استاندار آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا امروز در استان، نتیجه تست کرونای بیش از 59 هزار نفر در استان مثبت بوده که حدود 35 درصد از تست‌های انجام‌شده بوده است و از این تعداد نیز متاسفانه نزدیک به 2 هزار و 900نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.
کد خبر: ۹۱۸۱۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸ 21 November 2020

به گزارش تابناک تبریز، محمدرضا پورمحمدی با گرامید‌اشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت و قدردانی از تلاش‌ها و خدمات این قشر ایثارگر، به آمار مقایسه‌ای استان‌های مختلف کشور از منظر شاخص‌های مختلف بیماری کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: آذربایجان‌شرقی از نظر تعداد بیماران بستری ‌شده به جمعیت استان رتبه 15 کشور را دارد.


وی با بیان اینکه تشدید وضعیت بیماری کرونا به عوامل مختلفی چون ترکیب سنی و جنسیتی بیماران، موقعیت جغرافیایی، نحوه مدیریت بیماری، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و بسیاری از علل دیگر بستگی دارد، افزود: بهبود وضعیت نگران‌کننده شیوع بیماری در استان، جز با همراهی قاطبه مردم و دستگاه‌های اجرایی مقدور نیست.

استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا امروز در استان، نتیجه تست کرونای بیش از 59 هزار نفر در استان مثبت بوده که حدود 35 درصد از تست‌های انجام‌ شده بوده است و از این تعداد نیز متاسفانه نزدیک به 2 هزار و 900 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.

پورمحمدی ادامه داد: میانگین تعداد فوتی‌های کرونا در استان، 4.9 دهم درصد مجموع مبتلایان به این بیماری است و در مقایسه با آمار کشوری، نزدیک به هشت درصد مجموع فوتی‌ها به استان آذربایجان‌شرقی اختصاص دارد.

وی همچنین از افزایش تست‌گیری بیماران مبتلا به کرونا در استان خبر داد و متذکر شد: به تناسب افزایش تست‌های کرونا در استان، تعداد شناسایی افراد مبتلا به بیماری نیز سیر صعودی خواهد داشت.

وی با اشاره به تصویب اجرای دو طرح مهم "اعمال هوشمند محدودیت‌های کرونایی" و "مدیریت بیماری کرونا با رویکرد محله‌محور"، تصریح کرد: طرح جامع اعمال محدودیت‌های جدید از روز شنبه به مدت دو هفته و متناسب با وضعیت شیوع بیماری در تمام شهرهای استان اجرا می‌شود و استمرار این محدودیت‌ها نیز پس از پایان اجرای طرح و تصویب مجدد در ستاد ملی کرونا و استان امکان‌پذیر است.

پورمحمدی با اشاره به تقسیم‌بندی شهرهای استان به سه وضعیت زرد، نارنجی و قرمز، بیان داشت: در شهرهای با وضعیت زرد، دو سوم، وضعیت نارنجی، یک دوم و وضعیت قرمز، یک سوم کارکنان، ملزم به حضور در ادارات بوده و بقیه کارمندان با اولویت زنان سرپرست خانوار، افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای می‌توانند با موافقت مدیر مربوطه در خانه بمانند. دستگاه‌های خدمات‌رسان و دارای خدمات ضروری از معافیت و محدودیت حضور کارکنان در ادارات، مستثنی هستند.

وی ادامه داد: همچنین در شهرهای دارای وضعیت زرد، فقط مشاغل گروه چهار، وضعیت نارنجی، گروه‌های سه و چهار و وضعیت قرمز، گروه‌های دو، سه و چهار تعطیل خواهند بود و فعالیت همه مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی خصوصی در تمام وضعیت‌ها به شکل مجازی و غیرحضوری انجام خواهد شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ارتباط با ممنوعیت تردد در استان از روز شنبه گفت: از شنبه آینده خروج خودروهای بومی پلاک شخصی از شهرهای نارنجی و نیز ورود خودروهای غیربومی با پلاک شخصی به این شهرها ممنوع خواهد بود و متخلفان ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. از این تاریخ همچنین خروج خودروهای بومی با پلاک شخصی از شهرهای دارای وضعیت قرمز آذربایجان‌شرقی و ورود خودروهای غیربومی با پلاک شخصی به این شهرها ممنوع بوده و متخلفان با جریمه یک‌میلیون تومانی مواجه می‌شوند.

وی همچنین اضافه کرد: از امروز شنبه یکم آذر تردد خودروهای شخصی از ساعت ۹ شب تا چهار صبح در شهرهای دارای وضعیت قرمز آذربایجان‌شرقی ممنوع است و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای متخلفان اعمال می‌شود.

پورمحمدی با اشاره به مشاغلی که بنا به شرایط کاری، مشمول طرح محدودیت تردد عبور و مرور نمی‌شوند، گفت: روسای دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها باید مشخصات کارکنان و خودروهای آنان را برای اخذ مجوز تردد به فرمانداری‌ها ارسال کنند.

وی تأکید کرد: مصوبات ستاد ملی و استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا به منزله قانون بوده و تمام مردم، موظف به رعایت هستند در غیر این صورت طبق ضوابط و مقررات با متخلفان برخورد می‌شود.

پورمحمدی همچنین خواستار افزایش فعالیت‌های مرتبط با فرهنگ‌سازی و آموزش مردم توسط صدا و سیما و رسانه‌ها شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار