رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: توئیت بعیدی‌نژاد درباره مذاکرات مسکو و توافق باکو و ایروان / گاف عجیب روزنامه سعودی درباره نرگس محمدی / پنتاگون برای واردات جمعیت ایران برنامه ریزی کرده است! و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۹۰۷۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲ 10 October 2020
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
مطالبه نماینده اصولگرا از کاندیدا‌های ۱۴۰۰
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ارائه‌ی برنامه مدون از سوی کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری آینده برای اداره کشور و خصوصا اصلاحات اقتصادی تاکید کرد. مجتبی رضاخواه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: من معتقد هستم نوع مدیریت و حکمرانی کشور نیاز به یک اصلاح و تغییر جدی دارد، دلیلش این است که دو رییس جمهور جدی با تحریم‌های نفتی درگیر شدند و این نشان می‌دهد، وقتی رویکرد و استراتژی‌های مختلف برای حل مشکل تحریم نفتی موثر واقع نشده باید بپذیریم که کاهش درآمد‌های نفتی یک واقعیت است؛ لذا رییس جمهور بعدی برای مدلی برای حکمرانی کشور داشته باشد که با دوره‌های گذشته متفاوت باشد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما باید این واقعیت را بپذیریم که در فروش نفت دچار مشکل هستیم و اقتصاد کشور باید بدون اتکا به نفت بچرخد. چالش آینده ما این نیست که آیا می‌توانیم از طریق بهبود سیاست خارجی تحریم را حل کنیم یا نه بلکه چالش اصلی این است که بپذیریم با تحریم‌های ظالمانه مواجهیم و ببینیم با چه رویکردی می‌توان اقتصاد کشور را در مسیر توسعه و رشد قرار داد.رضاخواه اصلاح ساختار اقتصادی کشور را رویکرد اصلی در انتخابات ۱۴۰۰ عنوان و خاطرنشان کرد: این امر نیازمند ارائه یک مدل است؛ کسی که می‌خواهد وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود، باید بگوید که چه‌طور می‌خواهد اقتصاد کشور را اداره کند.
 
ورود کمیسیون عمران به پرونده افزایش قیمت بلیت هواپیما

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به افزایش ۱۵۵ درصدی قیمت بلیت پرواز‌های داخلی: ورود این کمیسیون به پرونده افزایش چشمگیر قیمت بلیت هواپیما. نرخ‌نامه جدید حمل و نقل هوایی متناسب با هزینه‌های مصرفی ایرلاین‌ها نیست. قطعا این اقدام به هیچ وجه پذیرفته نیست، زیرا مردم توان پرداخت چنین هزینه‌هایی برای خرید بلیط هواپیما را ندارند. /ایرنا

تجارت ۵.۷ میلیارد دلاری ایران در شهریور

کارنامه تجارت خارجی کشور در شهریور ماه امسال با حدود ۱۱ میلیون تن به ۵ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار رسید که صادرات در این ماه نسبت به مرداد از لحاظ ارزش بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است. چین با دو میلیون ۲۶۷ هزار تن و ارزش ۶۶۹ میلیون دلار مقصد نخست، عراق با یک میلیون و ۴۱۵ هزار تن و به ارزش ۵۶۵ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن و به ارزش ۳۷۹ میلیون دلار، افغانستان با ۷۰۴ هزار تن و به ارزش ۲۳۲ میلیون دلار و ترکیه با ۳۸۰ هزار تن و ارزش ۲۱۸ میلیون دلار به ترتیب مقاصد اصلی صادرات کالای ایرانی در شهریور ماه بودند. /تسنیم

سخنگوی شورای نگهبان کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با اهالی رسانه گفت: هیچ گونه ورودی به قرارداد ایران و چین نداشتیم و تا زمانی که مجلس مصوبه‌ای در این زمینه به ما ارائه نکند، ما بررسی نخواهیم داشت. قانون موجود ما شرایطی را برای حضور افراد در انتخابات ذکر کرده است و مجلس هم دنبال آن است که این شرایط را از کیفی به کمی تبدیل کند و ممکن است این شرایط بیشتر تبیین شود، اما شرایطی اضافه نمی‌شود. وی درباره تحریم‌های بانکی ایران گفت: ما ظرفیت‌های حقوقی برای احقاق حق ایران داریم و دولت و وزارت خارجه هم در این زمینه فعالند. ثبت نام زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری بلامانع است و بحث‌های دیگر آن هم باید به تدریج حل شود. تا سال ۱۴۰۱ در شورای نگهبان حضور دارم و اگر قصد حضور در انتخابات را داشته باشم، باید کناره‌گیری کنم. همچنین اگر قصد حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را داشته باشم زمان ثبت‌نام معلوم می‌شود و اگر ثبت‌نام نکنم نیز همه چیز مشخص می‌شود.

علت غیب شدن سهمیه بنزین از کارت سوخت چیست؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی: اگر فرایند سوخت‌گیری با استفاده از کارت سوخت شخصی انجام شود به هیچ عنوان از سهمیه افراد کسر نخواهد شد. میزان کاهش، بسته به پیمایشی که توسط دستگاه صورت می‌گیرد، متفاوت است، اما ممکن است گاهی به علت استفاده نادرست از کارت یک یا دو لیتر میزان سهمیه کاهش یابد. اگر افراد متوجه کاهش سهمیه بیش از چهار لیتر در کارت‌های سوخت خود شدند، می‌توانند این مساله را از طریق سامانه ۰۹۶۲۷ پیگیری کنند. /ایسنا

زیباکلام: سرنوشت تختی برای شجریان تکرار شد

‌صادق زیبا کلام در روزنامه شرق نوشت: چه چیزی تختی را سمبل و اسوه کرد؟ تشک کشتی، مدال المپیک ملبورن، ایستادن روی سکوی قهرمانی وزن هفتم جهان؟ شاید؛ شاید این‌ها تختی را تختی کرد، اما حقیقت آن است که حبیبی، صنعتکاران، سوخته‌سرایی و خیلی کشتی‌گیران دیگر به‌مراتب از تختی بیشتر مدال گرفتند. پرسشی که درباره محمدرضا شجریان هم می‌توان تکرار کرد؛ آیا آواز، موسیقی و هنر شجریان، آن جایگاه را که پنجشنبه و جمعه از مقابل بیمارستان جم تا بهشت‌زهرا و آرامگاه فردوسی بزرگ دیدیم برایش به وجود آورد؟

صلاح‌طلبان از مردم عذرخواهی می‌کنند اما...

محسن رهامی با بیان اینکه باید بررسی کنیم تا چه میزان دولت روحانی و اصلاح طلبان و تا چه میزان اصولگرایان در ایجاد این مشکلات سهم داشته اند، گفت: ما اصلاح طلبان باید مسئولیت حمایت از دولت روحانی را بپذیریم و به میزان سهم مجلس دهم و دولت روحانی در ایجاد مشکلات، از مردم عذرخواهی کنیم، ولی تمام مشکلات مربوط به دولت و اصلاح طلبان نیست. اگر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت لوایح FATF را می‌پذیرفت، سیاست خارجی هماهنگ با دولت بود و به سفارت عربستان حمله نمی‌شد، شدت مشکلات تا این حد نمی‌شد. /ایسنا

ترامپ، محبوب اصولگرایان تندرو است

شرق نوشت: اصولگرایان معتدل از آمدن بایدن استقبال خواهند کرد، چون می‌دانند با پیروزی بایدن از وضعیت استثنایی کشور کاسته خواهد شد و چون حضور مردم در این انتخابات مانند رقابت‌های گذشته چشمگیر نخواهد بود، اصلاح‌طلبان شکست خورده و اصولگرایان معتدل به هر تقدیر در شرایط مناسبی به قدرت خواهند رسید. پس برای آنان پیروی بایدن مفید به فایده است. اما دیگر اصولگرایان، از پیروزی ترامپ استقبال می‌کنند. زیرا اوضاع به سمتی می‌رود که احتمال پیروزی‌شان دوچندان خواهد شد. با پیروزی ترامپ مردم ناامید به کار هرکس نیاید به کار آنان می‌آید، اما پیروزی بایدن کار آنان را دشوار می‌کند. انتخابات آمریکا بیش از آنکه برای اصلاح‌طلبان اهمیت داشته باشد، برای اصولگرایان اهمیت دارد. آنان خود را در موقعیت دوسر برد می‌بینند، چون به این باور رسیده‌اند یا انتظار دارند مردم به دلایل گوناگون در انتخابات شرکت نکنند. حضور نیافتن مردم مترادف پیروزی قطعی اصولگرایان است.

پنتاگون برای واردات جمعیت ایران برنامه ریزی کرده است!

فاطمه محمدبیگی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس: هیچ خانواده‌ای را نمی‌بینیم که صاحب فرزند شود، اما وضعیت اقتصادی‌اش بدتر شود. اگر از این فرصت طلایی پنج شش ساله استفاده نکنیم طوری سیاه‌چاله جامعه را خواهد بلعید که طبق پیش‌بینی پنتاگون، ایران مجبور خواهد شد از هند، پاکستان، فیلیپین و بنگلادش جمعیت وارد کند. سال ۹۶ وقتی آقای روحانی در سازمان ملل حضور پیدا کرد از این که جمعیت ایران کاهش پیدا کرده ابراز نگرانی کرد، اما طرف آمریکایی به رئیس‌جمهور اعلام کرد که نگران نباشید ما برای شما برنامه‌ریزی کرده‌ایم شما از فیلیپین و بنگلادش جمعیت وارد کنید.

گاف عجیب روزنامه سعودی درباره نرگس محمدی
 
روزنامه "مکه" برای پوشش خبر آزادی نرگس محمدی، زندانی امنیتی تصویری از نرگس محمدی، بازیگر سریال ستایش را منتشر کرده است!

توئیت بعیدی‌نژاد درباره مذاکرات مسکو و توافق باکو و ایروان
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن توافق باکو و ایروان برای برقراری آتش بس را اقدامی صحیح در جهت رفع تنش و ایجاد آرامش در منطقه خواند و گفت: آتش بس باعث حفظ جان انسان‌های بیگناه می‌شود.حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن امروز (شنبه) در پی مذاکرات مسکو درباره مناقشه قره‌باغ در توئیتی نوشت: بعد از ده ساعت مذاکره، جمهوری آذربایجان و ارمنستان موافقت کردند که از امروز شنبه آتش بس را آغاز کنند تا به مجروحان رسیدگی شود و اسیران دو ‌طرف مبادله شوند. بعد از این مرحله قرار است دو طرف به گفت‌وگو پیرامون محتوای اختلافات خود بپردازند.وی در توئیتی دیگر افزود: جمهوری اسلامی ایران این تصمیم صحیح را اقدامی در جهت رفع تنش و ایجاد آرامش در منطقه می‌داند و از آن استقبال کرده است.بعیدی‌نژاد خاطرنشان کرد: آتش بس باعث حفظ جان انسان‌های بیگناه شده و این فرصت را به طرفین می‌دهد که گفت‌وگوهای خود برای حل بحران را براساس اصول مسلم حقوق بین‌الملل ادامه دهند.
 
«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه بعد از نشست سه‌جانبه روز جمعه در مسکو که ۱۰ ساعت به طول انجامید، با قرائت بیانیه مشترک این نشست گفت بر اساس توافق طرفین، آتش‌بس در قره‌باغ از ۱۲ ظهر امروز (شنبه) دهم اکتبر آغاز می‌شود.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز امروز (شنبه) در توئیتی ضمن استقبال از برقراری آتش بس در ناگورنو -قره باغ نوشت: ایران از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کند. ما از همسایگان خود، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، می خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفتگوهای جدی مشارکت کنند.وی افزود: از تلاش‌های سازنده همسایه مان، کشور روسیه، نیز قدردانی می‌کنیم.لازم به ذکر است، با گذشت دو ساعت از آغاز اجرای توافق آتش‌بس، مقام‌های دو کشور جمهوری ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به حملات به قلمروهایشان متهم کردند.
 
ادعای نماینده مجلس درباره روابط فامیلی در دولت
 
نماینده مجلس اعلام کرد که صد میلیارد تومانی برای ساختمان دانشکده‌ای که‌ «دختر حسن روحانی» قرار بود در آن عضو هیات علمی شود، از اعتبارات کرونا تخصیص یافته است. علیرضا نظری با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم و رنج و زحمت اقشار ضعیف جامعه، گفت: رانت خواری در روز روشن آنهم از کیسه ملت درحال رخ دادن است و به نظر می‌رسد، امروز برخی پول‌های کلان، بی‌حساب و کتاب جابجا می‌شود.نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با یادآوری عضویت پر سر و صدای فرزند حسن روحانی در هیات علمی دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شهید بهشتی گفت: متاسفانه گزارش‌های خوبی از روابط و نسبت‌های فامیلی در دولت به گوش نمی‌رسد و پیگیری‌های بنده در این مدت کوتاه نمایندگی حکایت از مسئله‌ای پر ابهام در دانشکده مذکور دارد.نظری افزود: در حالیکه ۷ سال از فعالیت دولت آقای روحانی و تیم همراهشان می‌گذرد، با نهایت تاسف همچنان می‌بینیم که پروژه‌های فراوانی در اقصی نقاط کشور به دلیل کمبود اعتبار تخصیصی بر زمین مانده و اهتمامی نیز برای تکمیل این طرح‌های عمرانی وجود ندارد اما در کمال ناباوری وقتی پای نزدیکان آقای روحانی در میان باشد با چشم برهم زدنی اعتبارات کلان به سمت سوژه مورد نظر سرازیر می‌شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم بازداشت شد
 
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی طی اظهارنظری اعلام کرد که یکی از اعضای قبلی کمیسیون اصل ۹۰ پارلمان دستگیر شده که پیگیری‌ها ما حکایت از این دارد که فرد بازداشتی محمدعلی پورمختار است.پژمان‌فر در این اظهارنظر در پاسخ به این که «از روسای کمیسیون های اصل ۹۰ کسی بوده که خودش دچار خطا و فساد شود؟»، گفت: اینها را باید دستگاه‌های امنیتی پاسخ دهند ولی یکی از افرادی را داریم که چند روز قبل شنیدم، ایشان دستگیر شدند و کارهای اینچنینی را انجام می‌دهند.پیگیری‌های خبرنگار فارس حکایت از این دارد که فرد مورد اشاره پژمان‌‌فر، محمدعلی پورمختار نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ پارلمان در مجلس نهم است که مدتی است توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی بازداشت شده است.پورمختار برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم هم ثبت‌نام کرده بود که از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.
 
ضرغامی: روحانی سلام و علیک نمی‌کند

عزت الله ضرغامی در پاسخ به سوالی پیرامون نوع درگیری‌ها با رئیس جمهور در جلسات با بیان اینکه روحانی سلام و علیک نمی‌کند، گفت: حضرت آقا وقتی وارد جلسات می‌شوند، پروتکلشان این است که اول با یکی دو نفر از بزرگان آن جلسه سلام و علیک می‌کنند و سپس از نفر اول شروع می‌کنند و یک دور کامل چشم در چشم طوری که همه منتظر هستند که نوبتشان برسد، سلام و علیک می‌کنند و حتی به برخی واکنش جدی‌تری دارند.وی با تاکید بر اینکه آقای روحانی اصولا سلام و علیک نمی‌کنند، ولی اواخر بهتر شده است، تصریح کرد: ایشان عصبانی که می‌شود، سرش را پایین می‌اندازد، سرخ و ناراحت می‌شود و بعد بد و بیراه می‌گوید و تمام می‌شود و دعوای ایشان با آقای رحیم‌پور هم همین طور بود.

وی افزود: بگو مگو‌های آقای رحیم‌پور با روحانی، چون به جا‌های باریک‌تری کشید، ایشان تشریف نیاوردند و البته آن‌ها هم از ایشان دعوت نکردند. مناقشه آقای روحانی و رحیم پور سر بحث چگونگی اعلام نرخ ۳۰۰۰ تومانی بنزین بود. آقای روحانی اظهارنظری کرد و آقای رحیم‌پور متعرض آن و آقای روحانی عصبانی شد و به همین دلیل آقای رحیم‌پور هم که در این حوزه تبحر دارند، قصه به جا‌های باریک کشیده و کل جلسه تعطیل شد.رئیس اسبق صداوسیما تاکید کرد: اگر روسای جمهور به شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک فرصت نگاه کنند خیلی برایشان مفید است و می‌تواند به کشور کمک کند، ولی معمولاً روسای جمهور به عنوان یک مانع نگاه می‌کنند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار