رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی گفت: ما تکلیف داشتیم به میزان یک میلیون دلار قطعات را داخلی‌سازی کنیم و امروز موفق شدیم فراتر از این تکلیف عمل کرده و عمده قطعات صنعت مس و خودرو بومی سازی شده
کد خبر: ۹۴۷۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۷ 08 March 2021

حبیب امین‌زاده عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: امسال را با بیماری کرونا آغاز کردیم که تمام دنیا درگیر این بیماری بود و ناگهان با بازار وسیع تقاضای ماسک و مواد ضدعفونی مواجه شدیم؛ اما در زمانی اندک کارخانه‌های استان با تبدیل خطوط تولید خود به تولید ماسک توانستند نیازهای استان و کشور را در عرض 45 روز پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه در روزهای 15 تا 20 فروردین موفق شدیم اولین دستگاه تولید ماسک را وارد بازار و به نوعی خودکفایی داخل استان و کشور را در این عرصه تامین کنیم، افزود: شاید ایران در آن مقطع مدیون صنعت آذربایجان است.

امین‌زاده اذعان داشت: در آن مقطع ماده ضدعفونی خارج از خطوط تولید استان بود ولی توانستیم با تغییر خطوط و تامین مواد اولیه اقلام مورد نیاز خود استان و سایر استان ها را تامین کرده و با آرامش از این شرایط سخت سربلند بیرون آییم.

رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: در حالی که در کشورهای مدعی حقوق بشر برای یک دستمال کاغذی فجایع ناگواری رخ داد، کشور ایران که در محاصره شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد توانست به بهترین نحو شرایط را مدیریت کند.

این مسوول یادآور شد: امسال را مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامیدند که دارای یک سری پارامترهای کشوری بود و آذربایجان‌شرقی که دارای رتبه‌های کشوری صنعتی متعددی بوده باید برنامه‌های کشوری را دارای برش استانی می‌کرد که داخلی‌سازی بخشی از قطعات و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه داخلی از جمله آنها بود.

اختصاص رتبه‌های برتر جهش تولید به آذربایجان‌شرقی

وی گفت: ما تکلیف داشتیم به میزان یک میلیون دلار قطعات را داخلی‌سازی کنیم و امروز موفق شدیم فراتر از این تکلیف عمل کرده  و عمده قطعات صنعت مس و خودرو بومی سازی شده و آذربایجان شرقی در سه ماهه اول سال رتبه اول و در 9 ماهه رتبه سوم جهش تولید را به خود اختصاص داد.

رئیس صمت آذربایجان شرقی در عین حال خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاهی که بیشترین پیشرفت عملکری را داشت معرفی شد.

امین‌زاده ادامه داد: واحدهای تجاری ما توانستند به برنامه 3.8 میلیارد دلاری صادرات جامه عمل پوشانده و بخش خصوصی با فرایندی مطلوب به نیازهای جامعه جهانی پاسخگو باشند.

تولید شیشه خودرو در آذربایجان شرقی برای اولین بار در کشور

وی توضیح داد: در زمینه صادرات فولاد 10 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشتیم؛  در شیشه یکی از ارکان صادرات کشور بودیم؛ به طوریکه 14 درصد صادرات غیرنفتی ما شیشه بود و سال آینده برای اولین بار تولید شیشه خودرو در ایران در یکی از واحدهای تولیدی استان اتفاق خواهد افتاد.

این مسوول تبدیل تبریز به قطب سوم خودرو، عملیاتی کردن پروژه نفلین سینیت سراب و توسعه صنایع مس سونگون را سه برنامه اساسی سازمان صمت استان برای سال آینده عنوان کرد و گفت: متاسفانه نفلین سینیت سراب با اینکه به مرحله قرارداد رسید آنطور که باید اجرایی نشد و امیدواریم بزودی در سراب شاهد آغاز عملیات اجرائی آن باشیم.

سرمایه گذاری 20 هزار میلیارد تومانی در مس سونگون

امین‌زاده ادامه داد: در ارتباط با فازهای توسعه مس سونگون 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید برای تولید مس کاتدی و ذوب اتفاق می افتد که مناقصه آن انجام شده است و زیرساخت های لازم قطب سوم خودروسازی  نیز کاملا فراهم است.

وی با بیان اینکه در سال آینده تکمیل زنجیره تامین و ارزش مزیت‌های استان مثل شیرینی و شکلات، جزو اولویت های ما قرار دارد، افزود: 20 درصد ظرفیت صادراتی استان مربوط به شیرینی و شکلات است و با پیگیری‌های اساسی سعی داریم در زمینه ساخت کارخانجات تولید گلوکز به نتایج مورد انتظار دست یابیم.

آذربایجان شرقی به قطب اول فولاد کشور تبدیل می‌شوند

رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی به تکمیل زنجیره ارزش صنایع فولادی نیز اشاره و اضافه کرد: به میزان 32 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در این عرصه انجام خواهد گرفت و در حال حاضر 6 پروژه عمده فولادی در استان فعال هستند که اگر اجرایی شوند، آذربایجان‌شرقی تبدیل به قطب اول فولاد کشور می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از چالش های واحدهای تولیدی ما تامین ورق فولادی و کارشکنی‌هایی بود که در این مورد انجام می گرفت که با درایت و وحدت رویه توانستیم واحدها را مصون نگه داریم و رتبه یک لوازم خانگی و تولید مقاطع فولادی را به خود اختصاص دهیم.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی از سرمایه‌گذاری 32 هزار میلیارد تومانی در عرصه فولاد خبر داد و گفت: در حال حاضر 6 پروژه عمده فولادی در استان فعال هستند که اگر اجرایی شوند، آذربایجان شرقی تبدیل به قطب اول فولاد کشور می‌شود.

 

فارس

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار