا که در حال حاضر این رسانه‌ها (شبکه‌های اجتماعی خارجی) و سیاست‌های حاکم بر آنها فرش قرمزی مقابل ما پهن کرده‌اند تا مطالبات و صدای انقلاب اسلامی را انعکاس بدهیم و منتشر کنیم، نهایت ساده‌لوحی است.اگر روزنامه «اعتماد» نه همه صفحاتش، بلکه فقط یک‌سوم آن را در اختیار مثل بنده گذاشت تا آزادانه و بدون نظارت و اعمال فیلترینگ مسوولان روزنامه، هر چه خواستم را در آن منتشر کنم، آنگاه می‌توانیم از جمهوری اسلامی بخواهیم که سامانه شکل‌دهی به باورهای ملی و دینی مردم را بسپارد به جایی که نمی‌دانیم کیست و چه اهداف شومی را در سر دارد!صحبت از فیلترینگ و بستن فضای مجازی نوعی ادابازی است که اگر برای مردم آب ندارد، برای جماعتی که در شیپور فیلترینگ می‌دمند، نان دارد
 
لایک کردن تصاویر کودک آزاری ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد

علی‌گو اظهار کرد افرادی که فیلمی از یک کودک آزاری در فضای مجازی را لایک کنند مجرم هستند که این اقدام ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد. وی با اشاره به اینکه هنگامی که شاهد کودک آزاری هستیم و درک کردیم که کودک آزاری رخ داده است، با ۱۲۳ تماس بگیرید، گفت: کارشناس ما در پشت خط توضیح می‌دهد اتفاقی که برای کودک میفتد از مصادیق کودک آزاری است یا خیر.علی‌گو گفت: افرادی که فیلمی از یک کودک آزاری در فضای مجازی را لایک کنند مجرم هستند که این اقدام ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد.محمود علی‌گو رئیس اورژانس اجتماعی کشور در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره قانون حمایت از اطفال، اظهار کرد: در قانون حمایت از اطفال آمده، هنگامی که افراد فیلمی از یک کودک آزاری در فضای مجازی می‌بینند اگر لایک کنند جرم محسوب می‌شود و ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد.وی با اشاره به اینکه هنگامی که شاهد کودک آزاری هستیم و درک کردیم که کودک آزاری رخ داده است، با ۱۲۳ تماس بگیرید، گفت: کارشناس ما در پشت خط توضیح می‌دهد اتفاقی که برای کودک میفتد از مصادیق کودک آزاری است یا خیر.علی‌گو خاطرنشان کرد: یک فیلم در فضای مجازی منتشر شد البته در ایران نیست که خانواده کودک را مجبور به خوردن فلفل می‌کنند و کودک فلفل می‌خورد و اشک از چشمانش می‌ریزد که این مصداق کودک آزاری است.
 
توضیح رئیس دیوان عالی کشور درباره اجرای حکم روح‌الله زم

رئیس دیوان عالی کشور: در دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم، برای وی حکم اعدام صادر شد اما رای این پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع داده شد که در حال بررسی و اعلام نظر است.حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور که امروز برای بازدید سر زده از محاکم قضایی به رشت سفر کرده است، گفت: در دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم، برای وی حکم اعدام صادر شد اما رای این پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع داده شد که در حال بررسی و اعلام نظر است.مرتضوی مقدم با بیان اینکه در صورت تایید حکم دادگاه در شعب دیوان عالی کشور، این حکم لازم الاجرا خواهد بود، تصریح کرد : در حال حاضر رای صادر شده برای روح الله زم در شعب دیوانعالی کشور در حال بررسی ست و نتیجه قطعی سخنگوی قوه قضاییه اعلام و رسانه ایی می شود.

وی همچنین از تعیین تکلیف پرونده محمد علی نجفی، شهردار پیشین تهران در خصوص قتل میترا استاد خبر داد و افزود: این پرونده از ابتدا یک پرونده عادی بود اما تمرکز و توجه افکار عمومی به آن موجب اجاد حساسیت‌هایی شد.رئیس دیوانعالی کشور گفت: عمدی و غیر عمدی بودن قتل در پرونده آقای نجفی محل اختلاف بین شعب دیوانعالی با دادگاه تجدیدنظر بود که در نهایت دیوان عالی کشور رای لازم در خصوص تایید عمدی بودن قتل خانم میترا استاد را صادر کرد.حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با بیان اینکه اولیاء دم میترا استاد از وی شکایتی نداشته‌اند، تصریح کرد : به همین دلیل قصاص در این پرونده منتفی است اما هر قتل عمدی جنبه عمومی هم دارد که در راستای متنبه شدن مقتول و جلوگیری از تجری وی از سوی دستگاه قضا اعمال می‌شود و در این رابطه حکم لازم صادر و در شعب دیوان عالی کشور تایید شده است.
 
بایدن: «ترامپ» صلاحیت رئیس جمهوری ندارد

«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات ریاست جمهوری آمریکا درباره صلاحیت ترامپ گفت: دونالد ترامپ به دلیل شکست در مقابله با همه گیری کرونا، صلاحیت رئیس جمهوری ندارد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در سخنرانی خود در «ویلمینگتن» در ایالت کارولینای شمالی کشور ایالات متحده، ضمن انتقاد شدید از دونالد ترامپ به دلیل شکست او در مقابله با همه گیری کرونا، وی را فاقد صلاحیت ریاست جمهوری توصیف کرد.به نوشته این خبرگزاری، بایدن با اشاره به اینکه ترامپ از انجام اقدامات ملی نظیر فاصله گذاری اجتماعی اجتناب کرده است، تصریح کرد: نخستین مسئولیت یک رئیس جمهوری حمایت از مردم آمریکا است و او (ترامپ) این کار را نکرده است. به همین دلیل فاقد صلاحیت است.بایدن، معاون پیشین رئیس جمهور، همچنین از بی اعتمادی خود نسبت دونالد ترامپ در تولید و توزیع واکسن موثر کرونا پرده برداشت.وی در این رابطه افزود: من به واکسن ها اعتماد دارم؛ به دانشمندان اعتماد دارم؛ اما به دونالد ترامپ اعتمادی ندارم و در این برهه زمانی، آمریکایی ها نیز نمی توانند به او اعتماد کنند.
 
انتقاد محمد مهاجری از ربیعی: چرا توی دهن این دولت نمی‌زنید؟

در پاسخ به سخنگوی دولت که گفته بود «رسانه‌ها شرایط کشور و نقش تحریم‌ها را به درستی برای مردم تبیین کنند»، محمد مهاجری نوشت: «آقای ربیعی همه چیز که بخاطر تحریم امریکا نیست. چرا به مردم نمی گویید همان پنجره هایی که برجام بازشان کرد، چه کسانی بستند؟ چه کسانی نگذاشتند نرمش قهرمانانه، نانش در سفره مردم بنشیند؟ بازی های کاسبان برجام که نگذاشتند ما حق مان را از دهن شیر دربیاوریم کار چه کسانی بود؟»محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای، در کانال تلگرامی خود نوشت: «​آقای علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در اصفهان گفته: "رسانه‌ها شرایط کشور و نقش تحریم‌ها را به درستی برای مردم تبیین کنند. باید ظلم آمریکا که به واسطه تحریم‌ها به مردم روا شده است را به مردم گفت ولی متاسفانه برخی خود زنی می‌کنند."آقای ربیعی عزیز! امروز ظهر رفته بودم بقالی محل. همزمان با من یک کارگر ساختمانی هم وارد شد. ده تا تخم مرغ گذاشت توی کیسه نایلون و به فروشنده گفت چقدر شد؟ جواب شنید 13 هزار تومان.کارگر برگشت به سمت شانه تخم مرغها و 4 تا از تخم مرغهای داخل کیسه را برگرداند سرجایش. پول 6 تخم مرغ را پرداخت و رفت.

من نمی دانم وقتی پیش همکارانش برگشته چه به او گفته اند ولی می توانم حدس بزنم که شما می دانید.آقای ربیعی ! شما دیواری از ما رسانه ای ها کوتاه تر پیدا نکرده اید؟ ما برویم به مردم چه بگوییم؟ بگوییم سفره مردم کوچک و کوچکتر شده چون تحریم است؟ بگوییم دلار بیست و چندهزار تومان شده چون تحریم است؟ خب چرا خودتان نمی گویید؟ چرا رسانه ها را به مذبح می فرستید؟ می خواهید امثال من برویم به جنگ رسانه های ضددولت؟ چرا ما قربانی بشویم؟ چرا خودتان نمی روید سراغ کله گنده های همان رسانه ها؟ چرا ما را درگیر می کنید؟ می خواهید ما را از نان خوردن بیندازید و همین تخم مرغ دانه ای 1300 تومان هم سر سفره مان نباشد؟نه آقای ربیعی! باورم نمی شود که ما رسانه ای های ضعیف را وجه المصالحه قرار دهید. ما هکذا الظن بک.
 
ظریف: روز شنبه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با توجه به تهدیدات توخالی دولت ترامپ برای بازگرداندن تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نوشت: روز شنبه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.وزیر امورخارجه ایران پنجشنبه شب در پیامی توییتری نوشت: مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا دوباره اشتباه کرده است و هیچ اتفاق جدیدی در تاریخ ۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) رخ نخواهد داد، فقط قطعنامه ۲۲۳۱ را بخوانید. وزیر امورخارجه ایران در ادامه با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تلاش برای اعمال مکانیسم ماشه نوشت: بولتون که رییس (ترامپ) را برای پایان دادن به مشارکت ایران (در توافق هسته‌ای ) متقاعد کرد، این کار را انجام داد. به نوشته ظریف: به قول خودش: فرایند (بازگشت تحریم‌ها) ساده، اتوماتیک وار یا سریع نیست. اما عمداً پیچیده و طولانی است. وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: آمریکا دیگر مشارکتی (در توافق هسته‌ای ) ندارد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار