رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:رایزنی اصلاح‌طلبان برای رسیدن به کاندیدای مشترک در انتخابات ۱۴۰۰ / اصابت ۱۰ موشک طی پنج ساعت به روستاهای خداآفرین و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۹۰۹۵۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶ 15 October 2020
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
محمدعلی پور مختار به نام خیریه «شمیم ولایت» واردات گوشت و سیگار انجام می داد؟

اگرچه در پرونده دستگیری محمد علی پور مختار که از یک سال و نیم گذشته باز شده موارد متعددی از جمله: کار چاق کنی در کمیسیون اصل نود در پرونده هایی مانند پدیده شاندیز، بابک زنجانی، و ده ها پرونده دیگر وجود دارد اما دلیل اصلی دستگیری وی تبانی با مدیر کل گمرگ استان همدان و واردات ملزومات مختلف از جمله گوشت به اسم محرومین و فروش آزاد آن بوده است.این تخلفات در پوشش موسسه ای به نام خیریه شمیم ولایت انجام شده که جمال خشوعی مدیر کل گمرگ همدان نیز عضو هیئت مدیره آن بوده و بازداشت شده.در پرونده این تخلفات گمرکی واردات سیگار توسط ریاست کمیسیون اصل نود مجلس هم وجود دارد.علاوه بر همه این تخلفات پور مختار با مراجعه به کارخانه داران شهر بهار همدان اعلام می کرده که باید برای ادامه فعالیت ۲۵ درصد سهام کارخانه را به نام او بزنند./دیده بان ایران
 
پول‌ها در پرسپولیس و استقلال چه می‌شوند؟

دو باشگاه بزرگ و پرطرفدار پایتخت هیچ گزارش شفافی از هزینه های خود ارائه نمی‌دهند.همین دیروز کارگزار باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که مبلغ ۷۵ میلیارد تومان به این باشگاه تزریق کرده است. آیا واقعا ۷۵ میلیارد رقم کمی است؟ چرا با وجود چنین پول کلانی، پرسپولیس این اندازه مشکل مالی دارد و بازیکنانش از بی پولی گلایه می کنند؟ چرا مدیریت باشگاه پرسپولیس که طبق بیانیه کارگزار، مسئول هزینه کرد این پول است در یک بیانیه شفاف، نمی گوید که این پول دقیقا صرف چه چیزی شده است؟در استقلال هم اوضاع چندان فرقی ندارد. همین چند وقت پیش بود که باشگاه استقلال از یکی از اپراتورهای تلفن همراه مبلغ ۱۰ میلیارد تومان دریافت کرد و هیات مدیره و همچنین مسئولان وزارت ورزش و جوانان از سعادتمند،مدیرعامل قبلی استقلال،خواستند که این پول صرف پرداخت طلب میلیچ، دیاباته و شفر شود، اما این اتفاق رخ نداد تا استقلال همچنان درگیر طلب این سه خارجی باشد.اما حالا سوال مهم تر این است که این پول اگر صرف پرداخت بدهی استقلال نشده، دقیقا صرف چه چیزی شده و کجا خرج شده است؟ اگر این پول در جای درستی هزینه شده، چرا مسئولان استقلال دقیقا یک بیلان مالی از محل هزینه این پول ارائه نمی دهند؟/خبرآنلاین
 
پیش بینی آشنا از انتخابات 1400
 
مشاور رئیس جمهوری با اشاره به سال آخر فعالیت دولت تدبیر و امید اظهار کرد: ایرانیان [در انتخابات ۱۴۰۰] کسانی را انتخاب خواهند کرد که بتوانند در مسائل اساسی و راهبردی اجماع ملی ایجاد کنند.حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:«‏دوره این دولت هم با همه ضعف‌ها و قوت‌ها مانند دولت‌های دیگر، به پایان می‌رسد. آن‌چه می‌ماند ایرانیان نیک‌اندیشی هستند که با درک آثار اختلافات و رقابت‌های بی‌حاصل کنشگران درون حکومت، این‌بار کسانی را انتخاب خواهند کرد که بتوانند در مسائل اساسی و راهبردی اجماع ملی ایجاد کنند.»
 
حماس: روابط با ایران عالی است
 
مسئول روابط خارجی جنبش حماس در گفت‌و‌گویی روابط این جنبش مقاومت را با ایران عالی توصیف کرد و گفت گه حماس با حزب الله لبنان نیز روابط بسیار خوبی دارد.«اسامه حمدان» مسئول روابط خارجی و از اعضای ارشد جنبش حماس در مصاحبه‌ای به تشریح مواضع این جنبش در عرصه خارجی پرداخت.اسامه حمدان به وبسایت الرساله نت، گفت که کشورهای سازشگر اگر می‌خواهند با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کنند؛ این توافق را به قیمت غارت بیشتر زمین‌های فلسطینیان بدست اسرائیل، انجام دهند و خاک خود را در اختیار این رژیم قرار دهند.او در بخش دیگری از سخنان خود به رابطه جنبش حماس با جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت که روابط حماس و ایران روشن و اهداف آن نیز مشخص است و هیچ کس نمی تواند حماس را به خاطر رابطه با ایران مؤاخذه کند و آن کسی شایسته مؤاخذه است که دست از حمایت فلسطین و مردمش کشیده است.

مدیر عامل فراری بانک سرمایه خرداد ۹۸ بازداشت شده بود؟
 
رسول قهرمانی، نماینده دادستان 21 خرداد 98 در خلال برگزاری دادگاه متهمان بانک سرمایه خبر داده بود که «آقای حیدرآبادی‌پور مدیرعامل بانک سرمایه که قبل از مدیریت آقای خانی در این سمت بوده‌اند که حین تحقیقات از وی از کشور متواری و به اسپانیا گریخته بود، هفته گذشته توسط پلیس اینترپل دستگیر شد و تشریفات قانونی جهت اعاده وی هم‌اکنون در جریان است. »شب گذشته مرکز رسانه قوه قضاییه از استرداد و بازداشت «علیرضا حیدرآبادی» توسط پلیس خبر داد و نوشت: در پی تاکیدات و دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر بازگرداندن مجرمین و متهمین اقتصادی، علیرضا حیدرآبادی‌پور مدیرعامل اسبق بانک سرمایه که درحین تحقیقات مقدماتی از کشور خارج شده بود با تلاش پلیس اینترپل جمهوری اسلامی توسط پلیس اسپانیا دستگیر و به کشور مسترد شد.

حیدرآبادی‌پور دو پرونده مهم فساد اقتصادی دارد. وی به اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع متهم بوده و در جریان محاکمه برخی از مدیران بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور به طور غیابی به ۱۲ سال حبس محکوم شده است.نامبرده براساس وضعیت قرمز اعلام شده از سوی بازپرس پرونده و با هماهنگی پلیس اینترپل ایران شناسایی و دستگیر و طی انجام تشریفات قانونی به کشور بازگردانده شده است.

این در حالی است که به نظر می رسد این اولین بار است که یک مجرم اقتصادی از اروپا به کشور بازگردانده می‌شود. حیدرآبادی که سابقه مدیریت حراست بانک سپه را هم در کارنامه خودش دارد نامبرده سابقه ۲۵ سال کارمندی در بانک سپه که عمدتا در بخش حراست بانک سپه بوده است را دارد، در سال ۱۳۹۰ بازنشسته می شود و سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۴ برای چند ماه مدیر عامل آتیه صبا و در بهمن ۹۴ مدیر عامل بانک سرمایه شد.

اما نکته قابل توجه درباره حیدرآبادی این است که رسول قهرمانی، نماینده دادستان در 21 خرداد 98 در خلال برگزاری دادگاه متهمان بانک سرمایه خبر داده بود که «آقای حیدرآبادی‌پور مدیرعامل بانک سرمایه که قبل از مدیریت آقای خانی در این سمت بوده‌اند که حین تحقیقات از وی از کشور متواری و به اسپانیا گریخته بود، هفته گذشته توسط پلیس اینترپل دستگیر شد و تشریفات قانونی جهت اعاده وی هم‌اکنون در جریان است. »
 
اقدام واعظی درقبال نامه قالیباف درباره بودجه
 
رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه گفت: واعظی نامه قالیباف به روحانی درباره اصلاح ساختار بودجه را در دو تاریخ ۵ و ۱۰ شهریور به سازمان برنامه و بودجه جهت ابلاغ دستور رئیس جمهور ارسال کرده است.محسن زنگنه رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه با اشاره به اظهار نظر رئیس دفتر رئیس جمهور مبنی بر نرسیدن نامه قالیباف به رئیس جمهور با موضوع ضرورت اصلاح ساختار بودجه سال ۱۴۰۰ و انتقاد وی از رسانه‌ای شدن این نامه پیش از دریافت آن، ضمن ابراز تعجب از چنین گفته‌ای، زمان ارسال این نامه را ۴۵ روز پیش و در تاریخ ۹۹/۶/۴ اعلام کرد و گفت: ارسال این نامه بار‌ها در جلسات رسمی که با حضور نمایندگانی از دولت برگزار شده بود مطرح گردیده و حتی بر اساس اطلاعات واصله، آقای واعظی این نامه را در تاریخ‌های ۵ و ۱۰ شهریور ماه، به سازمان برنامه و بودجه ارسال و دستور رییس جمهور را ابلاغ کرده اند. وی ادامه داد:با توجه به اهمیت موضوع اصلاح ساختار بودجه و اهتمام سازمان برنامه به این مهم، بعید است که رییس دفتر رییس جمهور از خاطر برده باشند. نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: البته جا دارد که ما نیز به نوبه خود از آقای رئیس جمهور که دوبار نسبت به این نامه ریاست مجلس دستور موکد داده‌اند و همچنین آقای واعظی که پیگیری این دستورات را انجام داده اند تشکر می‌کنیم ضمن اینکه از جناب واعظی به جهت ایراد اتهام بی مورد، گله مندیم.
 
پیش‌بینی عضو کارگزاران از احتمال پیروزی دو چهره معروف در انتخابات

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران تصریح کرد: توده مردم نتیجه عملکرد دولت روحانی را در سفره‌های خودشان مشاهده می‌کنند و حتی در تأمین معیشت خود دچار مشکل هستند.نمازی بیان کرد: قشر متوسط آسیب‌دیده‌ای هم هستند که میدان رقابت انتخاباتی را ترک کرده‌اند، زیرا از این وضعیت ناراضی هستند و مشکلات فراوانی دارند، به هرحال اصلاح‌طلبان آسیب دیدند اما اینکه فکر کنیم آنها در انتخابات شانسی ندارند، تصوری کاملا اشتباه است.عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: تجربه ثابت خواهد کرد که اگر اصلاح‌طلبان نامزد شاخصی داشته باشند پیروز میدان خواهند بود، برای مثال اگر سیدحسن خمینی و محسن هاشمی وارد عرصه انتخابات شوند، پیروز می‌شوند.
 
اصابت ۱۰ موشک طی پنج ساعت به روستاهای خداآفرین
 
فرماندار شهرستان خداآفرین از اصابت ۱۰ فروند موشک طی پنج ساعت به روستاهای خداآفرین خبر داد.علی امیری‌راد در تشریح جزئیات این حادثه اظهار کرد: به دنبال ادامه درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ساعت ۱۱ صبح تا چهار بعد از ظهر پنجشنبه، بیست و چهارم مهر ماه، ۱۰ فروند موشک به روستاهای این شهرستان اصابت کرده است. وی افزود: این موشک‌ها به روستاهای کدخدالو و قلی‌بیگلو در شهرستان خداآفرین اصابت کرده و باعث ویران شدن یک منزل مسکونی در روستای قلی‌بیگلو و مصدوم شدن یک نفر بر اثر خرابی به بار آمده، شد.وی در خاتمه خاطرنشان کرد: برخلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی، فرد مصدوم شده در این حادثه به دلیل خرابی به بار آمده، آسیب دیده است، نه بر اثر اصابت موشک. بر اساس این گزارش، از زمان آغاز درگیری در منطقه قره باغ تعدادی گلوله جنگی و موشک به روستاهای مرزی آذربایجان شرقی اصابت کرده است.
 
ظریف: تهران آماده کمک به حل پایدار مناقشه قره‌باغ است
 
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه آمادگی ایران برای کمک به دستیابی به صلح و راه حل پایدار مناقشه قره باغ در چارچوب ابتکار منطقه‌ای ایران، ترکیه و روسیه - به عنوان مکمل ساز و کار گروه مینسک- را به اطلاع طرف مقابل رساند.در تماس تلفنی بعد از ظهر امروز آقای جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، آخرین تحولات میدانی در مناقشه قره باغ از سوی طرف آذری تشریح شد. وزیر امور خارجه در این گفت و گوی تلفنی با تشریح مجدد مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، آمادگی کشورمان برای کمک به دستیابی به صلح و راه حل پایدار این مناقشه در چارچوب ابتکار منطقه ای ایران، ترکیه و روسیه - به عنوان مکمل ساز و کار گروه مینسک- را به اطلاع طرف مقابل رساند.وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همچنین بر اهمیت و نقش ابتکارات منطقه ای برای حل این بحران چند دهه‌ای تاکید کردند.
 
کدام کشور‌ها ۴۰میلیارد دلار ایران را مسدود کرده‌اند؟

با اعمال تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا، ۴۰ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشور‌های دیگر مسدود شده‌اند. چین با ۲۰ میلیارد دلار، هند با هفت میلیارد دلار، کره‌جنوبی با شش میلیارد دلار، عراق با دو میلیارد دلار و ژاپن با یک و نیم میلیارد دلار، کشور‌های بدهکار به ایران به حساب می‌آیند.
 
تشکر ویژه رهبر انقلاب از پزشکان و کادر درمان
 
سایت توئیتری منتسب به سایت مقام معظم رهبری در توئیتی نوشت: برای چندمین بار از مسئولین بهداشت و درمان، از پرستاران عزیز و از پزشکان عزیز، صمیمانه تشکر می کنیم. این موج سوم کرونا واقعا خطرناک است، این ابتلا و تلفات خیلی دردآور است. باید از همه کسانی که دست اندرکار این مسائل هستند تشکر کرد، چون واقعا دارند فداکاری . کار می کنند.
 
نوبخت به دفتر کار خود بازگشت

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از حدود یک هفته‌ حضور در بیمارستان، با بهبود نسبی از بیماری کرونا؛ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوره قرنطینه خود را به دفتر کارش در این سازمان منتقل کرد.«محمدباقر نوبخت» با انتشار متنی از مراقبت‌های مسئولانه و دلسوزانه کادر درمان و عزیزانی که در این بهبودی نقش داشتند، تشکر و برای ملت عزیز ایران آرزوی سلامتی و برای مبتلایان شفای عاجل مسئلت کرد.
 
رایزنی اصلاح‌طلبان برای رسیدن به کاندیدای مشترک در انتخابات ۱۴۰۰

قائم مقام حزب اتحاد ملت معتقد است اصلاح طلبان پیش از ورود به عرصه انتخابات سال ۱۴۰۰ باید تکلیف خود را با نهاد انتخابات مشخص کنند.اصلاح طلبان بر سر دو راهی قرار گرفته اند، اگر به صندوق‌های رأی پشت کنند شاید برای مدت طولانی از عرصه سیاسی کشور خارج شوند و اگر یکبار دیگر در دقیقه نود وارد گود انتخابات شوند؛ شاید این بار با عدم اقبال مردم در مسیری قرار بگیرند که نتیجه آن یک بازنگری و حتی بازسازی در این جریان مطرح سیاسی کشور باشد.آذر منصوری به عنوان یک بانوی سیاستمدار اصلاح طلب در شرایطی که به نظر انفعال عجیبی بر اردوگاه اصلاح طلبان حاکم شده، خبر از برقراری یک سلسله گفتگوها در بین اصلاح طلبان می‌دهد و می‌گوید؛ برخی از احزاب اصلاح طلب در ذیل جبهه هماهنگی اصلاحات با یکدیگر در حال گفتگو هستند تا بر اساس یک خرد جمعی به برنامه و حتی کاندیدای مشترک برای انتخابات سال آینده برسند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار