نماینده تبریز در مجلس و رئیس ستاد بزرگداشت شیخ محمد خیابانی، از برگزاری همایش بینالمللی شیخ شهید محمد خیابانی در روز 22 اسفند که به نام روز شهید و بزرگداشت شهدا مزین است، خبر داد.
کد خبر: ۹۴۱۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵ 19 February 2021

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در پیش همایش معلمان و  دانش‌آموزان شیخ شهید محمد خیابانی در سالن اجلاس باشگاه فرهنگیان آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اظهار داشت: مراسم افتتاحیۀ همایش بین‌المللی شیخ شهید محمد خیابانی ، صبح روز 22 اسفند در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.

وی افزود: اختتامیۀ این همایش نیز عصر همان روز در شبستر به عنوان زادگاه شیخ محمد خیابانی و در تالار شیخ محمود شبستری این شهرستان برگزار خواهد شد.

حجت.الاسلام میرتاج‌الدینی اضافه کرد: آخرین سلسله از نشست‌های همایش بین‌المللی بزرگداشت شیخ شهید محمد خیابانی نیز روز بیست و پنجم  اسفند در محل مجلس مشروطۀ تهران به انجام خواهد رسید.

وی گفت: تاکنون 6 پیش همایش با موضوع شیخ محمد خیابانی برگزار شده و با سه همایشی که در تبریز، شبستر و تهران برگزار خواهد شد، گامی عملی در جهت تحقق توصیۀ مقام معظم رهبری مبنی بر معرفی بیشتر نقش‌آفرینان تاریخ آذربایجان برداشته می‌شود.

مسوول ستاد بزرگداشت شیخ شهید محمد خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شیخ شهید افکار بسیار روشنی داشت که بعد از گذشت 100 سال از شهادتش همچنان خریدار دارد، اضافه کرد: دلیل اصلی این مهم داشتن خاستگاه دینی و اسلامی قیام شیخ شهید محمد خیابانی است.

وی با قیاس شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» مبازرات نهضت امام خمینی ( ره ) در دوران انقلاب اسلامی با اهداف شیخ شهید  محمد خیابانی از قیامش یادآور شد: به استناد نتایج تحقیقات محققان، شیخ شهید  محمد خیابانی هم به دنبال استقلال و آزادی بود و این شعارها را به صراحت مطرح می‌کرد ضمن اینکه هدف دیگر او از انجام قیام، حاکمیت مردم و قانون در سراسر ایران  بود.

میرتاج‌الدینی با بیان اینکه شعار «حاکمیت مردم و قانونِ» شیخ محمد خیابانی قرابت بسیاری با شعار «جمهوری اسلامی» مبارزات دوران انقلاب اسلامی دارد، گفت: حضرت امام خمینی (ره) در بدو ورود به میهن اسلامی در 12 بهمن تاکید کردند که به پشتیبانی ملت، دولت تعیین خواهند کرد. در حُکم نصب مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت هم، امام خمینی (ره) به صراحت از پشتیبانی رأی مردم سخن گفته.اند. بعدها در همه‌پرسی قانون اساسی، انتخاب روسای جمهور، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و حتی گزینش نمایندگان مجلس خبرگان رهبری هم انتخابات برگزار شده و منتخبان، با آرای مردم به مناصب مزبور راه یافته‌اند.

وی متذکر شد: در سخنرانی روز 29 بهمن مقام معظم رهبری هم معظم.له از اولویت.دار بودن حضور حداکثری  مردم در انتخابات سال 1400 سخن گفتند و البته تاکید کردند که اگر انتخاب اصلحی انجام بپذیرد، نور علی نور خواهد شد که نشان می‌دهد مشارکت مردم در تعیین سرنوشت‌شان چقدر اهمیت دارد.

نماینده تبریز در مجلس افزود: در طول 42 سال از عمر انقلاب اسلامی، 40 دوره انتخابات مختلف برگزار شده و این همان تحقق شعار «حاکمیت مردم» است که شیخ شهید دنبال می‌کرد.

پیش همایش معلمان و دانش‌آموزان با«عنوان شیخ شهید محمد خیابانی معلم تحول آفرین و هویت‌ساز»، با همکاری ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ شهید محمد خیابانی و اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی برگزار شد.

شیخ شهید محمد خیابانی از روحانیون مبارز دوران مشروطیت و از نمایندگان مردم آذربایجان در مجلس آن دوره بود که یکصد سال پیش در 21 شهریور سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، در راه مبارزه با استعمار و استبداد توسط مزدوران داخلی به شهادت رسید.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار